Forrongó Egyiptom – percről percre
Utolsó frissítés:
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!
Most érkezett
Felhívta el-Baradeit az USA nagykövete
Az Egyesült Államok egyiptomi nagykövete telefonon beszélt Mohammed el-Baradei ellenzéki vezetővel - közölte az AFP nyomán a BBC.
Percről percre
Más földreszre is átterjedhet a válság a jövőbe látó professzor szerint
Továbbterjedhet a tunéziai és egyiptomi forrongás, tüntetések kezdődhetnek Indiában, Pakisztánban, Kínában és akár Latin-Amerikában is, ami "próbára teheti az olyan rendszereket, mint Hugo Chávez venezuelai rezsimje" - mondta a CNBC amerikai tévécsatornának Nouriel Roubini, a New York-i Egyetem pontos előrejelzéseiről világszerte ismert gazdaságtan-professzora.
"Túl sok a halott, túl sok a sérült"
"Ne folyjon több vér! Túl sok a halott, túl sok a sérült. Ennek véget kell érnie!" - mondta keddi sajtótájékoztatóján Bernard Valero francia külügyi szóvivő.
Február végén, március közepén indulhatnak újra a charterek
A charterjáratokat bérlő magyarországi utazási irodák abban bíznak, hogy Egyiptomban úgy rendeződik a belpolitikai helyzet, hogy február végén, március közepén újra lehet indítani az egyiptomi járatokat.
Az ENSZ 300 halottról tud
Meg nem erősített jelentések szerint már elérte a 300-at az Egyiptomban egy hete tartó tüntetések halálos áldozatainak a száma - közölte Genfben az ENSZ emberi jogi főbiztosa, aki szerint "sorsfordító" lehet az, ami jelenleg az észak-afrikai országban zajlik.
El-Baradei mégsem jó megoldás?
Neves nyugati politológusok kételkednek abban, hogy Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) volt főigazgatója jelenthetné a megoldást az egyiptomi válságra.
Erdogan is politikai változást követel Mubaraktól
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök párttársaihoz intézett, a televízió által is közvetített mai beszédében arra szólította fel Mubarakot: "Hallgassa meg a nép kiáltását, a rendkívül emberi követeléseket, és habozás nélkül tegyen eleget az emberek változtatást akaró igényének". Erdogan leszögezte az is, hogy Törökország ebben a válságos időben a tunéziai és egyiptomi nép mellett áll.
"Időzített bomba" volt a fiatalkori munkanélküliség
A fiatalkori munkanélküliség régóta "időzített bomba" volt az észak-afrikai térségben, most pedig felrobbant, ez vezetett az egyiptomi kormányellenes tüntetésekhez és a tunéziai elnök elűzéséhez - mondta Dominque Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója. A tiltakozó mozgalmak rávilágítanak arra, hogy a kormányoknak nem csupán a makrogazdasági adatokra kell koncentrálniuk, hanem a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére is - mondta az IMF vezetője. Az egyiptomi gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben 6-6,2 százalék körüli mértékben növekedhetett a szakértői előrejelzések szerint, a lendületes bővülés azonban nem csökkentette az egyenlőtlenségeket; a 80 milliós lakosság 18 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, a hivatalos munkanélküliségi ráta pedig 10 százalék fölött van.
Szakértő: meglepődtek az iszlamisták
Az iszlamisták csak korlátozottan vannak jelen az egyiptomi zavargásokban, láthatóan meglepték őket az események - írja elemzésében N. Rózsa Erzsébet, a Magyar Külügyi Intézet szakértője, aki szerint az iszlamisták a „harag napján” támogatták a nemzeti összefogást, és most, utólag próbálnak az eseményekbe bekapcsolódni. A tüntetők azonban nem iszlamista jelszavak alatt gyülekeznek.