Európát is veszélyeztetheti a görög válság - percről percre
Utolsó frissítés:
Túlélte a görög parlamentben tartott bizalmi szavazást Jeórjiosz Papandreu kormányfő, ezzel elhárult az athéni kormány összeomlásának veszélye és nem kell azonnal előrehozott választásokat kiírni. Papandreu és Antonisz Szamarasz, az ellenzéki Új Demokrácia vezetője "elvben" megegyezett az új koalíciós kormányról, amelynek feladata az eurózóna mentőcsomagjának elfogadása a februárban tartandó választások előtt.
Most érkezett
Pszichoanalízissel talán meg lehetne érteni
"Nehéz ésszerű magyarázatot találni erre a lépésre" – mondta a görög kormányfő népszavazásról szóló bejelentésével kapcsolatban Tanasszisz Diamantopulosz, az athéni egyetem politikatudományi tanára, aki szerint pszichoanalízisre lenne szükség ennek megértéséhez.
"Amikor látta, hogy a kormánya összeomlik, talán teljesen felelőtlenül megpróbált mindent egy lapra feltenni: vagy magával rántja az egész politikai rendszert, sőt az eurózónát, vagy ő lesz a játék nagymestere, akárcsak a nagyapja és az apja, két karizmatikus miniszterelnök" - vélte az elemző.
Lekerült a napirendről annak a népszavazásnak a kérdése is, amelyben Papandreu terve szerint a görögök az EU-mentőcsomagról, illetve az eurózónában való maradásról szavaztak volna. A görög válság azonban nem oldódott meg.
Beláthatatlan következményekkel járhatna Európa számára, ha a görögök kilépnének az eurózónából. Kövesse a görög eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Percről percre
Merkelnek bizonyíték kell, nem ígéret
Elsősorban tetteket és nem bejelentéseket vár Görögországtól Angela Merkel. "Számunkra a tettek számítanak" - fogalmazott csütörtök este a német kancellár Cannes-ban, a G20-ak délután kezdődött csúcstalálkozójának szünetében tartott sajtótájékoztatóján. Hozzátette: "az a fontos, hogy gyorsan megszülessen egy "igen" az október 27-i döntésekre (a Görögország megmentését célzó európai csomagról)".
Lemondásra szólította fel Papandreut az ellenzék vezére
A legerősebb ellenzéki párt vezetője, Antonisz Szamarasz lemondásra szólította fel a kormányfőt - közölte a Reuters. Az AP szerint az ellenzék képviselői egyébként a bizalmi szavazásról szóló parlamenti vitáról is kivonultak.
Sarkozy örül a fejleményeknek
Az Athénhoz intézett francia-német üzenet a görög referendumot illetően megkönnyítette a görög politikai osztály "tudatra ébredését", és amennyiben "az megerősítést nyer, mindenki üdvözölni fogja" a fejleményeket - mondta Cannes-ban csütörtök esti sajtótájékoztatóján a francia elnök.
Nem kell népszavazás a pénzügyminiszter szerint
Most Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter beszél a parlamentben, szerinte Görögországnak ki kellene jelentenie, hogy nem tartják meg a népszavazást. A Reuters szerint azt is mondta, Athénnak biztosítania kellene nemzetközi partnereit, hogy mindent megtesz az EU-mentőcsomagban foglaltak végrehajtásáért.
Még a BBC sem tudja egyértelműen értékelni
A BBC tudósítója szerint Papandreu 45 perces beszéde nem volt túl lelkesítő. A tudósító értékelése szerint a kormányfő ugyan továbbra is fenntartja tervét a népszavazásról, bár lehet, hogy mégis szeretne kihátrálni az ötlet mögül.
Papandreu: katasztrófa lenne az előre hozott választás
Nem derült ki, tényleg elmarad-e a népszavazás
A BBC beszámolójából nem derül ki egyértelműen, hogy Papandreu parlamenti beszédében is megerősítette-e, elállt a népszavazás tervétől. A kormányfő csak annyit mondott, hogy a voks lehetőséget adott volna a görög nép egyértelmű döntésére, és jobban bízik a görög emberek "bölcsességében és érettségében", mint a politikai rendszerben.
Arra kíváncsiak, az olaszok vagy a portugálok következnek-e
Olaszország és az európai "periféria" más hasonló országai kezében van az euró sorsa - mondta egy brüsszeli szakértő csütörtökön az osztrák közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában. Szerinte a pénzpiacokat most az érdekli, Olaszország vagy Portugália következhet-e a sorban.
A G20-csúcson is az athéni beszédet nézik
Nem lehetnek olyan döntéseink, amelyeket a piacok, és nem az emberek hoznak meg - folytatta a görög kormányfő az athéni parlamentben. A Cannes-i G20-csúcstalálkozón az újságírók is Papandreu beszédét nézik a tévében - közölte a BBC.