Kiszabadult a 33 chilei bányász – hírek percről percre
percről percre

Kiszabadult a 33 chilei bányász – hírek percről percre

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Felhozták a 70 napja mélyben rekedt chilei bányászokat: a szerda hajnalban kezdődött mentési munkálatok a korábban tervezett egy-két nappal szemben kevesebb mint 24 órát vettek igénybe. A bányászok kiszabadítása után csütörtök hajnalban hátra volt még annak a hat segítőnek a felszínre hozatala, akik lent segítettek a bányászok kimentésében. Reggelre ők is épségben kiszabadultak.

Most érkezett

Az argentin és venezuelai elnök is felhívta chilei kollégáját

Sebastian Pinera chilei elnököt egymás után nem sokkal argentín és venezuelai kollégája is felhívta telefonon. Miután elköszönt az argentin államfőtől, Cristina Fernández de Kirchnertől, Pinera átadta a telefont a szintén a helyszínen tartózkodó bolíviai elnöknek. Nem sokkal ezután David Cameron brit miniszterelnök is megcsörgette a chilei elnököt, aki megígérte, hogy jövő héten meglátogatja, és a Downing Streeten megisznak együtt egy teát.

Újságírók munka közben
Családtagok nézik a mentésről szóló tévéadást

Az első bányászok szerda hajnalban érkeztek a felszínre a speciálisan kialakított szűkös mentőkapszulában, amely a mentés előrehaladtával egyre rövidebb idő alatt tette meg a 622 méteres utat.

A 31 éves műszakvezető, Florencio Ávalos volt az első a 33 bányász közül, aki szerda hajnalban a mintegy 400 kilós és négy méter hosszú, cső alakú mentőkapszulában minden különösebb viszontagság nélkül tette meg a felszínre vezető utat. Az utolsó bányász, Luis Urzua csoportvezető csütörtökön, magyar idő szerint három óra körül érte el a felszínt.

A felszínen a bányászok fogadására a családtagok és a barátok, valamint az újságírók hada mellett megjelent Sebastián Pinera chilei, továbbá Evo Morales bolíviai elnök is. A bányászok villámgyors orvosi vizsgálaton estek át, majd rövid időre találkozhattak szeretteikkel. Ezt követően helikopterrel kórházi kivizsgálásra szállították őket. A hírek szerint a legtöbb bányász egészségügyi állapota jó. Egész Chile ünnepel, a közeli Copiapóban a beszámolók szerint hangos fiestát tartanak.

A Chile északi részén lévő Atacama-sivatag réz- és aranybányájában augusztus 5-én történt omlás. A katasztrófa következtében 33 bányász - 32 chilei és 1 bolíviai - rekedt a mélységben. A mentésről a legfontosabb tévécsatornák, újságok és online kiadványok is élőben számoltak be.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

A felszínre ért a "költő", újabb segítőt küldtek a többiekhez

Megérkezett a felszínre a társai által csak "költőnek" vagy "írónak" becézett 48 éves Victor Segovia is, aki a 15. kiszabadított bányász a sorban. Az ő feladata volt, hogy napi jelentést küldjön a lenti helyzetről, illetve a bányászok állapotáról. Egyik, családjának írt levelében beszámolt arról, hogy álmában kemencének látta a bányát. Kimentésekor a chilei elnök is köszöntötte, aki szerint keveseknek adatik meg, hogy "újjászülethessen". Közben újabb segítőt küldtek le a mélybe, ő már a negyedik.

Kiszabadult a 14. bányász, aki nem is bányász

Tizennegyedik kimentettként megérkezett a felszínre Víctor Zamora Bugueño, aki csak nemrég kezdett a bányában dolgozni és valójában nem is kellett volna, hogy a föld alatt legyen a baleset napján. Ő nem is bányász, korábban sofőrként dolgozott.

Már ma befejezhetik a mentőakciót

Evo Morales bolíviai elnök közös sajtótájékoztatót tartott chilei kollégájával, ahol megköszönte Chile segítségét a 23 éves bolíviai bányász, Carlos Mamani kimentésében. A chilei államfő, Sebastian Pinera szerint a bolíviait testvérükként kezelték a bányászok és a mentésben részt vevők is. Hozzátette, azt reméli, Chile és Bolívia kapcsolata is testvéri lehet.

