A klímacsúcs percről percre
Utolsó frissítés:
Célegyenesbe ér lassan a Koppenhágában megrendezett 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia. A világszervezet eddigi legnagyobb szabású tanácskozásának célja az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyv felváltása egy új megállapodással. A 2012-ben lejáró nemzetközi jogi dokumentum helyére lépő új egyezmény kidolgozására a 192 ENSZ-tagállamból csaknem kétezer küldött érkezett a dán fővárosba akiknek tárgyalásairól 5000 újságíró tudósít a világ minden pontjára.
Most érkezett
Greenpeace-akció a római Colosseumnál
A római Colosseumra kifüggesztett transzparensen követelt azonnali fellépést a klímaváltozás ellen a Koppenhágában tanácskozó politikusoktól szerdán a Greenpeace. A nemzetközi környezetvédelmi szervezet aktivistái kötélen másztak fel az éghajlatváltozás miatt veszélybe került világörökségi műemlékre, és kifüggesztettek egy 300 négyzetméteres transzparenst, amelyen felszólították a dán fővárosban zajló konferencia részvevőit, hogy egy új klímavédelmi egyezmény kidolgozásával "csináljanak történelmet." A helyszínre riasztott rendőrök nem avatkoztak közbe. Gianni Alemanno, Róma polgármestere is megjelent az ókori amfiteátrumnál, és újságírók előtt elmondta, hogy ha tudott volna a Greenpeace akciójáról, akkor ő is csatlakozott volna.
© Greenpeace |
© MTI/EPA |
Percről percre
Margot Wallström: igazságos megállapodásra van szükség
Igazságos megegyezésre van szükség a koppenhágai klímatárgyalások végén, és mielőbb el kell kezdeni azoknak a technológiáknak a kifejlesztését, amelyek lehetővé teszik a károsanyag-kibocsátás csökkentését - mondta Margot Wallström, az Európai Bizottság alelnöke szerdán. Az intézményközi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős biztos hangsúlyozta: biztonságos és fenntartható környezetbarát technológiákat kell alkalmazni, hogy a következő 10 évben csökkenjen a károsanyag-kibocsátás.
Hírügynökségek közös interaktív honlapot létesítettek
Tizenegy nemzetközi hírügynökség közös interaktív honlapot létesített a klímacsúcs idejére, amelyen az internetezők közvetlenül az eseményről beszámoló vezető újságírókkal cseveghetnek. A Facebook közösségi portál mintájára létrehozott, The Climate Pool elnevésű oldal megalkotásával a hírügynökségek példa nélküli együttműködésre vállalkoznak annak érdekében, hogy világméretű párbeszédet kezdeményezzenek az éghajlati változásokról. A blog formátumú portál angolul itt érhető el, bepillantást enged a kulisszák mögé, és elérhetővé teszi az oldalt létrehozó hírügynökségeknek és sajtóorgánumoknak a tárgyalásokról készített fontos beszámolóit.
Az EU 6 milliárd eurót ajánl a fejlődő országok támogatására évente
Az Európai Unió évi 6 milliárd euróval kívánja támogatni a fejlődő országokat a klímaváltozás megfékezésében brüsszeli források szerint. Név nélkül nyilatkozó uniós diplomatákra hivatkozva a Reuters hírügynökség szerdán azt jelentette, hogy a csütörtök-pénteki EU-csúcstalálkozón megállapodás jöhet létre arról, hogy az unió a 2010 és 2012 közötti időszakra évi 6 milliárd eurót ajánl fel a fejlődő országokban végzett projektekhez, amelyek a klímaváltozás megfékezését és a változó éghajlathoz való alkalmazkodást szolgálják. Párizsi források szerint a csúcson Nicolas Sarkozy francia elnök bejelenti majd, hogy országa évente több százmillió euróval járul hozzá a közös támogatási alaphoz. A brit kormány már november végén közölte, hogy évi 900 millió eurót szán erre a célra.
