percről percre

A klímacsúcs percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Célegyenesbe ér lassan a Koppenhágában megrendezett 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia. A világszervezet eddigi legnagyobb szabású tanácskozásának célja az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyv felváltása egy új megállapodással. A 2012-ben lejáró nemzetközi jogi dokumentum helyére lépő új egyezmény kidolgozására a 192 ENSZ-tagállamból csaknem kétezer küldött érkezett a dán fővárosba akiknek tárgyalásairól 5000 újságíró tudósít a világ minden pontjára.

Most érkezett

Dánia 160 millió euróval venné ki részét a fejlődők támogatásából

A világon az elsők között Dánia letette az asztalra ajánlatát a fejlődő országok klímatámogatására: 160 millió eurót hajlandó erre áldozni a 2010 és 2012 közötti időszakban.
A dán ajánlat feltétele, hogy létrejöjjön egy klímapénzeket szabályozó nemzetközi egyezmény, amelybe a többi fejlett ország is belép. A dán külügyminisztérium közleménye szerint a felajánlással Dánia ahhoz kíván hozzájárulni, hogy a fejlődő országokban a klímacsúcs után azonnal megkezdődhessenek a szükséges munkálatok. A házigazda felajánlása összhangban áll az Európai Unió hivatalos álláspontjával. Eszerint szükség van egy 2010 és 2012 közötti gyorssegélyre, hogy megkezdődhessen a legsürgetőbb feladatok elvégzése a fejlődő országokban, 2013-tól pedig jelentősen kibővített magán és közforrásokkal kell folytatni a támogatási programot.

© MTI/EPA

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8 9 10

Nem engedtek be egy kínai minisztert a tanácskozásra

Nem engedtek be a biztonsági őrök egy kínai minisztert a klímacsúcsnak helyt adó konferenciaterembe. A kínai delegáció szerdán tiltakozásának adott hangot az eset miatt. Bár a miniszter két, belépésre jogosító kitűzőt is felmutatott, hétfő óta már három alkalommal megtagadták tőle a belépést, sőt végül a kitűzőit is elkobozták - panaszolta a kínai delegációvezető. Konkrét nevet nem árult el, de minden bizonnyal a kínai külügyminisztérium klímaügyi különmegbízottjáról, Jü Csing-tajról van szó.

Tömegdemonstrációra készülnek Koppenhágában

Házkutatásokkal és megerősített határvédelemmel készülnek a dán biztonsági erők az klímacsúcs kapcsán szombatra, majd azt követően a tárgyalássorozat utolsó két napjára meghirdetett koppenhágai tömegdemonstrációkra, amelyre legkevesebb 30 ezer embert várnak. Szerdára virradóra kommandósok tartottak házkutatást egy épületben, amelyben közel 100 fiatal klímavédelmi aktivista, a Climate Justice Action (CJA) nevű hálózat tagjai vertek tábort. A rendőrök fellépése erőszakos volt, és kifejezetten keresték a konfliktust - mondta a CJA szóvivője. A szombati tüntetésre világszerte 165 szervezet hívta tagjait és szimpatizánsait Koppenhágába. Az észak-európai országban már a hónap elején hatályon kívül helyezték a Európai Unión belül szabad mozgást biztosító schengeni egyezményt, és a biztonsági erők és alaposan ellenőriznek mindenkit, aki átkel a határon. A várható összetűzések miatt a dán parlament drasztikusan megszigorította a közrend elleni bűncselekmények büntetési tételeit, a fővárosban pedig egy közraktárban ideiglenes fogdát alakítottak ki.

Kína környezetpolitikáját bírálta a tibeti küldöttség

A globális felmelegedés mellett Kína környezeti politikája is fenyegeti a több mint egymilliárd ázsiai vízellátásában kulcsszerepet játszó himalájai gleccsereket - hívta fel a figyelmet a nem hivatalos tibeti delegáció a koppenhágai klímacsúcson. A Tibeti-fennsík globális átlagnál kétszer gyorsabb melegedése több tízezer gleccser gyorsuló olvadásához vezet. A gleccserek olvadása Ázsia hét jelentős folyójának vízellátását befolyásolja, az érintett területek kiterjednek Indiára, Bangladesre, Kínára és Délkelet-Ázsia több országára - közölték delegáció tagjai.

