Trumpot napokon belül kipenderítenék a Fehér Házból, egyik minisztere lemondott
Utolsó frissítés:
A washingtoni Capitoliumnál történt példátlan szerdai eseményekben négyen haltak meg. A képviselők maratoni ülés után megerősítették Joe Biden győzelmét, Trump pedig békés átmenetet ígért. De már születnek a forgatókönyvek arra, hogy január 20-ig se maradhasson. A Facebook mindenesetre már kitiltotta. Híreink percről percre.
Most érkezett
A Washingtonra ereszkedő viharról beszélt a Capitoliumon agyonlőtt Trump-hívő nő
„Semmi sem fog megállítani minket. Próbálkozhatnak és kísérletezhetnek, de a vihar már itt van és 24 órán belül leereszkedik Washingtonra” – írta utolsó Twitter-üzenetében az a 35 éves nő, akit a Capitoliumot védelmező biztonságiak lőttek agyon szerda este. Közben közétették az áldozat nevét is: a 35 éves Ashli Babbitt San Diegóból érkezett a fővárosba. A korábban az amerikai légierőnél szolgált nő 14 évet töltött a hadseregben és négyszer vett részt külföldi bevetésen, egyebek mellett Irakban és Afganisztánban is megfordult. Babbitt akkor kapott halálos nyaklövést, amikor társaival áttörte a Capitolium elbarikádozott bejárati ajtaját.
Mi történt eddig:
- Helyi idő szerint szerda délután (magyar idő szerint este 7) több száz Trump-hívő tüntető tört be a washingtoni Capitoliumba. Az amerikai törvényhozás épületében akkor az elektori szavazatok hivatalos megszámlálását végezték, hitelesítve Joe Biden győzelmét.
- A tüntetők ablakokat törtek be, irodákat forgattak fel, az ülést azonnal felfüggesztették, az épületből kimenekítették Mike Pence alelnököt.
- Az ülésterem bejáratát elbarikádozták, a képviselők gázmaszkot kaptak, a rendőrök fegyverrel védték a bejáratot.
- Washington polgármestere este hattól 12 órás kijárási tilalmat rendelt el, és egy idő után megjelentek a Nemzeti Gárda egységei, s a rendőrökkel összefogva elkezdték kiszorítani az embereket a Capitoliumból.
- Az épületben a hírek szerint a kongresszusi rendőrök lelőttek egy behatoló nőt, aki az életét vesztette, hárman „orvosi vészhelyzetben” haltak meg. Tizennégy rendőr is megsérült.
- Joe Biden megválasztott elnök a Delaware állambeli otthonából tévéüzenetben szólt a „csőcselékhez”, hogy vessenek véget a „zendülést súroló” cselekedetüknek.
- Donald Trump elnök videón kérte arra az embereket, hogy békében menjenek haza, de ismét alaptalanul elcsalt választásról beszélt, később pedig a Twitteren arról írt, hogy ez a következménye annak, hogy elcsalták a szavazást. A Twitter és a Facebook, majd az Instagram és a Snapchat is zárolta a fiókját.
- A képviselők az épület megtisztítása után folytatták az elektori szavazatok hitelesítését, magyar idő szerint 3/4 10-kor a képviselők jóváhagyták Joe Biden megválasztott elnök győzelmét.
- Joe Biden győzelmének hitelesítése után közleményt adott ki Donald Trump, és rendezett átmenetet ígért.
Percről percre
Nem lehetett meglepetés a Capitolium ostroma
Az amerikai szélsőjobboldali csoportok digitális jelenlétét vizsgáló kutatók számára nem okozott meglepetést, hogy szerda este a Donald Trumpot támogató tömeg megrohamozta a Capitolium épületét.
„A szélsőségesek már hetek óta ismételgették, hogy részt kívánnak venni a január 6-ai tüntetésen és az online világban is megerősítették, hogy káoszt akarnak és nem riadnak vissza az erőszakos akcióktól sem” – mondta Jared Holt amerikai szakértő a BuzzFeednek.
