Európát is veszélyeztetheti a görög válság - percről percre
Utolsó frissítés:
Túlélte a görög parlamentben tartott bizalmi szavazást Jeórjiosz Papandreu kormányfő, ezzel elhárult az athéni kormány összeomlásának veszélye és nem kell azonnal előrehozott választásokat kiírni. Papandreu és Antonisz Szamarasz, az ellenzéki Új Demokrácia vezetője "elvben" megegyezett az új koalíciós kormányról, amelynek feladata az eurózóna mentőcsomagjának elfogadása a februárban tartandó választások előtt.
Most érkezett
A BBC is leírta Papandreut
Már a BBC is azt írja, egyre kisebb a valószínűsége, hogy a görög kormányfő vezetheti a lehetséges új koalíciós kormányt. Papandreu egységkormány-alakításával kapcsolatban "kihívással" találhatja szembe magát - fogalmaz a BBC, amely emlékeztet rá, hogy a legnagyobb ellenzéki párt, az Új Demokrácia semmiképp se venne részt egy egységkormányban Papandreu szocialistáival.
Lekerült a napirendről annak a népszavazásnak a kérdése is, amelyben Papandreu terve szerint a görögök az EU-mentőcsomagról, illetve az eurózónában való maradásról szavaztak volna. A görög válság azonban nem oldódott meg.
Beláthatatlan következményekkel járhatna Európa számára, ha a görögök kilépnének az eurózónából. Kövesse a görög eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Percről percre
Lemond a kormányfő a Guardian szerint
A Guardian szombat reggeli beszámolójában már készpénznek veszi, hogy a bizalmi szavazás tegnap esti megnyerése után Papandreu lemond, hogy a pénzügyminiszter vezetésével megalakuló új koalíciós kormány átvehesse a hatalmat.
Arra kíváncsiak, mi lesz néhány hónap múlva
A legnagyobb kérdés az, hogy mit találnak majd Görögországban a nemzetközi hitelezők, amikor néhány hónap múlva visszatérnek és felmérik a megszorítások végrehajtásának eredményeit - mondta a Reutersnek a JPMorgan egyik japán elemzője. "Persze nagyon örülünk annak, hogy ma nem dőlt be Görögország, de ez nem oldja meg a problémát" - tette hozzá.
Ma délben találkozik az elnökkel a kormányfő
Papandreu pontban délben tárgyal az államfővel - közölte a Reuters.
Mi következik most?
Egyelőre nem tudni, milyen szerepet kaphat Papandreu egy esetleges új koalíciós kormányban, már ha egyáltalán szerephez jut. Annyi biztos, hogy a kormányfő holnap az államfőhöz megy, hogy a koalíciós térgyalésokról és egy új kormány megalakulásáról beszéljen vele.
Állítólag a pénzügyminiszter kerülhet helyzetbe
A Guardian tudósítója a pénzügyminiszter, Evangelosz Venizelosz egyik tanácsadójától úgy értesült, hogy a tárcavezető veheti át az új kormány irányítását, Papandreu pedig félreáll. "Papandreu Venizeloszt javasolja majd a kormányfői posztra, ő pedig hazamegy" - mondta a lap szerint a tanácsadó. A nem hivatalos információ szerint Papandreu pártja, a szocialisták a kisebb ellenzéki pártokkal alakíthatnak új kormányt, amelyben a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Új Demokrácia nem vesz majd részt.
Néhány szavazattal nyert
A hivatalos eredmény szerint 153-an szavaztak Papandreu mellett, 145-en ellene. A 300 képviselőből 298-an szavaztak.
Túlélte a szavazást Papandreu
Túlélte az athéni parlamentben megtartott bizalmi szavazást Jeórjosz Papandreu görög miniszterelnök, miután megszerezte a képviselők szavazatainak többségét a péntek késő este lezajlott voks során.
Vezetnek a nem szavazatok
Eddig 54-en szavaztak bizalmat a kormánynak, 61-en pedig Papandreu ellen voksoltak - írja a Guardian.
Árulkodó szavak a pénzügyminisztertől
Megkezdődött a szavazás, a képviselők egyenként voksolnak a Guardian szerint, így az eredményre még várni kell. A szavazás előtt még felszólalt a pénzügyminiszter, Evangelosz Venizelosz, aki a brit lap tudósítója szerint azt mondta, az új kormány februárig végéig működhet majd. A Guardian tudósítójának a pénzügyminiszter egyik tanácsadója azt mondta, hogy Venizelosz "veszi át" a kormányfő helyét.