Bella Center - Környezetvédelem több mint 100.000 négyzetméteren

Valódi környezetbarát konferenciahelyszín a december 7. és 18. között zajló klímacsúcsnak helyet adó Bella Center, amely akár 20.000 embert is képes befogadni. A mintegy 123.000 négyzetméteres kiállítási területtel rendelkező Bella Center Koppenhága külvárosában fekszik, azonban tömegközlekedéssel könnyen elérhető, és a helyszínen kívül zajló események - például a civil szervezetek aktivistáinak figyelemfelhívó akciói miatt - nehéz eltéveszteni. Ezenkívül a központ mellett egy tonnányi szén-dioxid méretre fújtak fel egy léggömböt, amely így igencsak tekintélyes nagyságú. A koppenhágai klímacsúcs különlegessége, hogy az eddigi találkozókkal ellentétben a résztvevők nem kapnak az esemény logójával, vagy a vendéglátó ország jelképeivel ellátott ajándéktárgyakat, ezzel is mérsékelve a konferencia környezetre gyakorolt hatásait.

Ban Ki Mun: határozott, azonnal végrehajtható megállapodás születhet

Határozott megállapodás születhet, melynek végrehajtása azonnal megkezdődhet a klímacsúcs után - jelentette ki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a világszervezet New York-i központjában. "Példa nélküli eltökéltséget tapasztalni egy megállapodás elérésére a világ minden részéről" - mondta a főtitkár újságíróknak. "Bizakodó vagyok és optimista" - tette hozzá. Kifejtette: a klímacsúcs sikeréhez az szükséges, hogy a fejlett országok ambiciózus vállalásokat tegyenek szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére, a fejlődő országok pedig ugyancsak ambiciózus eszközökkel próbálják csökkenteni kibocsátásukat.

Továbbra is politikai megegyezés a reális cél

A második nap után továbbra is úgy tűnik, hogy a csúcson csak a Kiotói jegyzőkönyvet felváltó nemzetközi szerződés alapjainak lefektetése a reális cél, a jogilag elkötelező szerződés megkötése valószínűleg jövő évre csúszik át. Ebbe az irányba mutatott Kína, India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság kedden kiadott közös közleménye, amely szerint a koppenhágai klímacsúcson "politikailag kötelező érvényű" megállapodást lehet elérni, jövőre pedig megköthető az új nemzetközi szerződés. A globális üvegházgáz-kibocsátás 30 százalékáért felelős négy állam javaslata szerint az előkészítő munkacsoport "2010 júniusáig elvégezhetné a munkát, amelynek eredményét az akkor ismét összeülő konferencia elé lehet majd terjeszteni".

18 ezer kilométert kerekezett Koppenhágáig

Ausztrália keleti partjaitól 18 ezer kilométert tett meg kerékpáron Koppenhágáig egy ausztrál férfi. Kim Nguyen útja Kelet-Timoron, Indonézián, Kínán, Mongólián, Kazahsztánon, Grúzián, Törökországon és európai országokon át vezetett a dán fővárosig. Elmondása szerint az erőt próbáló kerekezés alatt megtapasztalhatta az éghajlatváltozás hatásait, az özönvízszerű esőzésektől egészen a Góbi sivatag terjeszkedéséig. A kerékpárosnak már rögtön az út elején, Kelet-Timoron megdöbbentő élményekben volt része. "A földművesek arról beszéltek, hogy már három éve nincs elegendő termés, mert kevés az eső, ha pedig mégis esik, akkor özönvízként csap le" - idézte fel élményeit.

40 százalékos kibocsátás-csökkentésre van szükség

A Kárpát-medencében az átlaghőmérséklet növekedése másfélszerese a globális átlagnak, ezért hosszabb távon fel kell készülni az ország éghajlatának megváltozására. A nyár szárazabbá, forróbbá és hosszabbá válik, a tél pedig enyhébb és csapadékosabb (esősebb) lesz, míg a másik két évszak a mostaninál jóval rövidebb lesz. Ahhoz, hogy ezek a trendek ne váljanak túl szélsőségessé, szükség van egy olyan megállapodásra, hogy a fejlett országoknak az 1990-es szinthez képest 40 százalékkal csökkentsék kibocsátásukat 2020-ig - közölte a Természetvédelmi Világalap.

Bangladest sújtja leginkább a szélsőséges időjárás

A természeti katasztrófákban elhunyt emberek száma és a keletkezett anyagi kár alapján becsülték meg az egyes országok klíma-kitettségét. A lista élén Banglades végzett, a második helyen Mianmar (Burma) szerepelt. A leginkább érintett országok közé tartozik még Honduras, Vietnam, Nicaragua, Haiti, India, a Dominikai Köztársaság, a Fülöp-szigetek és Kína. Az első húsz között csak négy fejlett ország található: Olaszország, Portugália, Spanyolország és az Egyesült Államok. 

1
4 5 6 7 8 9 10