A portál szerint az egyik legaktívabb ilyen oldal a The Donald nevű online fórum volt, ahol a legnépszerűbb posztok fele szorgalmazott erőszakos akciókat. Ugyancsak aktív volt a Parler nevű fórum is, ahol az egyik felhasználó azt javasolta, hogy ostromolják meg és foglalják el a Capitoliumot, valamint a Legfelső Bíróságot. A Parleren a január 6-ai erőszakos akció óráiban is egymást követték a leszámolásra hívó posztok.
Trump egyik korábbi bizalmasa elmondta, miért tartanak ki sokan az elnök mellett
Mick Mulvaney, egykori fehér házi kabinetfőnök – aki most Donald Trump elnök észak-írországi különképviselője – lemondott tisztségéről. „Felhívtam Mike Pompeo külügyminisztert és közöltem, lemondok. Nem tudom csinálni, nem tudok maradni. Azok, akik úgy döntenek, hogy tisztségükben maradnak, azért tesznek így, mert attól tartanak, az elnök valaki még rosszabbat fog a helyükre ültetni” – mondta Mulvaney a CNBC-nek adott nyilatkozatában.
Mulvaney szerdán bírálta az elnököt és közölte: Itt az ideje, hogy az elnök végre elnök módjára viselkedjen. Meg tudja állítani, ami éppen zajlik, és éppen ez az, amit tennie kell.
Trump ügyvédje a dolgok lassítását akarta kérni, de rossz embert hívott véletlenül
Talán méltó lezárása a Trump-korszaknak, hogy az elnök ügyvédje, Rudy Giuliani megpróbálta felhívni Tommy Tuberville alabamai szenátort, hogy "próbálja lelassítani a dolgokat." New York egykori polgármestere hangüzenetet hagyott, ebben hangzott el a kérés arra, hogy Tuberville kezdjen el tíz állam szavazata ellen tiltakozni. Ez nem történt meg, de nem is véletlenül: mint kiderült, Giuliani rossz szenátort hívott fel, akit bár nem neveztek meg, a beszélgetést nyilvánosságra hozta a The Dispatch.
Macron szerint nem „amerikai”, ami Washingtonban történt
A rendőrség volt vezetője horrorfilmhez hasonlította a történteket
A Capitolium őrzésének biztonsági hibáiról írt elemzést a The Washington Post. Ebben megszólalt Kim Dine, aki 2012 és 2016 között volt a capitoliumi rendőrség (a kongresszus és képviselőinek védelmével megbízott egység) vezetője.
„Olyan volt, mintha egy horrorfilmet néznék. Minden nap azért gyakorlatozunk, tervezünk és készítjük el a költségvetésünket, hogy ilyen ne történjen meg” – mondta.
Dine meglepődött azon is, hogy a rendőrök nagyon közel, a lépcsőig engedték gyülekezni a tüntetőket, valamint azon, hogy nem tartóztatták le azonnal a behatolókat.
Egy másik forrás a lapnak arról beszélt, hogy a rendőrség egész egyszerűen felkészületlen volt, és alulbecsülték a Trump-hívők jelentette veszélyt. Arra is csak néhány nappal az esemény előtt jöttek rá, hogy akár egy stadionnyi tömeg is összegyűlhet az eseményen
Ed Davis, volt bostoni rendőrkapitány pedig úgy vélte, egy ekkora tömeget egyszerűen lehet kezelni, de „érthetetlennek” nevezte, hogy szerda este miért nem léptek fel ellene.
Az orosz külügy "méltóságot" kíván az amerikaiaknak
Reagált a washingtoni történésekre az orosz külügyminisztérium is. Szóvivőjük azt mondta: kívánják, hogy „Amerika barátságos népe méltósággal élje át történelmének ezen drámai pillanatait”.
