Európát is veszélyeztetheti a görög válság - percről percre
Utolsó frissítés:
Túlélte a görög parlamentben tartott bizalmi szavazást Jeórjiosz Papandreu kormányfő, ezzel elhárult az athéni kormány összeomlásának veszélye és nem kell azonnal előrehozott választásokat kiírni. Papandreu és Antonisz Szamarasz, az ellenzéki Új Demokrácia vezetője "elvben" megegyezett az új koalíciós kormányról, amelynek feladata az eurózóna mentőcsomagjának elfogadása a februárban tartandó választások előtt.
Most érkezett
Itthon is érdekelt bankok is felkerültek az tőkepótlók listájára
A nemzetközi pénzpiaci felügyelet, a Pénzügyi Stabilitási Testület (FSB) pénteken megnevezte azt a 29 rendszerkockázati jelentőségű bankot, amelyeknek 1-2,5 százalékos többlet tőketartalékot kell majd képezniük. Jelentősebb magyar érdekeltséggel rendelkező bankok közül kettő, a Citigroup és a UniCredit került fel a listára.
Lekerült a napirendről annak a népszavazásnak a kérdése is, amelyben Papandreu terve szerint a görögök az EU-mentőcsomagról, illetve az eurózónában való maradásról szavaztak volna. A görög válság azonban nem oldódott meg.
Beláthatatlan következményekkel járhatna Európa számára, ha a görögök kilépnének az eurózónából. Kövesse a görög eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Percről percre
Már jövőre jöhet a tranzakciós adó
Az Európai Unióban már 2012-től életbe léphet a pénzügyi tranzakciós adó - jelentette be pénteken Nicolas Sarkozy francia elnök a G20-ak csúcstalálkozóját záró sajtótájékoztatón a dél-franciaországi Cannes-ban.
Nem kellett az olaszoknak az IMF pénze
Olaszország korábban elutasított egy ajánlatot az IMF-től, amely pénzügyi segítséget kínált volna az országnak - mondta Silvio Berlusconi olasz kormányfő a G20-csúcson. Berlusconi szerint azért utasították vissza az IMF-ajánlatot, mert "nem volt rá szükség" - közölte az AFP hírügynökség.
Bécs bizakodik
Bízik benne az osztrák pénzügyminiszter, hogy a görög parlamentben többséget kap az adósságválság kezelésére tervezett takarékossági csomag. Maria Fekter erről pénteken nyilatkozott az osztrák médiának.
Arról egyelőre nem foglalt állást Fekter, hogy a vitatott görög népszavazási terv visszavonása önmagában elegendő-e a befagyasztott nyolcmilliárd eurós hitel megnyitásához. Mint mondta, erről hétfőn döntenek az euróövezet pénzügyminiszterei. Az ülésen "megvitatják, hogy a fenntarthatósági elemzés megállapításai érvényesek-e még" - mondta Fekter. Hozzátette, bízik benne, hogy "a görög parlament felzárkózik a döntések mögé".
"Papandreu blöffölt és elvesztette a bizalmat"
A görög miniszterelnök eljátszotta európai partnerei bizalmát - írta a pénteki Der Standard a mentőcsomagról szóló népszavazási tervének visszavonása után. A Die Presse a következő generációkkal szembeni felelősségre figyelmeztet.
Józan döntést vár a görögöktől Schäuble
Józan, az ország érdekeit szolgáló döntésre szólította fel a görögöket a német pénzügyminiszter. Wolfgang Schäuble az ARD televízióban sugárzott nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy az euroövezetben maradást részesíti előnyben.
Ehhez azonban teljesítenie kell a vállalt kötelezettségeket - hangoztatta a miniszter, emlékeztetve arra, hogy Görögország a legutóbbi európai uniós csúcstalálkozón erre ígéretet tett.
Medvegyev: célzott segélyt kell nyújtani a görögöknek
Oroszország, India, Brazília, Kína és Dél-Afrika, az úgynevezett BRICS országok abban érdekeltek, hogy megmentsék az egyik kulcsfontosságú tartalék valutát, az eurót, de a támogatásnak átgondoltnak kell lennie. Az egyeztetések megkezdődtek - fejtette ki az orosz államfő a G20-csúcson.
Papandreu lemondhat, ha túléli a bizalmi szavazást
Állítólag arról egyezett meg a görög kormányfő a minisztereivel, hogy ha segítenek neki túlélni a pénteki bizalmi szavazást a parlamentben, akkor lemond és átadja a hatalmat egy koalíciós kormánynak - közölte a Reuters.
Az euróválságból politikai válság lett Soros szerint
Az euróválság mára politikai válságba torkollott, és már az unió egységét is veszélyezteti - mondta Soros György Budapesten. A magyar származású befektető szerint nem elég az 50 százalékos görög adósságelengedés, és minél tovább húzza Európa az euróválság megoldását, annál nagyobb lesz a költsége. A recessziótól azonban még a válság megoldása sem menti meg az uniót.
Tízszer több pénz kell februárban
Görögországnak 80 milliárd euró kell majd februárban finanszírozási szükségleteinek teljesítéséhez az első görög mentőcsomag részeként folyósítandó 8 milliárd euró helyett - mondta Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter a parlamentben.