szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Néppárt elnöke szerint nem lehet becsapni a választókat, ha azt mondták, hogy az ő jelöltjük, Jean Claude Juncker, vagy a szocialistáké, Martin Schulz lesz az Európai Bizottság elnöke, úgy ehhez kell tartaniuk magukat. Csakhogy Joseph Daul ezzel éppen ellentmond a Junckerben a magyaroknak "csak ártó" politikust látó Orbán Viktornak, aki szerint ők nem támogatják a luxembourgi jelöltet.

Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke felszólította az uniós tagországok állam- és kormányfőit, hogy az európai parlamenti (EP-) választás eredményének megfelelően a néppárt vagy az európai szocialisták csúcsjelöltjét, Jean-Claude Junckert vagy Martin Schulzot jelöljék az Európai Bizottság élére.

Joseph Daul a Die Welt című német lap online kiadásában vasárnap idézett nyilatkozatában kiemelte, hogy azt a politikust kell az EU-bizottság élére jelölni, aki "elöl végez" a választáson, "mindegy, hogy az Jean-Claude Juncker vagy Martin Schulz".

"Nem lehet megtenni, hogy bemutatunk a választóknak két csúcsjelöltet, a választás után pedig egy harmadikat varázsolunk elő a kalapból bizottsági elnöknek. Ez a választók becsapása lenne" – mondta az Európai Néppárt elnöke.

A Lisszaboni szerződés értelmében az Európai Bizottság új elnökét – a portugál néppárti José Manuel Barroso utódját – az EP-választások eredményének figyelembe vételével kell megválasztani. A tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsra az a feladat hárul, hogy a választások eredményeire tekintettel személyi javaslatot tegyen a tisztség betöltésére. Az új elnök megválasztása az EP feladata, a testület egyszerű többséggel választja meg a unió végrehajtó intézményének új elnökét. A nagy európai pártcsaládok a választási kampány kezdete előtt megnevezték a csúcstisztségre általuk jelölt politikust.

Az Európai Tanács tagjai kedd este gyűlnek össze Brüsszelben, hogy áttekintsék az EP-választás kimenetelét.

Daul véleménye ütközik a Néppárt egyik alelnöke, Orbán Viktor véleményével. A magyar kormányfő ugyanis  a Hír Tv P8 című műsorában mondta, nem támogatják, hogy a néppárti csúcsjelölt, Jean-Claude Juncker legyen az Európai Bizottság elnöke. Felidézte, hogy korábban, a néppárti jelölés során sem támogatták, hogy Jean-Claude Juncker legyen a pártcsalád csúcsjelöltje, de miután "fegyelmezett és lojális szövetségesek vagyunk", a döntés után segítették a luxemburgi jelölt munkáját. Szavai szerint az Európai Néppárt meghatározó erejeként "teljes testtömegükkel" ott állnak a csúcsjelölt mögött, és azt akarják, hogy Juncker legyen sikeres, "vezessen bennünket győzelemre, de azt már nem gondoljuk, hogy neki kellene majd vezetnie a bizottságot".

Arra a kérdésre, hogy megszavaznák-e Jean-Claude Junckert a bizottság elnökévé, a kormányfő azt mondta: "szó se lehet róla". "A luxemburgiak részéről delegált európai uniós biztos Magyarországnak csak ártott az elmúlt időszakban. Miért is kellene nekünk egy Luxemburgból érkező európai biztost támogatnunk ezek után?" – tette fel a kérdést.

Az uniós miniszterelnökök tanácsa nem engedheti ki a kezéből azt a döntést, hogy ő jelölje – szuverén módon, az EP-választás eredményétől függetlenül – az Európai Bizottság elnökét – foglalt állást Orbán Viktor, kijelentve: semmilyen automatizmust nem fogad el ebben a kérdésben, és ezt a keddi brüsszeli tanácskozáson is kifejti majd.

Németországban sem teljesen egyértelmű az európai pártcsaládok csúcsjelölti rendszerének támogatottsága. Angela Merkel német kancellár a választási kampány során nem állt ki nyilvánosan amellett, hogy az Európai Tanács a legtöbb parlamenti helyet megszerző pártcsalád csúcsjelöltjét jelölje a brüsszeli bizottság élére, amiért a Merkel vezette konzervatívok koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) bírálta is a kancellárt.

Yasmin Fahimi, az SPD főtitkára a napokban újságíróknak azt mondta, szerinte Merkel arra törekedik, hogy "relativizálja" a csúcsjelölti szisztémát és az EP-választást, és azt a látszatot kelti, mintha ő lenne a "meghatározó szereplő" az Európai Bizottság következő elnökének kiválasztásában. "Ez veszélyes játék, nem demokratikus eljárás és a választók becsapását jelenti" – hangsúlyozta az SPD főtitkára.

Ugyanakkor Merkel egy interjúban leszögezte, hogy a berlini vezetés egységesen képviseli majd Németországot az uniós tisztújítási folyamatban. A koalíciós pártok "egységes német álláspontot dolgoznak ki az uniós vezető tisztségek betöltéséről" – mondta a kancellár a Leipziger Volkszeitungnak a héten adott interjúban.

A hét végén több német lap arról írt, hogy a koalíciós pártok – a CDU/CSU konzervatív pártszövetség és az SPD – vezetői már hétfőn elkezdik az egyeztetést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!