A felkelők segítségére sietett a Nyugat Líbiában – percről percre
Utolsó frissítés:
A nemzetközi koalíció katonai akciójában a líbiai légvédelem jelentős része megsemmisült, az akció kezdete óta Kadhafi nem tudott légicsapást mérni az ellenállókra. Ahogy a NATO átveszi a Líbia elleni katonai fellépés irányítását, az Egyesült Államok fokozatosan megkezdi hadihajóinak kivonását a Földközi-tenger térségéből. A Líbia elleni nemzetközi koalícióban részt vevő államok, valamint az Arab Liga és az Afrikai Unió kedden külügyminiszteri szintű találkozót tart Londonban.
Most érkezett
A franciák büszkék
A franciák büszkék arra, hogy beavatkozásukkal emberek életét mentették meg Bengáziban - számol be a BBC párizsi tudósítója. Sarkozyt határozottabbnak látják, mint a tunéziai események idején, ugyanakkor túlzott impulzivitása miatt többen krizitálták. A The Nwe York Times arról is beszámolt, hogy az USA és Nagy-Britannia rossz néven vette, hogy Sarkozy nem tájékoztatta teljeskörűen a szövetségeseket. (BBC)
Percről percre
Találkozó beszámoló nélkül
A felkelők vezetői és az ENSZ képviselői találkoztak Kelet-Líbiában, hogy a humanitárius helyzetet megvitassák. A találkozórol azonban nyilvánosan nem számoltak be a felek. (BBC)
Brazília tűzszünetet sürget
A brazil kormány tűzszünetet sürget Líbiában, hogy megvalósuljon a Moammer Kadhafi líbiai vezető erői elleni nemzetközi katonai intervenció célja, vagyis a polgári lakosok védelme, valamint azért, hogy minél előbb elkezdődjön "a párbeszéd a tripoli kormány és a felkelők között". "A brazil kormány gyászolja a konfliktus áldozatait, reméli, hogy minél hamarabb tűzszünetet hirdetnek Líbiában, és azt a polgári lakosok védelmében tiszteletben is tartják, valamint elkezdődik a párbeszéd" - olvasható a brazil külügyminisztérium helyi idő szerint hétfő este, Barack Obama amerikai elnök brazíliai látogatása után kiadott közleményében.
Támogatta a brit katonai részvételt a londoni parlament
Hatalmas többséggel, az ellenzék szinte teljes támogatásával hagyta jóvá hétfőn a brit parlament a brit fegyveres erők részvételét a Líbiával kapcsolatos ENSZ-határozat betartatásában. A törvényhozás alsóháza éjszakába nyúló, hat és fél órás vita után 557-13 arányban fogadta el a konzervatív-liberális kormánykoalíció által kért támogató indítványt. Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki Munkáspárt alsóházi frakciója is csaknem teljes létszámban felsorakozott a kormány mögött a brit fegyveres erők líbiai beavatkozásának ügyében. A vita során David Cameron miniszterelnök biztosította a képviselőket arról, hogy a líbiai bevetés különbözik az iraki hadjárattól, mivel jelen esetben nem invázióról és egy másik ország kormányának megdöntéséről van szó, hanem a líbiai nép megvédéséről.
Miszrátában a civilekre lőttek Kadhafiék?
Miszratában a Kadhafihoz hű erők azután kezdtek lövöldözni, amikor a lázadókkal egyetértő civilek azt hitték, hogy győztek, és azt is hitték: Kadhafi tényleg leállította a katonákat. A BBC szerint ekkor nehéztüzérséggel kezdték lőni a miszratai tömeget a katonák. Negyven halott és 200 sebesült maradt az utcákon.
Tripoli kikötőjét is támadják a szövetségesek
A líbiai főváros, Tripoli kikötőjét támadják a koalíció erői, szemtanúk beszámolói szerint.
Az ENSZ BT összeül
Líbia kérésére összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön.
A miszrátai lázadók szerint közel a győzelem pillanata
A miszrátai lázadók cáfolják Kadhafiék sikereit. Azt állítják, hogy "közel a győzelem pillanata". Szerintük Kadhafi katonái, akik elszakadtak parancsnokaiktól, jobb ha nem bújnak álruhába, és nem tettetik magukat civilnek. (BBC)
Kadhafiék azt állítják: kezükre került Miszráta
Elfoglalták a Kadhafihoz hű erők Miszrátát, a felkelők egyik korábbi bázisát - ezt állítják Kadhafiék, a lázadók szerint viszont az ő győzelmük közeleg.
A bolíviai elnök elvenné a Nobelt Obamától
Obama béke Nobel-díját visszavetetné Evo Morales bolíviai elnök.