A felkelők segítségére sietett a Nyugat Líbiában – percről percre
Utolsó frissítés:
A nemzetközi koalíció katonai akciójában a líbiai légvédelem jelentős része megsemmisült, az akció kezdete óta Kadhafi nem tudott légicsapást mérni az ellenállókra. Ahogy a NATO átveszi a Líbia elleni katonai fellépés irányítását, az Egyesült Államok fokozatosan megkezdi hadihajóinak kivonását a Földközi-tenger térségéből. A Líbia elleni nemzetközi koalícióban részt vevő államok, valamint az Arab Liga és az Afrikai Unió kedden külügyminiszteri szintű találkozót tart Londonban.
Most érkezett
Oroszország nem küld katonákat
Kizárt, hogy orosz katonák részt vegyenek a Líbia elleni katonai akcióban - közölte az Interfax hírügynökség kérdésére vasárnapra virradó éjszaka az orosz vezérkar egy magas rangú képviselője.
"Figyelemmel követjük a líbiai helyzet alakulásának perspektíváit, de orosz katonai kontingens kivezénylésének a kérdése fel sem merül, kizárt dolog" - mondta az illető. Hozzátette, hogy az Észak-Afrikában zajló harci cselekményeket az orosz fél a felderítés minden, egyebek között világűrbeli eszközével nyomon követi. Leonyid Ivasov nyugállományú vezérezredes, katonai szakértő a hírügynökség kérdésére válaszolva úgy vélekedett: a nyugati koalíció Moammer Kadhafi részéről nem fog erős ellenállásba ütközni Líbiában.
Ivasov szerint Kadhafi nem készült az agresszióra, remélte, hogy nem kerül szembe a NATO-val és hadserege gyenge, ezért most Líbiában "szabad vadászatra", a rádiolokációs mezők elnyomására és az elavult légvédelmi eszközök megsemmisítésére lehet számítani.
A vezérezredes, aki a védelmi minisztérium nemzetközi katonai együttműködési igazgatóságát vezette, és jelenleg a Geopolitikai Problémák Akadémiáját vezeti, úgy vélte, hogy a nyugati szövetség szárazföldi hadműveletekbe nem bocsátkozik, amennyiben ilyenre egyáltalán sor kerül, az vagy az Arab Liga útján, vagy egy Egyesült Államok vezette nemzetközi erővel történik majd.
Hozzátette azonban: a szárazföldi hadműveletek más részről már folyamatban vannak. Tudomása szerint a felkelők oldalán egyiptomi és más különleges egységek is harcolnak, s ezek már régen ott vannak. "Honnan lennének a líbiai ellenzéknek fegyverei?" - tette fel a kérdést.
Percről percre
Állítólag újabb zsoldosok érkeztek
Zsoldoscsapatokkal a fedélzetén szállt le egy repülőgép Labragban - írja a Twitteren a Sabab Líbia ifjúsági mozgalom. Ahogy elterjedt a hír, fegyvertelen helyiek indultak a reptér felé, "csak kövekkel" a kezükben - tette hozzá a bejegyzés.
A felkelők barátként tekintenek a koalíciós erőkre
A líbiai felkelőkhöz tartozó egyik rádió bejelentette: a líbiai légtérben megjelenő repülőgépek "baráti országokhoz" tartoznak. Egy muszlim vallástudós pedig arról beszélt a hallgatóknak, hogy Kadhafi nem igaz muszlim és nem ragaszkodik a Korán szabályaihoz.
Micsoda véletlen
Az RTL Klubon éppen a Sólyom végveszélyben című filmet adják. A film az Egyesült Államok elitalakulatának szomáliai intervenciójáról szól. A film azt a napot mutatja be nekünk, ami 1993. október 3-án, Szomália fővárosában, Mogadishuban történt, miközben egy egyszerűnek tűnő túszejtő akcióból a szerencsétlen véletlenek folytán egy több, mint 15 órás véres harc kerekedett, amiben 18 amerikai, és több, mint ezer szomáliai halt meg.
A törökök is mozgolódnak
A NATO-tag Törökország is jelezte, hogy megteszi a "szükséges előkészületeket".
Nápolyból irányítják a hadműveletet
A BBC védelmi tudósítója, Caroline Wyatt elmondta: a NATO nápolyi bázisán van a koalíciós erők központi parancsnoksága, azaz onnan irányítják a hadműveletet. Wyatt szerint a koalíció abban bízik, hogy a gyors és kemény légicsapás hatására a Kadhafihoz hűséges erők meggondolják magukat, s talán még maga a diktátor is.
Nyolc évvel Irak után újra aktívak a britek
Nyolc évvel az iraki invázió kezdete után ismét aktív hadműveletekbe kezdtek a brit fegyveres erők nemzetközi katonai koalíció részeként, ezúttal azonban alapvető különbség, hogy brit szárazföldi alakulatok nem vesznek részt a támadásban.
Beszállnak az arabok is
Egy meg nem nevezett francia illetékes az AFP hírügynökségnek azt mondta, hogy az Egyesült Arab Emirátusok 24 repülőgéppel járul hozzá a koalíciós műveletekhez, Katar pedig szintén ad néhány repülőt.
A BBC Tripoliban tartózkodó tudósítója, Alan Little pedig arról számolt be, hogy a líbiai állami televízió egész nap a 2003-as iraki invázióról sugároz felvételeket, így készítve fel a líbiai népet a támadásokra.
Mitől nem kell tartania Kadhafinak?
Attól, hogy a koalíciós erők a szárazföldre lépnek. Az ENSZ BT határozata értelmében ugyanis ezt nem tehetik meg. Csak a légicsapás és a repüléstilalmi övezet elrendelése engedélyezett a nemzetközi erőknek.
Őrízetben az al-Dzsazíra munkatársai
Őrizetbe vették az al-Dzsazíra arab hírtelevízió négy tudósítóját az ország nyugati részén. Brit, tunéziai, mauritániai és norvég állampolgárok. Állítólag Tripoliban tartják őket fogva.