percről percre

A klímacsúcs percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Célegyenesbe ér lassan a Koppenhágában megrendezett 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia. A világszervezet eddigi legnagyobb szabású tanácskozásának célja az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyv felváltása egy új megállapodással. A 2012-ben lejáró nemzetközi jogi dokumentum helyére lépő új egyezmény kidolgozására a 192 ENSZ-tagállamból csaknem kétezer küldött érkezett a dán fővárosba akiknek tárgyalásairól 5000 újságíró tudósít a világ minden pontjára.

Most érkezett

Elengedtek ezer tüntetőt, bocsánatot kért a rendőrség

Csaknem mindenkit szabad lábra helyeztek vasárnap a koppenhágai klímavédelmi tömegdemonstráción előző nap előállított közel ezer ember közül, és a dán rendőrség bocsánatot kért a tüntetőkkel szemben alkalmazott eljárásért.

© MTI/EPA

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8 9 10

Tüntetés és rendbontás Koppenhágában

Mintegy 300 fekete ruhába öltözött fiatal téglákat dobált és kirakatokat tört be szombaton Koppenhágában, miközben zajlott a dán fővárosban tanácskozó klímacsúcs résztvevőit cselekvésre buzdító tüntetés - jelentette az AFP francia hírügynökség.

"Összhangba hozható a gazdasági növekedés és a klímavédelem"

Fontosak és rendelkezésre is állnak azok a technológiai megoldások, amelyek aktív használatával a fejlett és a fejlődő államok a gazdasági növekedés fenntartása mellett is betarthatják klímavédelmi vállalásaikat - mondta Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök szombaton Koppenhágában egy környezetvédelmi kiállítás megnyitóján.

Többezres tüntetések Ausztráliában is

Többezres tüntetések zajlottak szombaton Ausztrália nagyvárosaiban a koppenhágai klímacsúcs kapcsán rendezett nemzetközi akciónapon.

A Kiotói Jegyzőkönyvre épülhet a Koppenhágai megállapodás - Összefoglaló

Pénteken sem közeledtek az álláspontok, sőt a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv. Yvo de Boer, az ENSZ légkörvédelmi titkárságának vezetője egy pénteki interjúban emlékeztetett: nyolc évig tartott, mire az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentését szolgáló erőfeszítéseket összehangoló nemzetközi egyezményt sikerült hatályba léptetni. A 2012 végén lejáró szerződést felváltó új megállapodás kidolgozása és ratifikálása még akkor sem menne egykettőre, ha a koppenhágai konferencia végére sikerül elkészíteni egy tervezetet, amelyet mind a 192 ország támogat - mondta Yvo de Boer. Az ENSZ-diplomata szerint a dán fővárosban tanácskozó küldöttségek "túlnyomó többsége a Kiotói jegyzőkönyv fennmaradását kívánja."

© EPA

Hosszú távú klímavédelmi támogatást szorgalmaz a Greenpeace

Nem volna szabad engedni, hogy a fejlődő országoknak nyújtott rövid távú éghajlatvédelmi támogatások ügye elvonja a figyelmet a 2012 utáni idők problémáiról - mondta a Greenpeace Magyarország energia és klíma kampányainak felelőse. Stoll Barbara annak kapcsán nyilatkozott, hogy az EU pénteken 7,2 milliárd euró klímavédelmi gyorstámogatást ajánlott fel a fejlődő országok számára a 2010-től három évre. A környezetvédelmi szervezet szakértője hangsúlyozta: jelenleg ugyan a rövid távú, vagyis 2012-ig tartó klímafinanszírozás kap nagyobb hangsúlyt a tárgyalásokon, azonban ez nem szabad, hogy elvonja a figyelmet a fejlődő országok klímaváltozás elleni küzdelemét szolgáló hosszú távú támogatásokról. A Greenpeace reméli, hogy az eddig a konkrét vállalások tekintetében hallgató országok, például India határozott kibocsátás-csökkentési vállalásokat tesz majd a koppenhágai klímacsúcs végső szakaszában.Továbbá bíznak benne, hogy az Egyesült Államok is erőteljesebb csökkentést jelent be. Mindez nagy mértékben előmozdítaná az összvállalásokat, és az EU határozottabb elmozdulását a 30 százalékos cél felé - fűzte hozzá.