Maria Zaharova emellett „ősréginek” nevezte az amerikai választási rendszert, és azt állította, hogy az „lehetőségeket teremt a szabálytalanságokra”.
Életüket féltették az ülésteremben rekedt képviselők
„Az életemet féltettem” – emlékezett vissza a szerda este történtekre Annie Kuster, New Hampshire képviselője a CNN-nek.
„Az erkély fala mögé próbáltunk bebújni, igyekeztem a kollégáimat is biztonságba helyezni” – mondta arról a pillanatról, amikor a Trump-támogatók ostromolni kezdték az üléstermet.
Végül kimenekítették őket az épületből.
„Fel kellett vennünk a székek alatt található gázálarcot, majd át kellett lopakodnunk az erkélyen. Nem sokkal később egy lövés hallatszott, betörték az ajtót és már az ülésteremben voltak” – tette hozzá.
„Féltem, hogy akár tömeges halálesetek is lehetnek, hogy ha automata fegyvereik vannak, több száz képviselőt ölhettek volna meg” – mondta.
Kuster a történteket „belföldi terrorizmusnak” nevezte, a zavargókat terroristáknak, banditáknak, veszélyes embereknek nevezte az interjúban.
Egy iraki bíróság elfogatóparancsot adott ki Trump ellen
Elfogatóparancsot adott ki csütörtökön egy iraki bíróság Donald Trump amerikai elnök ellen. Ezt annak a nyomozásnak a keretében tették, amelyet Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező iraki milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetőjének egy évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében folytatnak.
Muhandiszt az Egyesült Államok likvidálta egy célzott dróntámadásban, amelyben az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű elitegységét vezető Kászim Szulejmánival is végeztek. Az Egyesült Államok lépése kiélezte a feszültséget a térségben. Szulejmáni halála után Irán rakétatámadásokat intézett olyan iraki támaszpontok ellen, ahol amerikai katonák állomásoztak a nemzetközi terrorellenes szövetség keretében. Agnes Callamard, a bírósági eljárás nélküli kivégzésekre szakosodott ENSZ-jelentéstevő szerint Washington cselekedetével törvényt sértett, mivel a két katonai parancsnokkal valódi, közvetlen fenyegetés hiányában végeztek.
Az ügy miatt tavaly júniusban Irán is elfogatóparancsot adott ki Donald Trump ellen, és az Interpol nemzetközi rendőri szervezet segítségét kérte az amerikai elnök és több tucat washingtoni tisztségviselő kézre kerítéséhez. Az iraki bíróság annyit közölt még csütörtökön, hogy az előzetes vizsgálat már lezárult, de a nyomozás folytatódik annak érdekében, hogy megtalálják a támadás hátterében álló további személyeket. Irán-párti körök Irakban azt állítják, hogy az amerikai támadók cinkosa volt Musztafa al-Kádimi iraki kormányfő is, aki a csapás elkövetésének idején az iraki hírszerzés vezetője volt.
Szulejmáni volt az Egyesült Államok által terrorszervezetnek tekintett Forradalmi Gárda legfontosabb és legismertebb alakja, és nagyon közel állt Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezetőhöz. A tábornok felelt a Forradalmi Gárda Iránon kívüli műveleteiért, Szíriában és Irakban felügyelte a Teherán által támogatott síita milíciákat.
Amikor nem a sajátjai rongáltak, Trump tíz év börtönnel fenyegetett
Nem mondhatni, hogy jól öregedett volna Donald Trump júliusban írt posztja Twitteren: akkor nem az elnök rajongói tüntettek, hanem a BLM-mozgalom, ezért Trump is más véleményt fogalmazott meg: "Azok ellen az anarchisták, provokatőrök, vagy tüntetők ellen, akik megrongálják a szövetségi bíróság épületét Portlandben, vagy bármilyen más kormányzati épületet, eljárást indítunk. Minimum tíz év börtön." – állt akkori üzenetében.