A felkelők segítségére sietett a Nyugat Líbiában – percről percre
Utolsó frissítés:
A nemzetközi koalíció katonai akciójában a líbiai légvédelem jelentős része megsemmisült, az akció kezdete óta Kadhafi nem tudott légicsapást mérni az ellenállókra. Ahogy a NATO átveszi a Líbia elleni katonai fellépés irányítását, az Egyesült Államok fokozatosan megkezdi hadihajóinak kivonását a Földközi-tenger térségéből. A Líbia elleni nemzetközi koalícióban részt vevő államok, valamint az Arab Liga és az Afrikai Unió kedden külügyminiszteri szintű találkozót tart Londonban.
Most érkezett
Kadhafi levelet írt a nyugati vezetőknek
A líbiai vezető "sürgős" üzenetet intézett Nicolas Sarkozy francia elnökhöz, valamint David Cameron brit miniszterelnökhöz és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárhoz. Szóvivője, Músza Ibrahim szerint Kadhafi jogtalanságnak, tiszta agressziónak bélyegezte az esetleges intervenciót, amelyet szavai szerint a Nyugat "meg fog bánni", és amellyel kiszámíthatatlan kockázatoknak teszi ki a földközi-tengeri térséget és Európát. Barack Obama amerikai elnökhöz írt külön levelében Kadhafi az ENSZ BT nemzetközi katonai beavatkozásra feljogosító határozatát "érvénytelennek" minősítette. (MTI)
Percről percre
Áramlanak a menekültek Lampedusára
Lampedusa szigetére továbbra is áramlanak a menekültek: szombatra virradó éjjel 378-an érték el a Szicíliától délre fekvő földdarabka partjait. Az eredetileg 850 ember befogadására alkalmas menekülttáborban szombat reggel több mint háromezren tartózkodtak, így a helyzet továbbra is feszült. A felháborodott helyi lakosok pénteken több órán át uralmuk alatt tartották a sziget két kikötőjét, megakadályozva a parti őrség - s velük együtt több hajótörött bevándorló - révbe érését.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának Hivatala figyelmeztetett, hogy a helyzet kiéleződhet, ha a líbiaiak is Olaszország felé veszik az irányt. A menekültek többsége eddig Tunéziából érkezett. Zin el-Abidin ben Ali tunéziai diktátor hatalmának megdöntése után néhány nap alatt több mint 5600 ember szállt partra Lampedusán menedéket keresve. A 20 négyzetkilométeres szigeten körülbelül 4500-an laknak. A Tunéziától 130 kilométerre található Lampedusára régóta "Európa kapujaként" tekintenek. (MTI)
A felkelőké volt a lezuhant vadászgép?
Ellentmondó hírek érkeznek a szombaton Bengáziban lezuhant vadászgépről, a felkelők bizonyos csoportja szerint ugyanis az nem a Kadhafi-erőkhöz tartozott, hanem a hozzájuk - egyes kommentárok szerint ez lehetett az ellenzékiek egyetlen gépe. (Guardian, Sabab)
Kadhafi újabb várost bombáz
A Reuters azt írja, hogy a felkelők Líbiai Nemzeti Tanácsának szóvivője szerint Kadhafi csapatai a nyugat-líbiai Zintan városát is bombázzák. A szóvivőt idéző Al-Dzsazíra szerint öt bomba csapódott be a város külső részein. (BBC)
Új fotógaléria Kadhafi lelőtt vadászgépéről
A bengázi felkelők szombat reggel lelőtték a Kadhafi-csapatok egyik vadászgépét Bengáziban. A helyszínen tartózkodó hírügynökségek fotósai zuhanás közben fotózták le a kigyulladt gépet, a BBC által közölt képeken még az is látszik, amint a pilóta a földet éré előtt katapultál.
A kormány szerint az al-Kaida támad
A Jana hivatalos líbiai hírügynökség védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy "az al-Kaida terrorista bandái" támadták meg a líbiai hadsereg Bengázitól nyugatra tartózkodó erőit, megszegve a kormány által pénteken meghirdetett tűzszünetet. A jelentés szerint a "terrorista bandák" helikoptereket és egy harci repülőgépet vetettek be, amelyek bombázzák a hadsereg egységeit, "súlyosan megsértve a Biztonsági Tanács által Líbia légterében elrendelt repülési tilalmat". Ez a támadás visszacsapásra kényszerítette a kormányerőket - állította az idézett forrás, felszólítva egyben Bengázi lakóit, hogy működjenek együtt a hadsereggel a "terrorista bandák" elleni harcban. (MTI)
"Hol vannak a nyugati hatalmak?"
A Reuters tudósítója szerint Bengáziban a felkelők betonbarikádokat építenek azon az úton, amely a felkelést irányító Líbiai Nemzeti Tanács székházához, egy korábbi bírósági épülethez vezet. A felkelők katonai szóvivője szerint a kormányerők nyugat felől behatoltak a városba. "Hol vannak a nyugati hatalmak? Azt mondták, órákon belül csapást tudnak mérni" - mondta Hálid al-Szajeh a brit hírügynökségnek. (MTI)
Fotó a vadászgép lezuhanásáról
A gépet egyes szemtanúk szerint a felkelők lőtték le szombat reggel Bengáziban, ahol a tűzszünet ellenére folytatódik a harc, a BBC tudósítója például a Kadhafi-csapatokhoz tartozó tankokat is látott a városban. (BBC, Guardian)
Megkezdődött Bengázi ostroma
A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők szombaton tüzérségi tűz alá vették a kelet-líbiai Bengázi városának központját - jelentette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió. A kormányerők nyugat felől haladnak előre a felkelők fellegváraként ismert város lakónegyedei felé. Bengázi fölött katonai repülőgépek köröznek, amelyek légicsapásokat mérnek a városra. A felkelők egy repülőgépet lelőttek, amely lezuhant, és a földön, lakott területen felrobbant. A roncsokból sűrű fekete füst gomolyog. Emberek százai menekülnek Bengáziból az egyiptomi határ közelében fekvő Tobruk felé. Halálos áldozatokról, sebesültekről nem szólnak a jelentések. (MTI)
Kadhafi mégsem tette le a fegyvert
Szombat reggel legalább egy harci gép bombázta a Bengázitól délnyugatra fekvő területet, majd két helyről füst szállt fel. Az AFP francia hírügynökség helyszínen tartózkodó tudósítójának jelentése szerint a gép hajtóművének hangja a kelet-líbiai város központjában is hallható volt. (MTI)