Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
percről percre

Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.

Most érkezett

Egy különleges krimi osztag orvlövészei lőhettek a tüntetőkre

Egy krimi különleges belügyi osztag orvlövészei gyanúsíthatók a kijevi tüntetők elleni orvtámadásokkal; a kommandós egységet személyesen Sztaniszlav Suljak, az ukrán belügyi alakulatok parancsnoka hozta létre - közölte Hennagyij Moszkalj, a parlament szervezett bűnözéssel és korrupcióval foglalkozó bizottságának helyettes vezetője. Moszkalj szerint erről szóló bizonyítékok kerültek a rendvédelmi szervek kijevi jogsértéseit vizsgáló parlamenti tényfeltáró bizottság birtokába. A kommandó fegyvereseiről videofelvételeket készítettek újságírók, és felvették a rendőrségi rádiófrekvencián elhangzott beszélgetéseiket is.

A belügyi csapatok parancsnoksága 80 darab angol gyártmányú mesterlövész-fegyvert szerzett be az osztagnak - közölte Moszkalj, aki arra kérte az ukrán főügyészt, hogy indítson nyomozást az ügyben.

Legfontosabb események:

- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.

- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.

- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.

- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.

- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.

- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.

- Kelet-Ukrajna tovább forrong.

- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13
58

A tüntetők ellenőrzése alatt a kijevi kormányzati negyed

A kijevi tüntetők szombatra virradóra teljes ellenőrzésük alá vonták a kormányzati negyedet, a parlament, az elnöki és a miniszterelnöki hivatal, illetve a belügyminisztérium épületét is - közölte Andrij Parubij, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt képviselője, a Majdan "ellenállási" parancsnoka.

Az UNIAN hírügynökség szerint Parubij a kijevi központi téren elhelyezett emelvényről tájékoztatta a tüntetőket arról, hogy mely ellenzéki csoport melyik kormányzati épület "védelmét" látja el. Bejelentette azt is, hogy mostantól a tüntetők ellenőrzése alá vonják az egész fővárost.

Parubij azt üzente a rendőröknek, hogy csatlakozhatnak a kormányzati negyedben járőröző ellenzékiekhez, mindnyájan átállhatnak a tiltakozók oldalára, de ki kell tűzniük világoskék-sárga szalagot (ezek az ukrán nemzeti lobogó színei).

Úgy tűnik, még nincs vége

Az Ukrajnát sújtó belső válság rendezését célzó megállapodás aláírását követően is feszült maradt a helyzet Kijevben, a Függetlenség terén tüntető tízezrek szombatra virradóra sem tágítottak attól a követelésüktől, hogy Viktor Janukovics elnök azonnal távozzék a hatalomból.

Éjszaka súlyosabb incidensről nem érkeztek hírek, de a tüntetők még előző este ultimátumot adtak Janukovicsnak, amelyben fegyveres felkeléssel fenyegették meg, ha nem teljesíti követeléseiket.

A pénteken kötött megállapodással szombaton az ukrán parlament is foglalkozik. Janukovics ugyanakkor több értesülés szerint már nem tartózkodik a fővárosban, hanem politikai "fellegvárába", Harkivba utazott a Régiók Pártjának kongresszusára. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség mindazonáltal úgy értesült, hogy a Janukovicsot szállító repülőgép szombat reggelig nem érkezett meg a kelet-ukrajnai városba.

A tüntetők egyik portálja éjszaka arról számolt be, hogy aktivistáik folyamatosan ellenőrzik a kijevi nemzetközi repülőtérre tartókat. Egyebek között azt kívánják megakadályozni, hogy a kormánypárt képviselői elhagyják az országot.

Az államfő és az ellenzéki vezetők között - nemzetközi közvetítéssel - született megállapodás egyebek között előre hozott elnökválasztásról és nemzeti egységkormány megalakításáról szól. A kompromisszumot, amelynek egyik célja az utcai feszültség mielőbbi enyhítése, vezető külföldi politikusok is üdvözölték, ugyanakkor egyöntetűen hangoztatták, hogy az abban foglaltakat gyorsan meg is kell valósítani.

Klicsko bocsánatot kért a tüntetőktől

„Bocsánatot kérek, ha megbántottam valakit” – mondta Vitalij Klicsko a kijevi Majdan tüntetőinek péntek este. Az ellenzéki Ütés párt vezetője azután kényszerült erre, hogy kiderült: kezet fogott Viktor Janukovics elnökkel azután, hogy pénteken aláírták a válság megoldását célzó megállapodást. A kézfogásról készült fotó bejárata a világsajtót.

