Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
percről percre

Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.

Most érkezett

Kifosztották a kommunista párt székházát

Tüntetők kifosztották a Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnökkel szövetséges ukrán kommunista párt kijevi székházát, és a "Bűnözők", "Gyilkosok", "Janukovics bérencei" feliratokat firkálták az épület homlokzatára - jelentette az AFP francia hírügynökség. A hét eleje óta negyven Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg Ukrajna-szerte, de főleg az ország nyugati részén, jeleként a megosztottságnak. Az inkább Oroszországhoz húzó Kelet-Ukrajnában több tisztségviselő is kétségbe vonta a Janukovics leváltásáról hozott szombati parlamenti döntés törvényességét.

Eközben Janukovics Kijev melletti rezidenciáján megfigyelendő újságírókról találtak listát, valamint kompromittáló dokumentumokat egy jól szervezett korrupciós hálózatról - olvasható az AFP egy vasárnapi jelentésében. A francia hírügynökség helyszíni tudósítása szerint a polgárháborús állapotokat mutató kijevi kormányzati negyedben és környékén az élet némileg visszatérni látszott vasárnap a normális kerékvágásba, és például kinyitottak a napok óta zárva tartó üzletek (MTI).

Legfontosabb események:

- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.

- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.

- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.

- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.

- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.

- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.

- Kelet-Ukrajna tovább forrong.

- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
58

Azonnali intézkedésre van szükség a svéd főkülügyér szerint

Carl Bildt svéd külügyminiszter nemrég rakta ki Twitterre, hogy nemrég beszélt Catherine Ashtonnal, az EU külügyi főképviselőjével arról, hogy azonnal intézkedésre van szükség Ukrajnával kapcsolatban. Támogatnunk kell egy befogadó kormányt - írta Bildt. Ezzel minden bizonnyal arra célzott, hogy a lehető legtöbb pártot befogadó nemzeti egységkormányra van szükség.

Listájuk van a tüntetőknek

Janukovics embereiről, és ellenőrzik a reptérre menő autókat. Így nem tudnak majd egykönnyen elmenekülni az országból a leváltott elnök közeli munkatársai, barátai.

A tüntetők állnak be rendőrnek

A Janukovics-rezsimet támogató rendőrök leléptek, így valakinek kell a rendet biztosítani. A tüntetők állnak be járőrözni.

Janukovics a hibás!

Az eddig kormányzó Régiók Pártjának frakciója vasárnap kiadott közleményében Viktor Janukovicsra és környezetére hárította a felelősséget az országban történtekért - írja az MTI. A pártnak egyébként hivatalosan Janukovics tiszteletbeli elnöke, vezetője Mikola Azarov volt kormányfő, aki január végén mondott le tisztéről. "Ukrajnát becsapták és kifosztották. Ez azonban még semmi azzal a fájdalommal szemben, amelyet most családok tucatjai élnek át hozzátartozóik elvesztése miatt a barikádok mindkét oldalán. Ukrajnát elárulták, az embereket egymással szembefordították. Mindezért Janukovics és közvetlen környezete a felelős" - áll a közleményben. 

Nem hivatalos nyelv a magyar Beregszászon

Eltörölte az ukrán parlament vasárnap az államnyelvvel kapcsolatos, a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozó, 2012-ben elfogadott törvényt. Az erről szóló törvényjavaslatot a teremben jelenlévő 334-ből 232 képviselő támogatta. A 2012. augusztus 10-én életbe lépett törvény hivatalosan engedélyezte a kétnyelvűséget azokban a régiókban, ahol az adott nemzeti kisebbség lélekszáma meghaladja a lakosság tíz százalékát. A magyar nyelvet a kárpátaljai Beregszászon ismerték el hivatalosan regionális nyelvnek

Keddre legyen kormány

Olekszandr Turcsinov házelnök vasárnap utasította az ukrán törvényhozás képviselőcsoportjainak vezetőit, hogy keddig állapodjanak meg az új parlamenti többségről és az új kormány összetételéről - írja az MTI. "Utasítom a frakciók és képviselői csoportok vezetőit, hogy azonnal kezdjenek konzultációkat az új parlamenti többség és a nép bizalmát élvező kormány létrehozására" - jelentette be a házelnök vasárnap a parlament plenáris ülésén.

Bréking: a házelnök lett az új elnök

Olekszandr Turcsinov nemrég megválasztott házalnököt választotta meg az ukrán parlament ügyvezető államfőnek.

A szófiai szovjet emlékmű ukránná változott

A bolgár főváros, Szófia szovjet háborús emlékművét ukránná festették vasárnapra.

Janukovics villája állami kezekben

A parlament által eltávolított elnök villája, melyről igen bizarr fotók keringenek az utóbbi órákban a neten, újra az államé. A rada képviselőinek döntő többsége ugyanis így szavazott.

1 2 3 4 5 6 7
58