Kivonultak az amerikaiak, megtelt menekültekkel a pakisztáni határ – percről percre az afganisztáni helyzetről
percről percre

Kivonultak az amerikaiak, megtelt menekültekkel a pakisztáni határ – percről percre az afganisztáni helyzetről

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztán területét, az Egyesült Államok azonban továbbra is segít kijutni azoknak az amerikai állampolgároknak, illetve afgánoknak, akik távozni akarnak. Körülbelül 100-200 amerikai az országban maradt.

Most érkezett

Így vették át a kabuli reptér irányítását a tálibok

Videófelvételek kerültek fel a közösségi médiába arról, ahogy tálib speciális csapatok az utolsó amerikai katonai repülőgép távozása után beléptek az afgán főváros repülőterére. A létesítményt eddig az amerikaiak felügyelték.

A felvételeket Nabih Bulos, a Los Angeles Times tudósítója készítette, aki követte a tálibokat egy hangárba, amelyben egy, az amerikai csapatok által hátrahagyott repülőgépet találtak.

Bulos olyan videókat is készített, amelyeken az látható, hogy a tálibok a levegőbe lődözve ünneplik az amerikaiak távozását.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Sokáig tartott volna a leszerelés, inkább tönkretették a katonai eszközöket az amerikaiak

Kenneth McKenzie tábornok, a Középső Parancsnokság vezetője hétfői washingtoni sajtótájékoztatóján beszámolt arról, hogy az Afganisztánból kivonuló amerikai haderő közvetlenül kivonulása előtt használhatatlanná tette számos ott hagyott katonai eszközét: 73 repülőgépet, 70 páncélozott járművet, 27 terepjáró gépkocsit, valamint a kabuli repülőteret az utolsó pillanatig védő C-RAM rakétaelhárító rendszert. Ezeknek az eszközöknek a szétszedése, leszerelése bonyolult és hosszú ideig tart, sokkal egyszerűbb volt tönkretenni őket – tette hozzá.

Az amerikai Szövetségi Légiközlekedési Hatóság (FAA) közölte hétfőn, hogy az amerikai haderő teljes kivonulásával a kabuli repülőtéren mostantól nincs földi légiirányítás és általában az országban e pillanatban nem létezik légiközlekedési hatóság, ezért amerikai bejegyzésű polgári repülőgépek, pilóták csak az FAA előzetes engedélyével repülhetnek az afgán légtérben.

Washington mostantól Dohából végzi afganisztáni diplomáciai tevékenységét

Az amerikai haderő Afganisztánból való kivonulásával együtt az Egyesült Államok felszámolta kabuli nagykövetségét, és afganisztáni diplomáciai tevékenyégét mostantól a katari fővárosból, Dohából végzi – közölte hétfőn sajtótájékoztatón Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

Blinken becslése szerint 100-200 olyan amerikai állampolgárságú civil maradhatott Afganisztánban, aki nem tudta elhagyni az országot, nem tudott eljutni a kabuli repülőtérre az utolsó evakuációs napon, hétfőn sem. Hozzátette, hogy mindent megtesznek az ő kihozataluk érdekében.

Az ENSZ BT felszólította a tálibokat, hogy ne állják útját a menekülő afgánoknak

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn rendkívüli ülésén határozatban szólította fel az Afganisztánban hatalomra került radikális iszlamista tálibokat, hogy tartsák be korábbi ígéreteiket és ne állják útját az országból elmenekülő afgánoknak.

Az ENSZ BT 15 tagja közül 13-an támogatták a Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Írország által előterjesztett dokumentumot, amely egyben akadálytalan humanitárius hozzáférést követel a világszervezet számára a dél-ázsiai országban.

A határozat ezen felül kiemeli: nem szabad, hogy terroristák kezére jusson Afganisztán. Valamint felszólítja a tálibokat, hogy tartsák tiszteletben a nők, gyermekek és kisebbségek jogait.

A vétójoggal rendelkező Oroszország és Kína tartózkodott a szavazáson.

Az Egyesült Államok vezette kimenekítési művelet augusztus 31-én véget ért, ami aggályokat vetett fel azok sorsát illetően, akik a két hete hatalomra került tálibok megtorlásától tartva el akarják hagyni az országot, de nem tudták elérni a kabuli repülőteret. Köztük vannak nyugati országok állampolgárai, de több ezer olyan afgán is, aki együttműködött a külföldi csapatokkal, illetve tart az ultrakonzervatív tálibok elnyomásától.

Felszállt az utolsó amerikai C-17-es

Fedélzetén katonákkal és a még Kabulban maradt diplomáciai személyzettel az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztánt – jelentette be a washingtoni védelmi minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján Frank McKenzie tábornok, a Közép- és Dél-Ázsiáért is felelős Középső Parancsnokság vezetője.

„Befejeztük az Afganisztánból történő kivonulást és az amerikai állampolgárok, harmadik országból származó állampolgárok és a kiszolgáltatott helyzetben lévő afgánok evakuálására irányuló missziót. Az utolsó C-17-es (katonai szállító repülőgép) augusztus 30-án, washingtoni idő szerint délután fél négykor szállt fel a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérről, és a személyzet utolsó tagjait szállító repülőgép éppen most hagyja el az afgán légteret” – mondta a tábornok.

További részleteket itt olvashat.

1 2 3
Hozzászólások