Ukrajna rendkívüli állapotot hirdetett, a szakadárok Moszkva beavatkozását kérik – percről percre az orosz-ukrán helyzetről
Utolsó frissítés:
Nincs értelme a mostani helyzetben tárgyalni - ezzel az indoklással mondta le Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a Szergej Lavrovval tervezett találkozóját. Amerikai katonákat küldenek a balti államokba, és egyre több ország vezet be gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben. Percről percre követjük az orosz-ukrán krízis eseményeit.
Most érkezett
Ukrán elemző: Európa jövője is függ attól, hogyan válaszol a világ az orosz offenzívára
Átlépte a Rubicont Vlagyimir Putyin orosz elnök: beküldte hadseregét a szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területre, és egyelőre nem tudni, hol állnak meg a hivatalosan békefenntartóknak nevezett egységek. Putyin közvetve felvetette Ukrajna feldarabolásának a lehetőségét is, aminek alighanem sokan örülnének Lengyelországban, Magyarországon és Romániában is.
- Rendkívüli uniós csúcs lesz csütörtökön
- Új amerikai szankciók jönnek, de elismerték, hogy az nekik is fájni fog
- Konkrét nevekkel bővült a szankciós lista
- Magyar helikopterek is megjelentek a határon
- Több támogatást küldenek a britek
- Közel mozog az orosz hadsereg az ukrán határhoz az éjjel bemutatott amerikai műholdfelvételek szerint.
- Az ausztrál miniszterelnök arról beszélt, Oroszország 24 órán belül megtámadhatja Ukrajnát.
- Anthony Blinken amerikai külügyminiszter lemondta az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tervezett találkozóját.
- Az ENSZ-főtitkár szerint az elmúlt évek legnagyobb globális biztonsági válságát látjuk.
- Az orosz-ukrán krízis korábbi eseményeiről itt olvashatnak részletesebben.
Percről percre
Szijjártó a keleti és a nyugati médiát is vádolja, szerinte a magyar álláspont az orosz–ukrán kérdésben „egyértelmű”
A miniszter szerint „komoly dezinformációs és álhírkampány zajlik”.
Összehívta a speciális egységét az Európai Unió, Ukrajnát védhetik a kibertámadásoktól
Ukrajna az Európai Uniótól kért segítséget, hogy megvédje az országot a kibertámadásoktól. Az EU 12 szakembert hívott össze a gyorsreagálású egységébe. További részleteket itt olvashatnak.
Putyin: Oroszország nyitott az őszinte párbeszédre
Videóüzenetet tett közzé az orosz elnök. Ebben arról beszélt: Oroszország nyitott az „őszinte párbeszédre”, és hajlandó diplomáciai megoldásokat keresni a nyugatiakkal közösen Ukrajna helyzetére. Azonban Oroszország érdekei és a polgárainak biztonsága nem képezheti tárgyalás alapját – tette hozzá.
Dicsérte az orosz katonaság harckészségét is, arról beszélt, biztos benne, hogy bármikor kiállnak az ország nemzeti érdekeiért.
Minimálisan csökkent az olaj ára
Erősödéssel zártak az ázsiai tőzsdék kedd este, európai idő szerint szerda kora reggel. A Brent kőolaj hordónkénti ára egy kicsit csökkent, 93,85 dollárról 93,81-re. Kedden még rekordáron volt az olaj, de úgy tűnik, a befektetők megnyugodtak attól, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió Oroszország ellen bevezetett szankciói egyelőre nem érintik az olajipart.
Oroszellenes hisztériáról írt a londoni orosz nagykövetség
A nemzetközi jog szerint illegális, amilyen szankciókat a brit kormány kivetett – közölte a londoni orosz nagykövetség. Szerintük oroszellenes hisztéria van már hónapok óta a brit médiában, úgy próbálják bemutatni Oroszországot, mint ha agresszív állam volna.
Kiket büntet az Egyesült Államok?