A Világbank 5,5 milliárd dollárral naperőműveket finanszíroz arab országokban
Több mint 5,5 milliárd dolláros beruházással naperőművek építését finanszírozza a Világbank öt arab országban: a projekt keretében a következő 3-5 évben Algériában, Egyiptomban, Jordániában, Marokkóban és Tunéziában fektetnek be a naperőművek építésébe. Emellett más befektetők 4,85 milliárd dollárt adnak a finanszírozáshoz. A termikus naperőművek a napsugarakat hatalmas tükör segítségével gyűjtik össze, majd az ezzel a hőenergiával felmelegített speciális olaj gőze hajtja meg az áramtermelő turbinákat. Ugyanezzel a technológiával a következő években a Szaharában is építenek naperőműveket mintegy 400 millió eurós beruházással.
Peking nem enged
Kína bírálja a gazdag országokat tétlenségük miatt és Kína határozott választ adott a fejlődők körében keletkezett zavarra - ilyen és ehhez hasonló címekkel jelentek meg helyszíni tudósítások, összefoglalók a kínai sajtóban az ENSZ koppenhágai konferenciájának állásáról. "A gazdag országok úgy látszik, híján vannak a politikai szándéknak, hogy komolyan foglalkozzanak a globális felmelegedéssel" - idézi a China Daily és Global Times is Szu Vejt, a kínai delegáció helyettes vezetőjét, aki a nem hivatalos dán megállapodás-tervezetet kommentálva megjegyezte, a szövegből arra lehet következtetni, hogy a gazdag országok ki szeretnének térni a kyotói egyezményben vállaltak elől és több felelősséget raknának a szegényebb nemzetekre.
Soros: veszélyben a konferencia sikere
A magyar származású amerikai üzletember csütörtöki nyilatkozatában úgy ítélte meg, hogy a fejlett országok jelenlegi, évi 10 milliárd dollárról szóló javaslata "nem kielégítő", és a tanácskozás harmadik napjára kiéleződött konfliktus miatt "akár az egész konferencia zátonyra futhat". Soros szerint áthidaló megoldásként szóba jöhet, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásainak egy részét a pénzpiaci likviditás biztosítása helyett fordítsák inkább olyan projektek finanszírozására, amelyek a megújuló energiaforrások használatát segítik elő a fejlődő országokban.
A harmadik a konfliktusok napja volt - Összefoglaló
A bizakodás és a lelkesedés két napja után a harmadik a konfliktusoké volt a klímakonferencián. Szerdán egymásnak feszültek a gazdag ipari államok és a fejlődő országok, tüntetésre készülő civilek pedig erőszakos fellépéssel és konfliktuskereső magatartással vádolták meg a dán biztonsági erőket, és kerekedett egy diplomáciai konfliktus is.
Faragó: új világrend van kialakulóban a klíma ürügyén
Új világrend van kialakulóban a koppenhágai ENSZ Klímakonferencián, amelynek csak egyik ürügye a klímaváltozás elleni küzdelem - mutatott rá Faragó Tibor környezet és klímapolitikai szakállamtitkár szerdán, háttérbeszélgetésen Budapesten. A koppenhágai magyar tárgyalódelegáció szakmai koordinálója hangsúlyozta: a dániai tanácskozáson számos egyértelműen elkülöníthető érdekcsoport kívánja érvényesíteni akaratát, amely egyebek mellett kiterjed a gazdaság, az állami szuverenitás, de az etika területére is.
Az amerikai konzervatívok "tudományos fasizmust" emlegetnek
Támadást készül intézni az Obama-kormányzat klímapolitikája és a "tudományos fasizmus" ellen az amerikai republikánusok konzervatív szárnya. James Sensenbrenner kongresszusi képviselő a Fox televízió szerdai tudósítása szerint közölte: személyesen utazik Koppenhágába, és elmondja a világ vezetőinek, hogy a washingtoni törvényhozás semmiféle jogszabályt nem fogad el, amíg a "tudományos fasizmus" véget nem ér. Korábban levélben fordult az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) elnökéhez, eljárást követelve valamennyi brit éghajlatkutató ellen, akiknek levelezése a klímakonferencia előtt nyilvánosságra került. A kiszivárgott e-mailek alapján világos, hogy a tudósok manipulálják az adatokat, kutatási eredményeiket ezért nem volna szabad felhasználni az éghajlat állapotáról szóló tanulmányokban - írta a politikus.