Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
A rahói romák támogatják a tüntetőket
Pénzt és önkénteseket ad a tüntetőknek a kárpátaljai Rahón élő cigány közösség. 70 ezer forintnak megfelelő hrivnyát ajánlottak fel a Majdan támogatására, és szolgálatra jelentkeztek a hegyvidéki kisváros népi önvédelmi osztagába - közölte a zakarpattya.net.ua kárpátaljai hírportál. Jelenleg húsz roma önkéntes vesz részt a rahói járási állami közigazgatási hivatal épületének őrzésében, amelyet csütörtök délután foglaltak el helyi aktivisták, miután visszatértek az Ungváron tartott megmozdulásról.
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Csendes a Majdan
Nyugodt a Majdan, néhány ezer ember van a téren az Unian ukrajnai hírügynökség szerint.
Vége a tárgyalásnak Janukoviccsal
A három európai uniós külügyminiszter befejezte a négyórás tárgyalást Kijevben Viktor Janukoviccsal, utána az ellenzéki vezetőkkel folytattak megbeszélést. Laurent Fabius francia, Frank-Walter Steinmeier német és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azt ajánlotta Janukovicsnak, hogy mandátumát lerövidítve csak az év végéig töltse be az elnöki tisztséget. A tárgyalások közben szünetet tartottak, amely alatt Viktor Janukovics telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz államfővel.
A három külügyminiszter javaslata szerint felállítanának egy átmeneti kormányt, hozzákezdenének az alkotmány reformjához, és új parlamenti és elnökválasztást tartanának. Ezt az általuk javasolt menetrendet ismertették az ellenzéki vezetőkkel is. Vitalij Klicsko ellenzéki vezető azt mondta, a politikai menetrendről való döntés Janukovics kezében van. Klicsko azt ismondta, egyelőre nincs megállapodás, de több javaslatról is egyeztettek. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy még az éjszaka konkrét döntések születnek. A PAP lengyel hírügynökség meg nem nevezett diplomáciai forrásokra hivatkozva korábban azt írta, hogy van esély kompromisszumra az ukrán vezetés és az ellenzék között. A kompromisszum lényege abban állna, hogy lerövidítenék az elnök és a parlament hivatali idejét, néhány hónapon belül új alkotmányt dolgoznának ki, és néhány napon belül új kormány állna fel.
A francia külügyek irányítója csütörtök este elhagyta Ukrajnát. Laurent Fabius Kínába utazott egy régóta betervezett látogatásra. A német és a lengyel külügyminiszter ugyanakkor Kijevben maradt, hogy folytassa a megbeszéléseket Janukoviccsal. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, hogy állandó telefonkapcsolatban áll a külügyminiszterekkel, és tájékoztatni fogja a többi uniós tárcavezetőt mindarról, amit neki elmondanak.
Tízezren a Majdanon
A Majdanon tízezer ember gyűlt össze, és megerősítik a barikádokat. (Index)
Összegyűltek az ukrán tüntetőkért Prágában
Prágában ezren összegyűltek, hogy szolidaritásukat fejezzék ki az ukrán tüntetőkkel. Varsóban ugyanezzel a céllal egy épületet az ukrán zászló kék-sárga színeivel világítottak meg.
Ketten meghaltak a lembergi robbantásban
Ketten meghaltak abban a robbanásban, amely csütörtök este történt a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv), a Berkut különleges rendőri egység laktanyájában, amelybe ismeretlenek gránátot dobtak. A detonáció nyomán keletkezett tűz átterjedt a közeli lőszerraktárra, de a gyors beavatkozásnak köszönhetően sikerült megakadályozni, hogy az felrobbanjon – közölte a zaxid.net lembergi hírportál, amely korábban azt jelentette, hogy nincs sérültje a tüntetők által hetek óta blokád alatt tartott laktanyában történt detonációnak.
Egy rendőrségi forrás azt közölte, hogy a kiégett kaszárnyában rohamrendőrök vesztették életüket, akik közül az egyik egyenruhát, a másik civil öltözéket viselt. Hozzátette, hogy a gránátot nagy valószínűséggel a speciális rendőri egység tagja dobta a kaszárnyaépületbe. A korábbi jelentés szerint a laktanya kijáratát elzáró tüntetők úgy vélték, provokátorok robbantottak az üresnek gondolt kaszárnyában, mert négy férfit láttak, akik átugrottak a létesítmény kerítésén, miközben hang- és fénygránátokat dobálva egy közelben parkoló autóval elmenekültek a helyszínről. Azt sem tartották kizárhatónak, hogy a robbantást maguk a rohamrendőrök követték el, hogy ne juthassanak a tüntetők kezére a laktanya területén tárolt fegyverek és lőszerek.
Ledöntöttek egy Lenin szobrot
A tüntetők Zsitomirban ledöntötték a Lenin szobrot - írja az Euromaidan Facebook oldala.
Ünnepelnek a tüntetők
A tüntetők Kijevben a Függetlenség téren ünnepelnek és imádkoznak az elmúlt három nap áldozataiért miután az ukrán parlament megszavazta, hogy a hatóságok ne lőjenek a tüntetőkre.
Nem reagáltak az amerikai kérésekre
Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter megpróbált kapcsolatba lépni az ukrán védelmi minisztériummal a volt szovjet tagköztársaságban elkövetett erőszakcselekményekkel kapcsolatban, de a Kijev "nem reagált" Washington "kéréseire" - közölte csütörtökön újságírókkal John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője. Josh Earnest, a Fehér Ház helyettes szóvivője csütörtökön kijelentette, hogy a katonai fellépés nem tartozik azon eszközök körébe, amelyeket a Fehér Ház Ukrajnával kapcsolatban mérlegel. Mint mondta, Washingtonban kizárólag szankciókon gondolkodnak. A CNN úgy értesült, hogy az Egyesült Államok mérlegeli az ukrán hatóságok erőszakos fellépéséért felelős személyek és intézmények kintlévőségeinek befagyasztását.