Megvan az új elnök, Kelet-Ukrajna tovább forrong – percről percre
Utolsó frissítés:
A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.
Most érkezett
Legfontosabb események:
- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.
- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.
- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.
- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.
- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.
- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.
- Kelet-Ukrajna tovább forrong.
- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.
Percről percre
Az ukrán kormány felelős mindenért, ami ezután jön
Legalábbis az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete, Geoffrey R. Pyatt szerint, aki a Zerkalo Nedeli lapnak nyilatkozott. A nagykövet kijelentése azután érkezett, miután diplomaták találkoztak Leonyid Kozhara ukrán külügyminiszterrel.
A tüntetők is komolyan durvulnak
Az RT.com videójának tanúsága szerint nem csak a rendvédelmi szervek alkalmaznak erőszakot a tüntetések leverésében, hanem a tüntetők is durván ütlegelik, verik a rendvédelmi erőket (már hat rendőr is van a halottak között). Az alábbi videón a tüntetők rendőröket ütlegelnek és dobálnak kővel, a videó megtekintetését csak erős idegzetű olvasóinknak ajánljuk.
Miért is alakult ki válság Ukrajnában?
A BBC összeszedte, hogy mi vezetett el a mostani tüntetéshullámig, mi történt eddig, kik is igazán a tüntetők, és hogyan reagáltak a nyugati államok, illetve mi lehet Oroszország szerepe az egész történetben.
Még jobban eszkalálódik a tüntetéshullám
A BBC, illetve a Kyiv Post értesülései szerint több nyugat-ukrajnai városban is átvették az uralmat a tüntetők a helyi rendőrkapitányságok felett. Lvivben, Ivano-Frankivszkban már ők vannak az épületeken belül, Ternopolban egyelőre nem tudni, hogy sikerült-e bejutniuk már a rendőrség épületébe. Ivano-Frankivszkban helyi jelentések szerint a rendőrök nem álltak ellen, a tüntetők által biztosított sorfal mellett hagyták el az épületet.
Janukovicson múlik minden
A svéd külügyminiszter, Carl Bildt azt írja a Twitteren, hogy egyedül Janukovics tudja megállítani a katasztrófát Ukrajnában.
Janukovics az amerikai alelnökkel telefonált
Az RT.com orosz oldal az LB.ua weboldalra hivatkozva azt írja, hogy Viktor Janukovics ukrán államfő Joe Biden amerikai alelnökkel egyeztetett telefonon. Azt nem tudni egyelőre, hogy miről. Korábban az amerikai és egyes uniós tagországok nagykövetei sem tudták elérni Janukovicsot.
Elnémult egy ellenzéki tévé
A kijevi kábeltévé-szolgáltatók mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül leállították az ellenzéki Ötös tévécsatorna sugárzását a fővárosban. Előtte Donyeckben és már vidéki településeken szűnt meg az országos televízió adása. A tévécsatorna folyamatosan közvetített helyszíni felvételeket az összecsapások helyszíneiről, a Függetlenség teréről, tüntetőket szólaltatott meg, és óránként hírösszefoglalókat adott.
Közben a nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszkban az ellenzéki tüntetők ismét elfoglalták a megyei adminisztráció épületét.
Ezeket a Twitter-csatornákat érdemes figyelni
Rengeteg hír érkezik folyamatosan az ukrajnai eseményekről, a Washington Post külpolitikával foglalkozó bloggere ugyanakkor összeszedte azt a 16 Twitter-felhasználót, akit mindenképpen érdemes követni. Újságírók, aktivisták, Ukrajnával élénken foglalkozó civilek a listán. Zömében angol nyelvű források, ám vannak ukránok is.
Hatra nőtt a halott rendőrök száma Kijevben
Újabb két rendőr halálról érkezett hír – jelentette az Interfax hírügynökség az ukrán belügyminisztérium közlése alapján. Ezzel hatra nőtt a kedden meghalt egyenruhások száma Kijevben, a hivatalos információk szerint mindegyiket lelőtték. Rajtuk kívül eddig nyolc civil személy halálhírét erősítették meg.