Megvan az uniós alku a törökökkel
Utolsó frissítés:
A vasárnaptól érkező menekülteket már visszaküldik Görögországból Törökországba, az unió költségén. Ankara akkor kap még pénzt az EU-tól, ha az első 3 milliárd eurót felhasználta. Áprilistól indul a török menekülttáborokból a sérülékeny menekültek áttelepítése az EU-ba. Ankara cserébe újabb fejezetet nyithat meg az EU-csatlakozásban, és - közelebbről eddig nem tisztázott feltételek mellett - vízummentességhez jut.
Most érkezett
Fico rábólintana a megállapodás-tervezetre
Elfogadható a migrációs krízis megoldására összeállított EU-török megállapodás-tervezet Szlovákia számára – nyilatkozta Brüsszelben Robert Fico szlovák kormányfő az Európai Tanács ülésének nyitónapján, csütörtökön. „Persze senki sem tudja, mi lesz a csúcs végeredménye, mert gyakran az utolsó pillanatban változnak a dolgok” - fogalmazott a szlovák kormányfő, Ahmet Davutoglu török kormányfő március 7-én, váratlanul előterjesztett javaslataira utalva. Robert Fico jelezte: ha megállapodnak a szíriai állampolgárok Törökországból az unióba való áttelepítéséről, azt Szlovákia csak úgy tudja elfogadni, ha önkéntes alapon és nem kötelező kvóták alapján történik az elosztás, valamint ha számuk nem emelkedik a már elfogadott 160 ezer fölé.
Az EU és a Törökország egyhangúlag elfogadta a menekültügyi megállapodás szövegét. A hírt Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke jelentette be elsőként a Twitteren.
Percről percre
18 ezer emberből valamenyit mégis befogadna a V4?
A vezetők vacsorája alatt több téma is szóba került, értesült a politico. Törökország nem akar teljes menekültvédelmet biztosítani azoknak, akik nem szír menekültek. Így viszont Görögország nem küldheti oda vissza a nem szíreket.
Másfelől a V4-ek 18 ezer emberben limitálnák a létező kötelező kvótákat, a többi 54 ezer embert (mivel most 72 ezer embert akar az EU átvenni török menekülttáborokból) önkéntes alapon osztatná szét.
"Teljes őrültség" a török vízummentesség a szélsőséges angol párt vezetője szerint
A brit választásokon előretörő, bevándorlásellenes UKIP vezetője, Nigel Farage nincs elragadtatva a török vízummentességtől: "ha ajtót akarsz nyitni 77 milió, a nemrég csatlakozó országok akármelyikénél szegényebb állampolgárának, akkor rajta, tessék." Azt is hozzátette, biztonságpolitikailag az EU ekkortól határos lenne Szíriával, Iránnal és Irakkal is. "Teljesen őrül" az EU, ha ezt a lépést megteszi.
Közben az is lehetséges, hogy a törököktől biometrikus útlevél bevezetését követeli meg a vízummentességért az unió.
3-4 nap alatt dőlhet el, mehet vagy maradhat valaki?
Állítólag a Görögországba érkező illegális bevándorlóknak 3-4 nap alatt elbírálnák a fellebbezésüket, hogy őket visszaszállítsák-e vagy sem Törökországba. Bizonyos kisebbségeket, akiknek a visszaszállítása kockázatos lehet, megengednék, hogy Görögországban maradjanak.
Ez nagyon kevésnek tűnik, és kísértetiesen hasonlít arra a gyakorlatra, mikor a magyar kormány radikálisan lerövidítette a hozzánk érkező menedékkérők kérelmének elbírálási idejét. Ezt a jogvédők akkor a menekültjog kiüresítésének nevezték, mivel semmilyen érdemi egyéni elbírálásra nem hagyott időt.
A svédeken nem fog múlni a megállapodás, pedig rosszul is járhatnak
Svédország annak ellenére nem fogja megvétózni az EU-török megállapodást a csúcson, hogy rosszul járhat, mert így elképzelhető, hogy a már beígért, belső EU-s áthelyezéshez képest több menekült marad nála. A svéd Stefan Lövfen arra kapott felhatalmazást otthonról, hogy elfogadja a megállapodást, és lehetőség szerint felhozza a korábbi ígéreteket a Svédországba érkező menekültek szétosztásáról, írja az euractiv.
A görög ellenzék konzervatív vezére ráförmedt Orbánra
Miután Orbán Viktor elégedettségének adott hangot amiatt, hogy Macedónia lezárta a határát, és a balkáni útvonal elzáródott, a görög ellenzék vezére, a görög Új Demokrácia - amúgy konzervatív - párt vezetője kérdőre vonta, hogy hogy merészel ilyet mondani, amikor ez az egyoldalú lépés Görögországban humanitárius katasztrófát okozott, egész Európára nézvést pedig nagy szégyen - állítja egy görög portál, amely tudósít az EU-csúcsról.
Találja meg Orbánt!
David Cameron tweetelte ki a csúcs elején készült szokásos családi fotót. Megtalálja rajta Orbán Viktort?
Mégsem lesz egységes visszaküldés Törökországba?
Állítólag - írja az euractiv élő blogja - mégsem lesz egységes a görög szigeteken partot ért menekültek visszaküldése Törökországban, hanem mindenkinél egyedileg bírálják el, hogy visszaküldésük mennyire kockázatos. Így pl. kurdokat nem küldenének vissza Törökországba. Az egységes visszaküldés megbontása viszont épp a fő célt lehetetlenítené el: hogy senkinek ne legyen érdemes embercsempészre tenni - hisz a kurdokat nem küldik vissza.
Ciprus lesz a legnagyobb akadálya a megállapodásnak?
A politico értesülései szerint Ciprus lehet a lekeményebb dió a csúcson. A szigetország 1974 óta kettéosztott, mivel a török csapatok megszállták az északeleti részt, és kikiáltották az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, amely államalakulatot csak Törökország ismert el azóta is. A szigeten demarkációs vonal húzódik végig. A sziget újraegyesítésére számtalan próbálkozás történt már. Most Ciprus beleegyezése is szükséges a török EU-csatlakozási vagy vízumkönnyítési megállapodáshoz, és lehetséges, hogy megpróbálnak valamit kicsikarni a török féltől az újraegyesítés ügyében. A delegációjuk mindenesetre elég hajthatatlannak tűnt, az EU-csúcsra érkezéskor csak annyit mondtak, ha Erdogan betartja a feltételeket, megszavazzák a döntést, ha nem, nem.
Milyen is az idomeni helyzet? A világot bejárta ez a sokkoló fotó
A macedón-görög határon lévő Idomeniben 17 ezer menekült él egy átmeneti sátortáborban, hidegben. Egy kép, ami szinte olyan erős, mint a török partoknál tengerbe fulladt kisfiúé, drámai erővel sűrítette össze az áldatlan állapotokat.