 

Apró fényekkel van tele a Majdan

Késő este is az erőszak áldozataira emlékeznek a tüntetők a kijevi Függetlenség terén. Sokan a telefonjukkal világítanak. A szélsőjobbos Jobb Szektor mozgalom vezetői újra kinyilvánították, hogy a pénteken aláírt megállapodás számukra nem elfogadható. A BBC tudósítója szerint tűzijátékok hangja is hallatszik a térről.

Törvényt nyújtottak be az elnök felelősségre vonásáról Ukrajnában

Törvénytervezetet nyújtottak be az elnök felelősségre vonásáról az ukrán parlamentnek. Az előterjesztést Nikolaj Rudkovszkij jegyzi, aki a kormánykoalícióhoz tartozó egyik párt tagja. A tervezetet közzétették a parlament honlapján, részleteket egyelőre nem tudni - derül ki a Russia Today oldaláról.

Egymás után döntik le az ukrajnai Lenin-szobrokat

Ukrajna több nagyvárosában ledöntötték péntek este a Lenin-szobrokat. A kelet-ukrajnai Poltavában az ukrán himnuszt énekelték a tüntetők, amikor a város főutcáján ledöntötték talapzatáról az egykori kommunista vezér szobrát. A rendfenntartó erők ki sem szálltak a helyszínre – tudósított az lb.ua hírportál.

Az ugyancsak keleti Dnyipropetrovszkban a hatalomellenes tüntetők összecsaptak a helyi kommunistákkal, előbbiek vörös zászlókat égettek. A tüntetők megkezdték a Lenin-szobor ledöntését. A közép-ukrajnai Zsitomir városában is ledöntöttek egy Lenin-szobrot.

Ultimátumot adtak a felkelők Janukovicsnak

A kijevi tüntetők ultimátumot adtak Viktor Janukovics ukrán elnöknek péntek este: mondjon le szombat reggelig vagy fegyveres felkelés tör ki. Vitalij Klicsko ellenzéki vezető beszédét félbeszakította az önvédelmi erők egyik tagja a Függetlenség terén, és a színpadon bejelentette: ha az elnök szombat reggel tíz óráig nem mond le, az emberek fegyvert ragadnak. Bejelentését a téren tartózkodók támogatták – írta az Ukrainszka Pravda ukrán hírportál.

Több tüntető Klicsko beszéde közben a Jobb szektor vezetőjét, Dmitro Jarost követelte a színpadra. Jaros ezt megtette, és közölte: a Jobb szektor nem teszi le a fegyvert, nem oldja fel a közigazgatási épületek blokádját, amíg nem teljesül fő követelésük: Janukovics lemondása. A Jobb Szektor kész magára vállalni az ukrajnai forradalom folytatását – idézte Jarost az lb.ua hírportál.

Közben a parlamentben a képviselők fel akarták vetni Viktor Psonka főügyész leváltásának kérdését, de Volodimir Ribak házelnök elutasította a kérést. A képviselők a szónoki emelvényhez rohantak, de Ribak hajthatatlan volt, és szombat délelőtt 10 óráig elnapolta a parlament plenáris ülését.

Fotó: élő alakzattal üzentek a magyar mentők sebesült ukrán kollégájuknak

Olesya – ez olvasható azon az élő alakzaton, amelyet magyar mentők alkottak. Az így készített fotóval üzennek annak a fiatal ukrán egészségügyi önkéntesnek, aki munkája közben sérült meg életveszélyesen a héten. Először arról érkeztek hírek, hogy nem tudták megmenteni Oleszja Zsukovszkaja életét, később viszont megerősítették: életben van és megműtötték. A 21 éves lány azóta már a Twitteren is életjelet adott magáról.

Fogyatkozik az ukrán kormánypárt

Egyre több képviselő hagyja ott az ukrán kormánypártot, a Viktor Janukovics elnök mögött álló Régiók Pártját. Eddig 24 képviselő távozott a parlamenti frakcióból - mondta pénteken Ruszlan Kosulinszki, az ukrán parlament alelnöke. A frakció legnagyobb létszáma 205 volt a 450 tagú parlamentben. Megfigyelők szerint a bomlási folyamat különösen azóta indult meg, hogy Janukovics engedményeket tett az ellenzéknek.

1
9 10 11 12 13
58