Greenpeace: elégtelen az EU kibocsátás-csökkentési felajánlása

Sikertelennek értékelte a Greenpeace a kétnapos brüsszeli EU-csúcs klímaváltozással kapcsolatos eredményeit, mivel az unió továbbra sem kötelezte el magát egyoldalúan a 30 százalékos kibocsátás-csökkentési cél mellett."Vezetőink még mindig kereskedelmi tárgyalásnak tekintik a 15. ENSZ Klíma Konferenciát, figyelmen kívül hagyva, hogy ez valójában bolygónk jövőjéről szól” - idézi a Greenpeace közleménye Joris den Blankent, a környezetvédelmi szervezet EU-klímakampányosát. "Barroso kiváró hozzáállása néhány EU tagállam vezetőinek impotenciájával párosulva felelős ezért a patt helyzetért" - vélekedik Joris den Blanken. A közlemény szerint "Lengyelország, aminek gazdasága még mindig túlnyomórészt a széntől függ, ismét meggátolta a kibocsátás-csökkentési célok 30 százalékra emelését mind az EU tanácskozás, mind a koppenhágai konferencia alatt".

Elkészült az első hivatalos megállapodás-tervezet

Elkészült a klímakonferencia záródokumentumának első hivatalos tervezete, amelyet pénteken elkezdtek körözni a dán fővárosban tárgyaló küldöttségek között. A dokumentum különbséget tesz fejlett ipari államok és fejlődő országok között, és az utóbbiak számára enyhébb feltételeket szab. A tervezet konkrét üvegházgáz-kibocsátási célokat irányoz elő, ugyanakkor több változatot is felkínál a tárgyaló feleknek. A fejlett államoknak már a 2020-ig tartó időszakban is jelentősen vissza kellene fogniuk a gázkibocsátást, míg a fejlődőknek csak a kibocsátás növekedését kellene lassítaniuk. 2050-ig aztán világszerte legkevesebb 50 százalékkal volna szükséges visszafogni a kibocsátást 1990-hez képest, a fejlett államokra viszont legkevesebb 75 százalékos csökkentést írna elő a megállapodás, amely a terv szerint egy 2013-ban életbe lépő új nemzetközi szerződés alapja lehet.

Az ENSZ szerint fellendítheti a tárgyalásokat az EU felajánlása

Jelentős lendületet adhat a koppenhágai tárgyalásoknak az Európai Unió 7,2 milliárd eurós felajánlása - mondta Yvo de Boer, az ENSZ klímaügyi felelőse."A tárgyalásokat hátráltató egyik akadály a fejlődő országok rövid távú támogatásával kapcsolatos kérdések tisztázatlansága volt. A tény, hogy Európa konkrét számot tesz az asztalra, úgy gondolom nagyban előreviszi majd a tárgyalásokat" - reagált a kétnapos EU-csúcs végén bejelentett hírre. Az Európai Unió által felajánlott összeg durván harmadát teszi ki az ENSZ szerint 2010 és 2012 között összesen szükséges 30-36 milliárd dollárnak.

40 százalékos csökkenést várnak a fejlődők a fejlett világtól

Több mint 40 százalékos kibocsátás-csökkentést ír elő 1990 és 2020 között a fejlett országoknak az a Kína, India, a Dél-afrikai Köztársaság és Brazília által november végén kidolgozott javaslat, mely a Le Monde honlapján jelent meg. A megállapodás-tervezet szövegét a világ szén-dioxid-kibocsátásának közel feléért felelős négy ország november 30-án, egy zárt ajtók mögötti pekingi egyeztetésen véglegesítette. A tervezet tartalmáról szerdán még csak annyit lehetett tudni, hogy a kiotóinál radikálisabb kötelező erejű vállalásokat ír elő a fejlett világnak, miközben az anyag szerint a fejlődő országok, köztük Kína szintén lépéseket tennének a klímaváltozás ellen, ám nem jogilag kötött formában, és konkrét célértékek nélkül.

1
4 5 6 7 8 9 10