Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
A parlament új elnökét bízták meg a kormány vezetésével
Olekszandar Turcsinovot, az ukrán parlament szombaton megválasztott új elnökét bízta meg a kormány vezetésével egy új kabinet létrejöttéig a Rada. Turcsinov parlamenti beszédében a koalíciós kormány mihamarabbi létrejöttéért szállt síkra. "Azzal fordulok az összes képviselői frakcióhoz, csoporthoz, független képviselőhöz, hogy az alkotmány helyreállítása nyomán azonnal lássunk hozzá a koalíciós kormány megalakításához" - hangoztatta.
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Visszatérnek a 2004-es alkotmányhoz Ukrajnában
Az ukrán parlament határozatot fogadott el a 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről az elnök jóváhagyása nélkül. A határozat kimondja, hogy a dokumentum érvényét veszíti, mihelyt Viktor Janukovics államfő aláírja a 2004-es alkotmányhoz való visszatérésről szóló törvényt, amelyet pénteken szavazott meg a parlament.
Az ukrán parlament a 2004-es narancsos forradalom után módosította az alkotmányt, korlátozva az elnöki jogköröket, de 2010-ben az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a módosításokat.
Szabadlábra kerülhet Timosenko
Az ukrán parlament Timosenko szabadlábra helyezéséről fogadott el határozatot.
Janukovics tévébeszédre készül
Az államfő tanácsadója szerint Viktor Janukovics Harkivban van, ahol a nap folyamán találkozik választóival és megjelenik a helyi tévében.
Eddig ellentmondásos hírek érkeztek az államfő hollétéről, aki péntek éjjel hagyta el Kijevet, állítólag azért, hogy Harkivban részt vegyen pártja délkelet-ukrajnai szervezeteinek kongresszusán, de azóta senki se látta. A harkivi repülőtéren cáfolták, hogy leszállt volna ott az elnöki gép.
Különféle értesülések jelentek meg az elnök terveiről is, így a Versziji című orosz hírportál úgy tudja, hogy Janukovics le fog mondani, de előtte katonai segítséget kér Oroszországtól. A The Financial Times című brit pénzügyi napilap megszólaltatott egy névtelenül nyilatkozó magas rangú moszkvai kormányilletékest, aki szerint Oroszország kész lenne háborúba bocsátkozni a krími térségért, és megvédeni az ottani oroszajkú lakosságot.
Megvan az ukrán parlament új elnöke
Az ukrán parlament elnökévé választotta szombaton Olekszandar Turcsinovot, a bebörtönzött egykori miniszterelnök, Julija Timosenko közeli szövetségesét. Turcsinovra, a Haza párt politikusára 288 képviselő adta voksát. Az ukrán parlament 450 fős, de a szavazáson a kormányzó Régiók Pártja képviselőinek csak töredéke vett részt.
Putyin azonnali lépéseket sürgetett Obamától
Az orosz államfő sajtószolgálata szerint Obama hívta fel Putyint péntek éjjel. Az orosz államfői hivatal közlése szerint Vlagyimir Putyin azt is hangsúlyozta a telefonbeszélgetés során Barack Obamának, hogy most "a radikális ellenzékkel való munkára kell összpontosítani", amely miatt szerinte az ukrajnai szembenállás rendkívül veszélyes határig jutott el.
Pénteken Szergej Lavrov orosz külügyminisztert is felhívta telefonon Catherine Ashton, az Európa Unió külügyi főképviselője. Az orosz külügyminisztérium arról tájékoztatott, hogy Lavrov határozottan elítélte az ukrán radikálisok tevékenységét és hasonló állásfoglalásra szólította fel az Európai Uniót és tagállamait, mondván "pontosan fejtsék ki álláspontjukat, miszerint a radikálisok fellépése elfogadhatatlan".
Catherine Ashton és Szergej Lavrov megegyezett abban, hogy folytatják az egyeztetéseket a helyzet rendezése érdekében Ukrajna függetlenségének és a törvényes ukrán hatalom jogosultságainak tiszteletben tartása mellett. Az orosz külügyminisztérium ugyancsak pénteken reagált az ukrán államfő és az ellenzék kijevi megállapodására.
Annak ellenére, hogy az egyezséget nem írta alá a Kreml közvetítője, Oroszország érdekelt olyan kompromisszum keresésében, amely lehetővé teszi a vérontás késedelem nélküli megállítását és jogi mederbe visszaterelni a folyamatot. Moszkva készen áll a jövőben is arra, hogy "az ukránok kérésére hozzájáruljon a helyzet normalizálásához"- hangoztatták a közleményben.
A külügyminisztérium mindazonáltal arra is felszólított, hogy az ukrajnai válság rendezésében közvetítők tartsák tiszteletben az ország szuverenitását és a törvényes ukrán hatalom jogosultágait. Az orosz külügyi nyilatkozat "a szélsőségesektől való kompromisszumok nélküli elhatárolódásra" is felszólította az ukrajnai válság szereplőit.
A kormány tagjai ismeretlen helyre távoztak
Az ukrán kormány tagjainak többsége elhagyta munkahelyét és ismeretlen helyre távozott, ezért az egyetlen legitim hatalmi intézmény jelen pillanatban a törvényhozás - jelentette be szombaton a parlamentben az ellenzéki Haza párt egyik képviselője.
Olekszandar Turcsinov szerint ilyen körülmények között a parlamentnek kötelessége átvállalnia a teljes felelősséget az ország helyzetérért, azonnali hatállyal hozzá kell látnia a hatalmi jogkörök gyakorlásához. Turcsinov arra tett javaslatot, hogy a parlament nevezzen ki ügyvezető kormányfőt és belügyminisztert.
Közben indoklás nélkül benyújtotta lemondását Igor Kaletnik parlamenti alelnök - ezt a törvényhozás másik alelnöke, Ruszlan Kosulinszkij jelentette be. Előzőleg arról is tájékoztatta a képviselőket, hogy betegsége és gyógykezelése miatt lemondott Volodimir Ribak házelnök is.
Előrehozott választásról dönt az ukrán parlament
Viktor Janukovics ukrán államfő lemondását követelő határozati javaslatot terjeszt szombaton az ukrán parlament elé a Vitalij Klicsko vezette ellenzéki Ütés (UDAR) párt. A határozat lehetővé teszi a parlament számára az előre hozott választás kiírását.
A javaslat szerint május 25-ig tartanák meg a választásokat.
Janukovics elhagyhatta Kijevet
Az AFP jelentése szerint Klicsko bejelntette, hogy Janukovics elhagyta Kijevet. Az Interfax hírügyökség úgy értesült, hogy Viktor Janukovics szombatra virradóra megérkezett a kelet-ukrajnai Harkivba, ahol pártjának délkelet-ukrajnai szervezetei tartanak kongresszust. Az államfő péntek éjjel hagyta el Kijevet, de reggel a harkivi repülőtéren cáfolták, hogy leszállt volna ott az elnöki gép.
Lemondott az ukrán házelnök
A Maidan színpadán Klicskó azt mondta, a parlament kész megszavazni Janukovics vád alá helyezését.
A parlament eközben újra összeült, és az eddigi házelnök, Ribak pedig levélben tudatta, lemond tisztségéről.