Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
percről percre

Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.

Most érkezett

Szankciókra készül az EU

Az Európai Unió meg fogja vizsgálni a szankciók lehetőségét az ukrajnai erőszakos események felelőseivel szemben – jelentette be szerdán Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Ashton uniós nagyköveti értekezletet hívott össze, amelyen közleménye szerint "minden lehetőséget megvizsgálnak majd, köztük a tüntetés erőszakos elfojtásának felelősei, illetve a jogsértések elkövetőivel szembeni szankciók opcióját is".

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke közleményében szintén jelezte: arra számít, hogy a tagállamok sürgősen lépéseket fognak tenni az ukrajnai erőszak felelőseivel szemben. Az EU tagállamainak külügyminiszterei csütörtökön rendkívüli ülést tartanak.

Legfontosabb események:

- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.

- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.

- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.

- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.

- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.

- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.

- Kelet-Ukrajna tovább forrong.

- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
45 46 47 48 49
58

A tüntetők mellé állt egy rendőri egység

Egy rendőri egység vezetője, Petro Suliak alezredes hivatalosan közölte, hogy a továbbiakban nem ad ki bűnös parancsokat, és nem is teljesít ilyeneket. Mint mondta, az egysége nem fog szembeszállni az ukránok békés tüntetéseivel, mert az egysége az ukrán népet szolgálja.

Az alezredes hivatalos iratba is foglalta mindezt, amit pecséttel és aláírással is ellátott, valamint egy kamera előtt fel is olvasta a nyilatkozatát – számol be a Kyiv Post.

Ukrán belügy: a radikális tüntetők lőtték le az áldozatokat

Az ukrán belügyminisztérium közlése szerint több mint 50 embert tartóztattak le az elmúlt 24 órában Kijevben.

A minisztérium kitért arra is, hogy szerintük a halálos áldozatokat a radikálisok lőtték le, mert a hatóságok nem használnak lőfegyvereket. "A meggyilkolt emberek sebei, valamint az eddig elkobozott fegyverek alapján feltételezhető, hogy ezeket a lőtt sebeket agresszív radikális tüntetők okozták" – közölte a belügyminisztérium.

"A rendőrség, valamint az ukrán belügyminisztérium biztonsági erőinek alkalmazottjai nem használnak lőfegyvereket, csak nem halálos fegyvereket" – írták.

Alig lehet közlekedni Kijevben

Kijevben minden metróállomást bezártak szerdára, a buszok túlzsúfoltak, így alig lehet közlekedni – számol be a BBC.

A városban és környékén ellenőrzési pontokat állítottak fel több helyen, ahol ellenőrzik az átmenő forgalmat.

Három áldozat a belügyminisztérium alkalmazottja volt

A Russia Today úgy tudja, az összecsapások áldozatai közül hárman az ukrán belügyminisztérium alkalmazottai voltak, és a krími autonóm köztársaságból származtak.

Svédország: "Janukovicsnak vér tapad a kezéhez"

A svéd külügyminiszter Carl Bildt egy Twitter-üzenetében azzal vádolta az ukrán elnököt, Viktor Janukovicsot, hogy vér tapad a kezéhez.

Dunald Tusk lengyel miniszterelnök azt közölte, hogy sürgetni fogja az Európai Unió vezetőit, hogy szankcionálják az ukrán kormányt.

A világhírű rúdugró fellép az erőszak ellen

Szergej Bubka ukrán rúdugró az összecsapások befejezésére szólította fel mind az ukrán hatóságokat, mind a tüntetőket. Mint mondta, teljesen megdöbbent azon, hogy mi történik a hazájában, és különösen az szomorítja el, hogy mindez a szocsi téli olimpia idején történik.

Bubka ezért sürgette a megbékélést, és azt mondtam, mindent megtesz, amit csak tud azért, hogy békésen rendezzék a helyzetet. "Nincs olyan, hogy az 'ő Ukrajnájuk', vagy a 'ti Ukrajnántok'. Csak a 'MI' Ukrajnánk létezik" – mondta Szergej Bubka.

Vidékről várnak utánpótlást a tüntetők

A tüntetők központjául szolgáló Függetlenség téren a felszólalók arra buzdítják a kijevi tüntetőket, hogy tartsanak ki a barikádokon, amíg vidékről újabb tüntetők érkeznek busszal.

Az ukrán fővárosba azonban korlátozták a belépést, és az egyik tévéadó úgy tudja, hogy a Kijevtől körülbelül 200 kilométerre található Lubny városát például lezárta a rendőrség, a környező utakat blokkolják, nem lehet elhagyni a várost. A helyi ellenzéki aktivisták fel kívánnak lépni az intézkedés ellen.

Új összecsapásokra készülnek a tüntetők

A kijevi Függetlenség terén a tüntetőket arra szólították fel, hogy mozgósítsák erőiket és készüljenek az új összecsapásokra a hatóságokkal. Azt kérik, hogy mindenki vigyen éghető dolgokat a barikádokra. Mindeközben a téren folyamatosan gyártják a Molotov-koktélokat.

"Ez nem egy gyűlés, ez egy szervezett katonai összecsapás" – mondták a szervezők.

Megszólalt a kormányfő

Szerhij Arbuzov ukrán ügyvivő kormányfő, aki Mikola Azarov lemondása után vette át a kormány vezetését a szerdai kormányülésen az ellenzéki tüntetőket hibáztatta az események eldurvulásáért.

"A tüntetők szégyent hoznak az országra" – közölte Arbuzov, aki arra kérte a Kijev belvárosában működő vállalatokat, hogy engedjék meg a dolgozóiknak, különösen a nőknek, hogy otthon maradhassanak addig, amíg a helyzet stabilizálódik. A miniszterelnök a kormányhivatalokat arra kérte, hogy segítsék az újságírók munkáját.

"Ez nem a demokrácia és nem egy társadalmi szemlélet kifejeződése" – mondta Szerhij Arbuzov. "Ez az emberek manipulálása, kísérlet az erőszakos hatalomátvételre."

1
45 46 47 48 49
58