Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
A radikálisok nem fogadják el a megállapodást
A parlamenten kívüli ukrán nacionalista mozgalmakat tömörítő Jobb Szektor bejelentette, hogy nem fogadja el a megállapodást. A TVN24 lengyel televízió jelentése szerint a Jobb Szektor, amely nagyon aktívan részt vett a kijevi kormányellenes megmozdulásokban, közölte, hogy folytatja harcát "az országot kormányzó rezsim eltávolításáig".
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Putyinék közvetítője nem írta alá a megállapodást
Nem írta alá az ukrán megállapodást tervezetét az orosz közvetítő. Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja még pénteken elutazik Kijevből Moszkvába – értesült az Interfax orosz hírügynökség.
Soron kívül vizsgálja a kijevi erőszakot a strasbourgi bíróság
Soron kívüli vizsgálatot és gyorsított eljárást rendelt el a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága egy olyan perben, amely a mostani kijevi események miatt indult – közölte pénteken a bíróság.
Ez a második olyan beadvány, amely az ukrán válság miatt született, és amelyet sürgősséggel tárgyalnak a strasbourgi bírák. Február elején Ihor Szirenko ügyét vette előre a bíróság, aki azért perelte be Ukrajnát, mert a kijevi tömegoszlatáskor megverték és jogellenesen fogva tartották.
Jurij Derevjanko pedig a rendőri erőszak miatt tett panaszt az emberi jogi bíróságon, és azt állítja, hogy a hatóságok éles lőszert, robbanóanyagokat és a hideg ellenére vízágyút vetettek be a tiltakozók ellen, több embert is megöltek.
A beadvány soron kívüli vizsgálatáról és gyorsított tárgyalásáról az elnöklő bíró döntött, aki egyúttal felkérte az ukrán hatóságokat, hogy március 14-ig írásban jutassák el Strasbourgba észrevételeiket az ügyben.
Gyertyát gyújtanak este az áldozatokért Budapesten
Péntek este 18 órától gyertyagyújtással emlékeznek az ukrajnai erőszak áldozataira a budapesti Egyetem téren. A megemlékezést a Fidelitas és az IKSZ szervezi.
Janukovics és az ellenzék aláírta a megállapodást
Gyorshírben jelentette a Reuters: a szemben álló felek képviselői aláírták a megállapodást. Előzőleg már kiderült, hogy az egyezség értelmében Ukrajnában 48 óra alatt visszaállítják a 2004-es alkotmányt, nemzeti egységkormány alakul, az év vége előtt pedig előrehozott választást tartanak.
Az alkudozásban kulcsszerepe volt a Kijevben tárgyaló német és lengyel (illetve csütörtök estig a francia) külügyminiszternek is, akiket Brüsszelből "megtámogattak" egy szankciókat bevezető döntéssel. A megállapodást előbb Janukovics elnök fogadta el, majd az ellenzéki pártok vezetői, végül a tüntetők képviselői is.
400 tüntető gyűlt össze az egyik sugárúton
A Russia Today az ITAR-TASSZ orosz hírügynökség alapján azt írja, körülbelül 400 maszkos tüntető akadályozta a forgalmat a kijevi Proszpekt Pobedin (Győzelem sugárút), ezzel dugót okozva. Rendőröket nem láttak a környéken.
Feloldották a Kijevbe behajtásra vonatkozó korlátozásokat
Az ukrán belügyminisztérium közölte, feloldották a Kijevbe való behajtásra vonatkozó korlátozásokat, amelyek szerda óta voltak érvényben.
Klaus: Ukrajna Moszkváé, és kész
Václav Klaus volt cseh államfő szerint Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia, az Európai Unió és az Egyesült Államok nem veszi figyelembe a valóságot, és felelőtlenül viselkedik, amikor támogatják az ukrán radikálisokat, azt az illúziót keltve, hogy lehetséges Ukrajna nyugati orientációja.
"Ukrajna mai formájában nagymértékben mesterséges egység, amely csak két évtizede, a Szovjetunió széthullása következtében vált önálló állammá" – áll Klaus pénteki közleményében.
Elhagyták a rendőrök a parlamentet
Az Interfax-Ukraina hírügynökség tudósítója pénteken délután, helyi idő szerint 14.00 órakor jelentette a helyszínről, hogy a belügyi alkalmazottak megkezdték a felkészülést a távozásra, rendőri buszokra szálltak, és fokozatosan hagyták el a törvényhozás épületének a körzetét. A parlament közelében elhelyezett két vízágyút ugyancsak eltávolították.
Az ITAR-TASZSZ jelentése szerint pénteken kora délutánra feloldották a fővárosba vezető útvonalakon bevezetett közlekedési korlátozásokat. Ezeket szerdán rendelték el. A kiéleződött helyzet miatt több útvonalon csak egy sávon lehetett közlekedni, vagy teljesen lezártak utakat. Mindezeket az akadályokat péntekre eltávolították.