Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
Katonákat is bevethetnek
Az ukrán védelmi minisztérium közlése szerint a szerdán bevezetett terroristaellenes művelet részeként fegyveres alakulatokat is bevethetnek a tüntetők ellen.
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Az ország nyugati fele kezd kicsúszni a kormány ellenőrzése alól
Kormányellenes tüntetők kikiáltották a politikai autonómiát szerdán a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv). Ennek előzménye, hogy az ukrán nacionalisták fellegvárának számító városban is volt az éjszaka számos erőszakcselekmény, mintegy ötezer tüntető ártalmatlanná tette a helyi rendőrséget, és fegyvereket zsákmányolt laktanyájukból.
A lembergi regionális gyűlés közleményben ítélte el Viktor Janukovics elnök kormányát, amiért "nyílt háborút visel" a kijevi tüntetők ellen, és a testület bejelentette, hogy helyben magához vonta a végrehajtói hatalmat, "minden felelősséget magára vállal a régióért és annak lakosságáért".
A központi hatalom meggyengülésének egy további jele, hogy – Lengyelország közlése szerint – ukránok lezárták a Lemberg melletti korczowai határátkelőt Lengyelország felé. Ezenkívül helyi médiumok jelentették, hogy ellenzéki csoportok más nyugat-ukrajnai városokban is – köztük Hmelnyickijben, Ivano-Frankivszkban, Ungváron és Ternopilban – szintén megszálltak középületeket.
Békés hatalomátvételről beszél a kárpátaljai rendőrség
Kárpátalján nyugodt a helyzet, az ukrajnai megyében "vérontás nélkül folyik a hatalomátvétel" – olvasható az ua-reporter.com helyi hírportálnak a rendőrségi helyzetértékelésre hivatkozó cikkében. Oleg Podebrij, a Kárpátalja megyei rendőrség szóvivője szerint Kárpátalján a helyzet nyugodt annak ellenére, hogy Ungváron tüntetők elfoglalták a megyei állami közigazgatási hivatal épületét.
A térségben nincsenek összetűzések és áldozatok – idézte Podebrijt a kárpátaljai hírportál. A szóvivő bár hatalomátvételről beszélt, arra nem tért ki, hogy mit ért ez alatt, ki venné át a hatalmat.
Barroso megmondta Janukovicsnak
Az Európai Bizottság elnöke megdöbbenéséről beszélt a halálos áldozatokat követelő kijevi utcai erőszak miatt.
Ausztria "célzott szankciókat" sürget
Ausztria támogatja az Európai Unió (EU) Ukrajna ellen fontolóra vett szankcióit, és azok megbüntetését sürgeti, akik az ukrán erőszak fokozódásáért felelősek Ezt Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter közölte szerdán az APA osztrák hírügynökséggel azután, hogy az ukrán válságról egyeztetett Werner Faymann kancellárral.
Az osztrák diplomácia vezetője szerint "Európa nem hunyhat szemet afölött, hogy a közvetlen szomszédságában embereket gyilkolnak. Az erőszak nem lehet büntetlen" – hangsúlyozta. Kurz az ukrán fejlemények elleni tiltakozásul szerdán bekérette hivatalába az ukrán nagykövetet.
Ukrajna mellett demonstrálnak a Szent István-bazilikánál
Szolidaritási demonstráció szerveződik szerda este fél 7-re a Szent István-bazilika előtt. "Mutassuk a támogatásunk és a szolidaritásunk Ukrajna felé. Elég a diktatúrából és az erőszakból! Megemlékezünk az áldozatokról is. Hiszen csak ma éjjel több mint 20 embert öltek meg és ezrek sebesültek meg" – olvasható a Facebookon.
A minisztérium szerint 800 sérültje van az összecsapásoknak
Az ukrán belügyminisztérium adatai szerint közel 800 ember sérült meg az összecsapásokban, köztük 392-en a hatóságok részéről. A minisztérium szerint 83-an súlyos lőtt sebekkel kerültek kórházba.
Korábban közel ezer sérültről érkeztek híradások.
Washington visszavonta több ukrán tisztségviselő vízumát
Az Egyesült Államok érvénytelenítette több ukrán tisztségviselő vízumát – jelentette be szerdán Kijevben tartott sajtóértekezletén az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete. Olyan személyekről van szó, akik az Egyesült Államok szerint közvetlenül kapcsolatba hozhatók az erőszak alkalmazásával a kijevi Függetlenség terén (Majdan).
"Politikánkban minden eszköz alkalmazását megfontoljuk" – jelentette ki Geoffrey R. Pyatt, hozzátéve, Washingtonban várhatóan új nyilatkozatok hangzanak el hamarosan az ukrajnai helyzettel kapcsolatban.
Londoni elemzők pénzügyi járványveszélyt látnak
Több térségbeli ország is megszenvedheti az ukrajnai válság eszkalációjának átszűrődő pénzügyi-gazdasági következményeit – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. Citybeli vélemények szerint a közép-európai EU-gazdaságok közül leginkább Lengyelország érezheti meg az esetleges ukrán "járványt".