Most kiderült, mit üzen nekünk Brüsszel
percről percre

Most kiderült, mit üzen nekünk Brüsszel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Azt tudjuk, hogy mi mit üzenünk Brüsszelnek, most kiderült, mit üzen Brüsszel nekünk. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tartott évértékelő beszédet az Európai Parlamentben. Alább nézheti meg, mi hangzott el az ülésen.

Most érkezett

És jön a vita

Juncker a roamingdíjak említése után érzelmesbe vált: az európai integráció értékeiről beszél, arról, hogy erre tette fel az egész életét.

Európának küldetése van maga felé és a világban is, nem sírhat problémái felett, és felül kell kerekednie a vitákon - zárja a bizottság elnöke.

Nem ez volt élete legizgalmasabb  beszéde.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Vannak még hibák

Újabb taps, mikor Juncker megemlíti, a bizottság visszavonta azt a javaslatát, amely a roamingdíjak részleges megtartását irányozta elő. "Hiba volt" – mondja, és valóban: a nagy felháborodást okozó indítvány mindössze pár napot ért meg.

Politizáló marad a bizottság

A közös Szíria-stratégia ígéretével végre kis tapsot érdemel ki Juncker, aki aztán áttér a közös védelmi politika erősítésére. A védelmi unióban sokan csak az európai hadiipar erősítésének szándékát látják, az évek óta húzódó terv említését mindenesetre páran megtapsolják megint.

Azt viszont néma csönd kíséri, mikor Juncker kedvenc mottóját említi: hogy az Európai Bizottság politikai testület, és úgy is kell viselkednie. Az aktív politikai szerepet a magyar kormány is sokszor bírálta, az elnöknek ebből esze ágában sincs visszavennie.

Európának meg kell védenie magát

Szolidaritás, demokrácia, tolerancia – az európai alapértékek Juncker szerint. És azt is világossá teszi: ezeket meg kell védeni,

2004 óta több mint 30 terrortámadás történt az EU-ban, ennek majdnem a fele az elmúlt egy évben. Szigorú szabályokat ígér a bizottsági elnök, aki kiemeli: a fegyvercsempészek és a radikalizáció ellen már hoztak lépéseket.

Európának azonban a határokon kell megvédenie magát – folytatja. A Frontex – az EU határőrizeti ügynöksége – és az Europol erősítésének fontosságát hangsúlyozza. Tavaly is erről beszélt, igaz, akkor határozottabban beszélt arról: az országoknak erre pénzt kell áldoznia.

Pénzosztás

A korábban Juncker-tervként emlegetett beruházási terv megduplázásáról beszél. A két éve elindított, 300 milliárd eurónyi beruházás mögé nyújtandó garanciáról szóló programot sikeresnek nevezi.

És sorra kerül Brüsszel legújabb lehetetlen küldetése: a tőkepiacok uniója. A terv legnagyobb ellenzői a britek, kérdés, az ő távozásukkal lesz-e valami az évtized végére tervezett integrációból.

Aztán pénzt ígér a fejlődő államoknak is. Az EU a világ legnagyobb segélyezője – többnyire a tagországoktól beszedett pénzből –, a migrációs hullám kezdete óta pedig sokszor felmerült, hogy a kivándorlás megakadályozására is nyújtsanak támogatást az afrikai országoknak.

Internetet mindenhová

A digitális gazdaság, a telekommunikáció mindenki számára elérhetővé tétele stb. stb. – a bizottság elnöke azokat az európai terveket említi, amelyek több tízmillió munkahely megteremtéséhez járulhatnak hozzá a következő tíz évben. Az internet terjedésének hála.

Ezek közül persze az egyik legfontosabb a közösségi gazdaság szabályozása lenne, itt azonban legfeljebb ajánlásokig jutott Brüsszel.

Védjük magunkat!

Mi, európaiak szemben állunk a halálbüntetéssel, kiállunk a magánélet szentsége mellett – Juncker már a törököknek üzen.

Visszatér Európára, és az olcsó munkaerő ellen hozott javaslatokat védi. Ilyen például a kiküldött munkaerő fizetésének emelése – ezt a magyarok is élesen bírálják.

Aztán a multik adóelkerülése elleni intézkedések következnek. Ez Juncker egyik központi témája, kár, hogy éppen 2014-es beiktatása napján kerültek nyilvánosságra a luxemburgi miniszterelnöksége idején megkötött titkos szerződések, amelyek azt tették lehetővé a nagyhercegségben működő multik százainak, hogy gyakorlatilag egyáltalán ne fizessenek adót.

A következő probléma az agráriumot érinti: elsősorban az orosz embargó és az uniós liberalizáció miatt padlóra került tejágazat.

Mi, európaiak

"Nem lehet tovább hülyíteni az embereket." Juncker már az európai politikusoknak üzen.

Aztán a jövőre tér át: a következő 12 hónap sorsdöntő lehet Európa szempontjából, ha egy olyan uniót akarunk megteremteni, amely meghatározza az európaiak életét. És a bővítések hatásaira emlékeztet, nem csak a kelet-európai országokéra, de Dél-Európára is. És arra, hogy az EU nem csak a jólétet jelenti, de a békét is. Már csak az Örömóda hiányzik.

Az EU nem az USA

Nem vagyunk Európai Egyesült Államok – Juncker kedveskedik az euroszkeptikusoknak is, támogatóiknak pedig elmagyarázza, hogy az ő beszédét sem lehet emiatt az amerikai elnök hasonló beszédéhez hasonlítani.

Nem is ül a közönség soraiban a felesége.

Nem lesz "a la carte"-kilépés

A britek kilépése nem lehet "a la carte" Juncker szerint. Londonnak tiszteletben kell tartani az EU négy szabadságát – nyugtatja például azt a több millió európait, akik az Egyesült Királyságban dolgoznak. Garanciákat vár el a kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban is – és át is tér az EU szabadkereskedelmi egyezményeire.

Aztán gyorsan a klímaváltozásra: úttörők vagyunk ezen a téren – mondja. Ez még mindig a bemelegítő körnek tűnik.

1 2 3
Hozzászólások