Forrongó Egyiptom – percről percre
Utolsó frissítés:
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!
Most érkezett
Mubarak nem mond le, de új kormányt nevez ki
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök tévébeszédében közölte: parancsot adott arra, hogy ne támadjanak a katonák és a rendőrök az emberekre. Mubarak közölte, hogy biztosítja Egyiptom biztonságát és békéjét, illetve megvédi az embereket, és tudatában van a demokratikus követeléseknek. Az elnök kitért a párbeszéd jelentőségére Egyiptomban. A célt közösen kell elérniük, egy egységes országban - mondta. Gondolnunk kell a nemzet jövőjére - tette hozzá -, ami pénteken történt, az azonban félelmet kelt a jövő alakulása felől. Ő ezt a félelmet nem engedi meg. Holnaptól új kormányt nevez ki, illetve lemondásra szólítja fel a jelenlegi kabinetet. Az elnök azonban nem hajlandó lemondani. Az elnök ugyanakkor több demokráciát és nagyobb szabadságot ígért.
Percről percre
Amerikai szempont: miért fontos, mi történik Egyiptomban?
A CNN élő adásában éppen azt foglalták össze, miért is fontos, mi történik Egyiptomban: a több mint 80 milliós ország az USA egyik legfontosabb szövetségese a régióban, elsőként írt alá békeszerződést Izraellel és felügyelete alá tartozik a szuezi-csatorna is. A csatorna egyik szakértője szerint az USA előtt hatalmas lehetőség nyílt meg az egyiptomi és a tunéziai fejleményekkel: olyan demokráciák születhetnek meg ugyanis ezekben az országokban, amelyek létrejöttét nem katonai erővel kényszerítettek ki.
Az üzletemberek már elhagyták Egyiptomot
A leggazdagabb egyiptomi üzletemberek túlnyomó része már elhagyta az országot - jelentette az Al-Dzsazíra. A BBC hozzátette, egyelőre nem tudni, hol tartózkodik az elnök és családja.
Könnygázgránát "Made in USA"
Ben Wedeman, a CNN kairói tudósítója a Twitteren azt írja, olyan fiatallal is találkozott, aki négy éve végzett, de azóta sem talált munkát, most pedig kedd óta az utcán tüntet. Egy korábbi bejegyzésben pedig arról ír, hogy valaki egy olyan könnygázgránátot mutatott neki, amelyen a Made in USA felirat szerepelt és ugyanilyet látott Tunéziában is. "Érdemes lenne átgondolni az USA exportját?" - tette fel a kérdést.
Harckocsik vették körbe az amerikai és brit követséget
A hadsereg biztosította a kormánypárt felgyújtott épületének környezetét, hogy a tűzoltók elolthassák a tüzet - jelentette az Al-Dzsazíra tudósítója a Twitteren. A csatorna szerint harckocsik vették körbe az amerikai és brit nagykövetséget is.
Fontos bejelentés várható a parlament elnöke szerint
Az állami televízió az egyiptomi parlament elnökét idézve azt közölte, hogy nemsokára fontos bejelentés várható.
Már ezer fölött a sebesültek száma Kairóban, Szuezben 13-an meghaltak
Egészségügyi dolgozókra hivatkozva a Reuters arról számolt be, hogy Kairóban a sebesültek száma elérte az 1030-at. Szuezben a legfrissebb hírek szerint 13-an haltak meg és 75-en megsebesültek.
Nem biztos, hogy országos a kijárási tilalom
A Mena egyiptomi hírügynökség az MTI szerint késő este visszavonta a kijárási tilalom országos kiterjesztéséről szóló jelentését. Bár az állami televízióban is elhangzott a hír, később már csak a három nagy városról, Kairóról, Szuezről és Alexandriáról tettek említést a híradásokban.
Katonák védik a fáraók kincseit
A hadsereg nagy erőkkel vonult fel az Egyiptomi Múzeumnál, hogy megakadályozzon bármiféle kísérletet a fáraók kincsét rejtő épület kifosztására - közölte az állami televízió. A múzeum a belvárosi Tahrír téren áll, a négy napja tartó tüntetések egyik fő helyszínén. A lazac színű épület rejti a világ leggazdagabb egyiptológiai gyűjteményét. Jelenleg mintegy 150 ezer műtárgy tekinthető meg benne, és százezreket rejtenek még az alagsori raktárak. (MTI)
A BBC szakértője szerint a hadseregtől függ, mi fog történni
Hoszni Mubarak és rezsimjének sorsa most nagyrészt attól függ, mit tesz a hadsereg - írta a BBC blogján a csatorna elemzője. Az Al-Dzsazíra jelentése szerint a védelmi miniszter és a hadsereg parancsnoka, Mohammed Husszein Tantavi Szolimán eddig nem szólalt meg, nem tudni, hol tartózkodik, Sami Enan vezérkari főnök pedig éppen Washingtonban tartózkodik - igaz, a hírek szerint innen a tervek szerint amint lehet, hazautazik majd.