Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
Eltűntek a rendőrök a Majdanról
Az Interfax hírügynökség szerint pénteken kora reggel is közel ötezren voltak a kijevi Függetlenség terén, a Majdanon, miközben rendőröket nem lehetett látni a környéken. A tüntetők egész éjjel Molotov-koktélokat gyártottak és a barikádokat erősítették.
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
17 és 65 éves áldozata is van a zavargásoknak
A Kyiv Post közzétette a Kijevben február 18-a óta megölt emberek névsorának egy részét, mintegy 47 áldozat nevét, ahol lehetett, ott az életkorukkal együtt. A listából kiderül, a zavargásoknak volt 17 és 65 éves áldozata is.
Orbán inkább a háttérből figyel
"Mi magyarok mindannyian békét, biztonságot és minél kevesebb, az emberi életben bekövetkező károkat kívánunk Ukrajnánk" - mondta Orbán Viktor kormányfő péntek reggeli szokásos interjújában a Kossuth Rádióban. Szerinte az ukrajnai helyzetet a magyarok nem politikai kérdésként fogják fel.
"Inkább a háttérben figyeljük az eseményeket" - tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán szerint Ukrajna nem területileg, hanem a közrend szempontjából áll a felbomlás szélén. "Az emberélet olcsóvá válik, ez a legrosszabb, ami történhet egy országban" - fejtette ki.
Janukovics szerint megállapodtak
Megállapodás jött létre az ukrán belpolitikai válság megoldása érdekében Viktor Janukovics ukrán elnök, az uniós külügyminiszterek és az ellenzék képviselői között az éjszakai tárgyalásokon – közölte az ukrán elnöki sajtószolgálat péntek reggel. Az ellenzék és az unió részéről egyelőre nem erősítették meg az egyezséget.
Kilenc órán át tárgyaltak a külügyminiszterek Janukoviccsal
Kilenc órán át, egész éjszaka folytatódtak az ukrán válság rendezésének szentelt egyeztetések a német és a lengyel külügyminiszter, illetve az ukrán államfő, illetve ellenzék között, de csak az derült ki diplomáciai forrásokból, hogy a tárgyalások "nagyon nehezek" voltak. Az Interfax hírügynökség szerint megbeszélések helyi idő szerint péntek reggel 7.30-kor értek véget, de a résztvevők közül senki se nyilatkozott a sajtónak. Jan Tombinski, az Európai Unió ukrajnai képviseletének vezetője csak annyit mondott, hogy rövid szünet után péntek délelőtt folytatódnak az egyeztetések Frank-Walter Steinmeier német, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, Viktor Janukovics államfő és a három ellenzéki párt vezetője, Arszenyij Jacenyuk, Vitalij Klicsko és Oleh Tyahnibok között. A megbeszéléseken részt vesz Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi ombudsmanja is.
Megrázó fotók Kijevből
A Magyar Hírlap fotósa, Csudai Sándor Kijevből frissítette weboldalát. Drámai, megrázó fotók.
Németh Zsolt: "elkezdődött a végjáték"
Németh Zsolt, a külügyminisztérium államtitkára péntek reggel a Kossuth rádiónak azt mondta, szerinte alapvetően politikai szankciókról van szó Ukrajnával szemben, és nem gazdaságiakról. Mint mondta, az uniós külügyminiszterek tanácsa célokat fogalmazott meg, ehhez igazították a szankciókat, melynek része az, hogy a válság kialakulásában szerepet játszott személyeket például beutazási tilalommal sújtják.
Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy az erőszakot fel kell számolni, és mint mondta, szerinte közel vagyunk ahhoz, hogy megállapodás szülessen, de még nem szállt fel a fehér füst.
Az államtitkár azt, hogy Janukoviccsal tegnap előre hozott választásokról, átmeneti kormányról, alkotmányreformról állapodott meg a francia, német és lengyel külügyminiszter, úgy értékelte, hogy "elkezdődött a végjáték", bár a menetrend még nincs meg. Ennek ellenére határozott lépésekre van szükség az erőszak visszaszorítására.
A volt belügyminiszter a kijevi tüntetők megvédésére kéri a lembergi rendőröket
Jurij Lucenko volt belügyminiszter felszólította a lembergi rendvédelmi szervek szolgálatban lévő és egykori tagjait, hogy fegyverrel induljanak Kijevbe a kormányellenes tüntetők védelmére. "Azért érkeztem Lembergbe (Lviv), hogy Kijevbe vigyem a volt és a szolgálatban lévő rendőröket. Úgy, mint a háborúban" – idézte péntekre virradóra az UNIAN hírügynökség Lucenko felhívását.
A volt belügyminiszter szerint két nappal ezelőtt a kijevi Majdan tüntetői kis mennyiségű fegyvert szereztek, és csak ez akadályozta meg az aznapra tervezett vérfürdőt.
77 áldozatról beszél az ukrán egészségügyi tárca
Az ukrán egészségügyi minisztérium péntek reggeli közlése szerint 77 halálos áldozata van a válságnak kedd óta és 577-en sérültek meg. A tüntetők adatai szerint csak tegnap halhattak meg ennyien.
Kerry: "Az ukrán nép többet érdemel, mint az értelmetlen halál"
John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtök esti közleményében azt írta: "Ukrajna népe és a nemzetközi közösség felelősségre fogja vonni azokat, akik bűnösek a történtekben".
Kerry sürgette Janukovicsot, hogy azonnal kezdjen komoly párbeszédet az ellenzék vezetőivel egy átmeneti kormány megteremtése érdekében, amely széleskörű támogatással bír. "Ez az egyetlen út, amely segít megkezdeni az Ukrajna számára oly fontos alkotmányos és gazdasági reformok megvalósítását" – mutatott rá. "Az ukrán nép többet érdemel, mint az értelmetlen halál és a szenvedés... Az erőszaknak véget kell vetni" – figyelmeztetett Kerry.
A miniszter felhívása a konfliktusban érintett minden félhez szólt. "A tiltakozó megmozdulások résztvevőinek békésen kell gyakorolniuk jogaikat, az ukrán hadsereget pedig felszólítjuk, hogy tartsa tiszteletben a politikába be nem avatkozás elvét, őrizze meg szakmai hagyományait" – áll a közleményben. John Kerry kifejtette azt is, hogy most nincs lehetőség politikai játékokra Ukrajnában. A politikusoknak felelős magatartást kell tanúsítaniuk – szögezte le.