Amellett, hogy megtiltotta az orosz államadósság finanszírozását, az amerikai kormány több orosz magánszeméllyel szemben is szankciókat hirdetett meg. Öt embert neveztek meg, mint akik Putyin belső köréhez tartozva az orosz rezsim kleptokráciájában részt vesznek.
A listán szerepel a KGB-utód FSZB igazgatója, Alekszandr Bortnikov, valamint a fia, Gyenisz Bortnikov, aki egyben az állami tulajdonú VTB Bank igazgatóhelyettese. Szintén szankciókkal néz szembe Petr Fradkov, a PSB bank elnöke, Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal egyik vezetője, valamint a fia, Vlagyimir Kirijenko, az orosz VKontakte közösségimédia-céget tulajdonló VK Group elnök-vezérigazgatója.
Orosz nagykövet: Az amerikaiak is érezni fogják a szankciók következményeit
Az átlagos amerikaiak is érezni fogják a most bevezetett, Oroszországgal szembeni szankciók következményeit – nyilatkozta a RIA Novosztyi hírügynökségnek Oroszország washingtoni nagykövete. Anatolij Antonov arról beszélt, nagy drágulás jön, ami a nyugati átlagembereknek is rossz lesz. Hozzátette azonban: a szankciók nem változtatják meg az orosz külpolitikát.
Több ország is szankciókat jelentett be
Amíg Európában éjszaka volt, több keleti ország is szankciókat jelentett be a donyecki és luhanszki szeparatistákkal, valamint Oroszországgal szemben. Japán több orosz állampolgár számláit befagyasztotta és vízumkorlátozásokat vezetett be, Ausztrália pedig a bankokkal, az energia- és a távközlési cégekkel szemben jelentett be szankciókat.
A nyugatiak közül Kanada csatlakozott még az éjjel a szankciót hirdetőkhöz, Justin Trudeau miniszterelnök közölte, hogy kanadaiak mostantól nem vehetnek orosz államközvényeket, nem kereskedhetnek a szakadár területekkel, valamint az orosz állami bankokat is büntetik.
Behívják a tartalékosokat az ukrán hadseregbe
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd este újabb videóüzenetben fordult az ukránokhoz, és bejelentette, hogy rendeletet adott ki tartalékosok behívásáról az ukrán hadseregbe.
Az államfő utána pontosította, hogy nem általános mozgósításról van szó, hanem csak azokat hívják be a seregbe, akik a hadműveleti tartalékhoz tartoznak. „Ma nincs szükség általános mozgósításra. Gyorsan ki kell viszont egészítenünk az ukrán hadsereget és más fegyveres alakulatokat. Ukrajna fegyveres erőinek legfelsőbb parancsnokaként rendeletet adtam ki tartalékosok behívásáról a mostani különleges időszakban” – fejtette ki az elnök.
Elmondta, hogy jelenleg dolgoznak egy csúcstalálkozó tető alá hozásán az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai, valamint Ukrajna, Törökország és Németország vezetőinek részvételével. Megjegyezte, hogy a csúcs résztvevőinek többsége, köztük Recep Tayyip Erdogan török elnök is, már támogatta ezt a kezdeményezést. Ezen túlmenően az elnök bejelentette a vállalkozások adóterheinek csökkentését és az ellenőrzések számának korlátozását. Közölte, hogy csökkentik a benzin és a gázolaj általános forgalmi adóját is, amelynek köszönhetően alacsonyabbak lesznek az üzemanyagárak. „Célunk a gazdasági függetlenség megszerzése, főleg az energiaszektorban” – tette hozzá.
Zelenszkij összefogásra szólította fel a politikusokat az ország érdekében, és bejelentette, hogy szerdán találkozik Ukrajna ötven leggazdagabb üzletemberével. „Az ukrán békés nemzet. Mi csendet akarunk, de ha ma hallgatunk, holnap eltűnünk” – hangoztatta az elnök, majd azzal zárta beszédét, hogy bízik az országban és a győzelemben.