percről percre

Megvan az uniós alku a törökökkel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vasárnaptól érkező menekülteket már visszaküldik Görögországból Törökországba, az unió költségén. Ankara akkor kap még pénzt az EU-tól, ha az első 3 milliárd eurót felhasználta. Áprilistól indul a török menekülttáborokból a sérülékeny menekültek áttelepítése az EU-ba. Ankara cserébe újabb fejezetet nyithat meg az EU-csatlakozásban, és - közelebbről eddig nem tisztázott feltételek mellett - vízummentességhez jut.

Most érkezett

Ausztria szerint nem szabad nemtelen különalkut kötni

Az osztrák kancellár Werner Faymann is bizakodik Orbánhoz hasonlóan, de szerinte nem szabad bármi áron megegyezni a törökökkel. A vízumkényszer feloldásáról mint a menekültáradat megállításának áráról azt mondja, nem szabad ilyen típusú üzletekbe belemenni. "Ha ilyen típisú politikai kompromisszumokat kezdesz kötni, akkor valamit rosszul csinálsz. Szerintem meg tudjuk szervezni a határvédelmet úgy, hogy nem adjuk el azt, amit nem kéne eladni."

Az EU és a Törökország egyhangúlag elfogadta a menekültügyi megállapodás szövegét. A hírt Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke jelentette be elsőként a Twitteren.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8

16 órakor ülhetnek le a törökökkel a tagállamok

Legalábbis egy újságíró tweetje szerint.

Orbán bizakodik, a végső csatát májusra várja

A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, Havasi Bertalan elmondta az MTI-nek: az Európai Bizottság egyelőre nem terjesztette elő a kötelező betelepítési kvótáról szóló javaslatát, ez később - áprilisban vagy májusban - kerülhet az állam- és kormányfők elé.

A csütörtök-pénteki tárgyaláson kizárólag a törökökkel történő megállapodás a téma. A körvonalazódó egyezmény jelenleg nem tartalmaz olyan elemet, amely Magyarország céljaival ellentétes vagy az ország számára hátrányos - tette hozzá péntek kora délutáni tájékoztatásában Havasi Bertalan.

Ciprus lesz a kulcs?

Törökország új fejezeteket akar megnyitni az EU-csatlakozási szerződésben, ami azt jelenti, hogy Ciprussal is dűlőre kell jutnia. A szigetország elvárja, hogy Ankara ismerje el a létét - Törökország csak az általa kihasított Észak-Ciprusi Török Köztársaságot ismeri el, azt viszont rajta kívül kb. senki -, és tegyen meg mindent Ciprus újraegyesítéséért, amire rengete próbálkozás volt és halt el az elmúlt évtizedekben. Kérdés, a nacionalista török vezetés ebből mit tud elfogadni.   

Véget értek az EU-török tárgyalások

Most következnek a 28 EU-s tagállam megbeszélései, hogy mit tegyenek a török követelések tudatában.  

Davutoglu kétszínű játéka?

Egyes források arról számolnak be a politicónak, hogy bár a sajtó és a külvilág felé Törökország hangsúlyozza az értékek és humanitárius elvek fontosságát, a tárgyalásokon nagyon is tisztában van a saját érdekeivel. Erdogan szerintük bele akarja tenni a megállapodás szövegébe, hogy 2016 júniusától vízzummentes lesz az utazás a török állampolgároknak az EU-ba, illetve a második 3 milliárd eurós segélyt is be akarja vennia szövegbe, függetlenül attól, hogy az EU-nak feltételei lennének a folyósítással kapcsolatba. És újabb csatlakozási fejezetk megnyitást is várja a török fél - gőzerővel megindult tehát a török kormány. Mindeközben a luxemburgi elnök azt mondja, nem kell mindenáron megyegyezni a törökökkel. Folyik tehát továbbra is a diplomáciai küzdldem, birkózás. A végső szöveget este 6-ra várják a diplomaták.

Változások a megegyezés szövegében

A politico úgy tudja, kikerült a végső megállapodás szövegéből az, hogy a görög szigetekre érkezőket továbbszállítják a Pelopponészosz-félszigetre, majd onnan Törökországba. A másik,h ogy a Törökországból áttelepítettek között is kialakult egy prioritás, legelsőnek az időseket, nőket és gyerekeket fogják átszállítani Európába.

13:30-kor kezdődik az újabb etap

A ciprusi kormányszóvivő ezt a Twitteren közölte.

Egy brüsszeli olasz újságíró, Marco Zatterin pedig azt írja, hogy a tárgyalások eredményeiről a tervek szerint 18 órakor tartanának sajtótájékoztatót.

Több újságíró szerint négy sarkalatos pontja van a törökökkel folytatott tárgyalásoknak: 1. az emberi jogok kérdése, 2. a csatlakozási tárgyalások, 3. a menekültügyi intézkedések kezdő időpontja, 4. a pénz.

Mindeközben Putyin megkínálta Törökországot...

...a seremetyevói reptér új termináljának és alagútjának megépítésével, ami elég érdekes fordulat az orosz pilóta lelövése utáni barátságtalan és embargós idők után. (Kicsit mintha a Liget projektbe beléphetne egy horvát cég.) A török építőipari, turisztikai és szállodaipari cégeket január 1-től kitiltották az orosz piacról – írja az MTI, az orosz fél nem nyilatkozott a tendert elnyerő pályázat részleteiről, de a seremetyevói reptér januárban azt közölte, hogy az utasforgalmi terminál és az alagút 2018-ig történő megépítése 630 millió dollárba kerül majd.

Véget ért a technikai szünet, folytatódnak a tárgyalások

A ciprusi kormányszóvivő szerint intenzívek a tárgyalások. Hollande francia elnök csak sejtelmesen mosolygott a sajtó felé, de egy szót sem szólt.

1 2 3 4 5 6 7 8
Hozzászólások