Újabb hajtóvadászatok indultak, egyre több nevet és arcot ismernek a francia és a belga rendőrök - percről percre
Utolsó frissítés:
Továbbra sem találják Salah Abdeslamot, a párizsi merényletek miatt körözött terroristát, és rajta kívül egy másik férfit is keresnek már a hatóságok, a 31 éves Mohamed Abrinit. Kedden a török légierő F-16-osai kilőttek egy orosz harci gépet a szír-török határnál, később szíriai felkelők egy orosz gyártmányú helikoptert lőttek ki, két bomba robbant egy egyiptomi szállodánál, Tuniszban pedig az elnöki gárda buszát robbantották fel. Az orosz elnök szerint Ankara hátba szúrta őket, de az ügyből fegyveres konfliktus nem lesz. Obama elnök Francois Hollande-ot fogadta, aki a héten Moszkvába is elmegy. A kedd esti franciaországi túszejtés nem terrortámadás volt. Kövesse híreinket percről percre!
Most érkezett
Újra ki akarják nyitni a Bataclan klubot
Valamikor újra lesznek koncertek a párizsi Bataclan klubban, bár pontos időpont még nincs – derül ki a klub egyik vezetőjének nyilatkozatából, amelyet a Billboard magazinnak adott. A szórakozóhelyen pénteken 89 embert végeztek ki terroristák az Eagles of Death Metal együttes koncertjén. Dominique Revert nem volt a Bataclanban aznap éjjel, de azt mondta: nem kérdés az újranyitás, nem fognak megfutamodni.
- 130 áldozata van a november 13-i párizsi merényleteknek 130 áldozata van a november 13-i párizsi merényleteknek
- A támadásokat egy belga állampolgár, Abdelhamid Abaaoud koordinálta, aki a merényleteket követő szerdán, a párizsi Saint-Denis-ben egy rendőrségi rajtaütésben vesztette életét
- A francia és a belga rendőrség nagy erőkkel keresi Mohamed K.-t, aki a párizsi merényletekben használt bombákat készíthette
- Brüsszelben még mindig a legmagasabb szintű a készültség, az iskolák zárva tartanak, a metró helyett buszok járnak
- Szökésben van a párizsi merényletekkel összefüggésbe hozott Salah Abdeslam, akit Brüsszelben láttak felbukkanni
- Bombák robbantak egy Sínai-félszigeten lévő szállodánál
- Az Egyesült Államokban figyelmeztetik az utazásra indulókat
- Kedd reggel a török légierő F-16-osai kilőttek egy orosz harci gépet a szír határon, mert állítólag légteret sértett, az orosz szerint nem sértettek meg semmit
2015. 11. 13. péntek - Párizs |
21:20 - Öngyilkos merénylet a Stade de France stadionban a német-francia meccs alatt |
Percről percre
Belgiumi razzia: összesen kilenc embert vettek őrizetbe
A belgiumi hatóságok kilenc embert vettek őrizetbe azokban a razziákban, amelyeket Brüsszelben és környékén hajtottak végre a pénteki terrortámadással kapcsolatban. Egy ügyészségi forrás szerint a kilencből két embernek köze lehet a párizsi merényletekhez, de bővebbet nem mondtak róluk. Heten Bilal Hadfi, az egyik öngyilkos merénylő környezetéhez tartoztak.
Szóba állt egymással az orosz és a francia vezérkari főnök
Az ukrán válság kezdete óta most először beszélt egymással telefonon csütörtök délután az orosz és francia vezérkar főnöke. Valerij Geraszimov és Pierre de Villiers a Szíriában harcoló terroristák elleni közös katonai fellépésről egyeztetett. Orosz hírügynökségi jelentések szerint mindenekelőtt arról tárgyaltak, hogy a két ország hadihajói hogyan működnek majd együtt a Földközi-tenger keleti medencéjében, ahol most a Moszkva nevű cirkáló és más orosz hadihajók állomásoznak. Már a térségbe tart a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó vezette hajóraj is.
Francois Hollande francia és Vlagyimir Putyin orosz elnök a párizsi terrortámadás után döntött a két ország hadseregének, illetve titkosszolgálatának szorosabb együttműködéséről Szíria ügyében. Az orosz elnök ezután arra utasította a hadsereget, hogy a franciákat szövetségesekként kezeljék.
Bemutattak egy eszközt, amely megtalálhatja a robbanómellényeket
Egy orosz hadiipari vállalat kifejlesztett egy készüléket az öngyilkos merénylők robbanó mellényeinek kiszűrésére. Az Anker-R nevű berendezés prototípusát a Milipol-2015 biztonságtechnikai kiállításon mutatták be – közölte a RIA Novosztyi orosz hírügynökség csütörtökön. A készülék öt-hat méteres távolságból jelzi a robbanóanyagot, és Egyiptom már érdeklődik iránta, de megrendelés még nincs – mondta Vlagyimir Tkacs, a fejlesztő vállalat vezérigazgatója. A készülék körülbelül 100 ezer rubelbe, azaz 440 ezer forintba kerül.
