szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A feltételezések szerint az egykori kőfejtőben 250 koszovói albánt temettek el 1999 júniusában a koszovói harcokból visszavonuló szerb különleges rendőrség tagjai.

Folytatódik egy vélt tömegsír feltárása a dél-szerbiai Raska térségben fekvő Rudnicán - jelentette a szerb sajtó szerdán. A feltételezések szerint az egykori kőfejtőben 250 koszovói albánt temettek el 1999 júniusában a koszovói harcokból visszavonuló szerb különleges rendőrség tagjai.

Veljko Odalovic, az eltűnt személyekkel foglalkozó szerbiai bizottság elnöke újságíróknak azt mondta, hogy amíg teljesen fel nem tárják a terepet, nem állnak le a munkával. Számításai szerint mintegy két hónap alatt el lehet végezni a munkát. "Már semmilyen akadálya nincs annak, hogy a teljes területet megvizsgáljuk. Hosszú és nehéz munka lesz, de minden kutatást itt végzünk majd" - magyarázta, hozzátéve, hogy az exhumálás mellett a maradványok vizsgálata, illetve a DNS-minták vétele a helyszínen zajlik majd, míg az elemzéseket az eltűnt személyekért felelős nemzetközi bizottság, valamint a tuzlai laboratórium végzi majd. 

A helyszínen a feltárást végző antropológusok, archeológusok, helyszínelők és patológusok mellett az Európai Unió rendőri és igazságügyi missziójának (EULEX), a Nemzetközi Vöröskeresztnek és az eltűnt személyekért felelős nemzetközi bizottságnak a tagjai is jelen vannak. Prenk Djetaj, az eltűnt személyekkel foglalkozó koszovói bizottság elnöke szerint a feltárás után megkezdődhet végre a megbékélés is a szerbek és a koszovói albánok között. 

A vélt tömegsír feltárása decemberben kezdődött meg, ahol hamarosan két albán személy maradványait találták meg. Ezt követően el kellett távolítani az egykori kőfejtő területéről a még álló épületeket, és a tél is hátráltatta a munkát, amit most már lehet folytatni. 

A vizsgálatot egy védett szemtanú vallomása alapján indították meg, aki szerint 1999-ben a rudnicai kőfejtő területére meggyilkolt albánokat szállítottak, azokat földdel fedték le, majd részben lebetonozták. A lehetséges tömegsír kérdését egyébként 2004-ben vetette fel először egy pristinai munkacsoport és a koszovói ENSZ-közigazgatás (UNMIK), 2007-ben, 2010-ben és 2011-ben pedig már folytattak itt vizsgálatot, de akkor nem találtak semmit.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!