A chilei államfő arról is beszélt, hogy felgyorsult a mentés, a kapszula már 40 perc alatt teszi meg az utat a kimentett bányászokkal, így akár még ma (azaz október 13-án) végezhetnek a mentőakcióval. "Adják össze a számokat: 13 + 10 + 10 egyenlő 33-mal - mágikus szám" - idézte az elnök dátumhoz kapcsolódó számmisztikai eszmefuttatását a Guardian.

Leküldtek egy harmadik segítőt is

A mentőcsapatok újabb embert küldtek le a még lent lévő bányászokhoz - írja a New York Times. A mentési munkálatok elindulása előtt már ketten lementek, hogy segítsenek a kapszulába való beszálláskor, illetve előkészítsék a mentőakciót. A mentőkapszula a Guardian szerint egyre elhasználtabbnak tűnik.

A pszichológus miatt panaszkodott a 13. szabaduló

Állítólag édesanyjának panaszkodott a bányászok mellé kirendelt pszichológusról a 13-ként sorra kerülő, 27 éves Carlos Barrios Contreras, aki egy chilei lap korábbi beszámolója szerint úgy érezte, a pszichológus csak növelte a rájuk nehezedő nyomást. Megérkezése után édesapját ölelte meg először. A Guardian újságírója szerint nagyon meleg van.

Barrios itt már vidáman integet

Két elnököt is megölelt a tizenkettedikként kimentett Edison Pena Villaroel

Barátnője után a férfi a chilei és bolíviai elnököt is megölelte örömében. A BCC Mundo munkatársa szerint Pena Villaroel egyébként igazi karakter, a fogság alatt minden nap futott és rajong Elvisért.

Edison Pena, aki korábban Elvis-felvételeket kért

A külföldi lapok és televíziócsatornák figyelme egyébként töretlen, még a Wall Street Journal is küldött újságírókat a helyszínre, igaz, blogjuk legutóbbi bejegyzései már szinte csak a kimentett bányászok nevének felsorolására szorítkoztak, a kezdeti lelkesedés náluk megtörni látszik. A Guardian eközben az alábbi CNN-videót promótálja (ezen Osman Araya korábbi kimentése látható).

A bányász, aki kibékítheti Chilét és Bolíviát

Ritkán látni chilei elnököt bolíviai zászlóval a kezében, tekintettel arra a feszültségre, amely az 1879-1884-es salétromháború óta fennmaradt a két ország között. A "fehér aranyért" folyó küzdelem során Bolívia elvesztette tengeri kijáratát, és ezt azóta sem tudja megbocsátani szomszédjának. A szerdai nap azonban történelmi pillanat lehet az ősellenségnek számító chileiek és bolíviaiak életében, hiszen az egyetlen nem chilei vájár, a bolíviai Carlos Mamani is épségben a felszínre ért.

Fent van a 11. bányász, a bolíviai elnök megszemléli a kapszulát

A felszínre hozták a 11. bányászt, Jorge Galleguillos, aki mélyben depresszióban szenvedett. A következő a sorban az 54 éves Edison Pena lesz. Közben a bolíviai elnök, Evo Morales chilei kollégájától kisebb eligazítást kapott, illetve közvetlen közelről is megszemlélte a mentőkapszulát. A Guardian szerint a bolíviai elnökkel együtt utazhat majd haza az egyetlen külföldi bányász, a korábban kimentett bolíviai Carlos Mamani.

Sírva fogadta felesége Alex Vegát, a 10. kimentett bányászt

Jessica Salgado letörölte a könnyeit, amikor elvezették az éppen felszínre érkezett férjétől. A tizedikként a felszínre ért 31 éves férfit a helyszínen felállított tábori kórházban vizsgálják meg, majd ismét csatlakozhat feleségéhez és családtagjaihoz a bánya területén kialakított "váróteremben" - írja a BBC.

1 2 3 4 5 6 7
Hozzászólások