Az Anker-R egy hordozható, ruha alá rejthető laposképernyős készülékből és egy drót nélküli fülhallgatóból áll.
Visszavágott az Iszlám Állam a franciákat támogató Facebook-kampányra
Ellenkampányt indított az Iszlám Állam a közösségi médiában, válaszul a Franciaországot támogató facebookos kampányra. A pénteki terrortámadás után rengetegen cserélték le profil- vagy háttérképüket olyanra, amellyel kifejezték együttérzésüket a franciákkal. A terroristák és szimpatizánsaik erre fel kitalálták, hogy ők meg egy lábbal tiport francia zászlóra cserélik profilképeiket. A Twitteren több ilyen felhasználó zárt fiókja is elérhető, remélhetőleg nem sokáig.
A franciák nem is tudták, hogy Abdelhamid Abaaoud Európában van
A francia hatóságok gyanítják, hogy a szerdai razziában meghalt Abdelhamid Abaaoud állhat 4-6 olyan merénylet mögött, amelyeket meghiúsítottak Franciaországban 2015 tavasza óta – erről a francia belügyminiszter beszélt azután, hogy csütörtök délután bejelentették: a szerdai razziában a pénteki terrortámadásért felelős Abdelhamid Abaaoud is meghalt Párizs külvárosában. Bernard Cazeneuve szerint egészen múlt hétig azt sem tudták, hogy a férfi egyáltalán Európában van.
November 16-án, három nappal a merényletsorozat után jelezte Párizsnak egy Európán kívüli ország titkosszolgálata, hogy Abaaoud Görögországban van. A belga-marokkói dzsihadista ellen Belgium által kiadott nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben, miután húsz év börtönbüntetésre ítélték távollétében.
Ujjlenyomata alapján azonosíthatták a párizsi merényletek irányítóját
Egy lepukkant lakásban találták meg a 28 éves Abdelhamid Abaaoud holttestét a szerdai razzia után Párizs külvárosában. Golyókkal, repeszekkel volt tele a teteme, az ujjlenyomata alapján azonosították végül – írják ügyészi forrás alapján a BBC oldalán.
Nők agyát mosta a közösségi oldalakon a szerdán megölt Abaaoud
Nőket akart beszervezni a terroristák közé Spanyolországból Abdelhamid Abaaoud, a múlt pénteken elkövetett párizsi merényletek feltételezett fő szervezője – ezt mondta a spanyol belügyminiszter csütörtökön az Antenna3 tévé egyik műsorában. Jorge Fernández Díaz szerint a szerdai, párizsi razziában megölt férfi közösségi oldalakon próbált nőket toborozni az Iszlám Állam számára Szíriába és Irakba.
A miniszter arról is beszélt, hogy az utóbbi időben egyre több fiatal nőt fogtak el a spanyol hatóságok, akik már az utazásra készültek. Legutóbb október végén vettek őrizetbe egy 22 éves nőt a madridi Barajas repülőtéren, aki Törökországon át akart eljutni Szíriába.
Még tele van rendőrökkel a szerdai razzia helyszíne Párizsban – fotók
A francia rendőrök továbbra is dolgoznak Párizs északi, Saint-Denis negyedében, ahol a szerdai razziában hét embert tartóztattak le. Az akcióban ketten haltak meg: egy magát felrobbantó nő és egy férfi, akit gránáttalálat ért. Hármat embert a megrohamozott lakásban, kettőt a lakáson kívül kaptak el, a lakás főbérlőjét és barátnőjét is bevitték.
A megrohamozott házban találták meg Abdelhamid Abaaoud, a párizsi terrortámadások szervezésével és irányításával gyanúsított férfi holttestét – ezt közölte szerdán a Le Figaro szerint a párizsi ügyészség.
Az olaszok is félnek, jön a no fly zone
Róma utcáin az emberek nem titkolják, hogy merénylettől tartanak. Sokan a metrón sem mernek már utazni. Az olasz belügyminiszter korábbi bejelentései szerint Rómát és környékét 24 ezer csendőr, rendőr és katona felügyeli. Franco Gabrielli prefektus bejelentette, hogy a december 8-án kezdődő szentév teljes időszaka alatt Róma légtere szigorúan ellenőrzött, úgynevezett no fly zone lesz, mivel a hatóságok dróntámadástól tartanak. A polgári járatok Róma feletti útvonalát is módosítják.
Az olasz sajtó csütörtökön jelentette, hogy az FBI amerikai szövetségi nyomozó iroda arról informálta az olasz hatóságokat, hogy Olaszországban öt feltételezett terrorista merényletre készül. Az esetleges célpontok között a Szent Péter teret, a milánói dómot és a szintén milánói Scala operaházat jelölték meg.