Már Kijev közelében az orosz csapatok – percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
„Különleges katonai művelet” végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében csütörtök hajnalban Vlagyimir Putyin, az orosz hadsereg minden oldalról támadást indított. Ukrajnában pánikhangulat alakult ki, sokan igyekeznek elhagyni az országot. Tudósítóink a helyszínről számolnak be a helyzetről.
Most érkezett
Teljesen kiürült a légtér Ukrajna felett a hajnalban indult orosz invázió miatt
Az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) arra figyelmeztetett, hogy a polgári repülőgépek is veszélynek vannak kitéve az ukrán határ közelében.
- Csütörtök hajnalban támadást indított Ukrajna ellen az orosz hadsereg.
- Putyin orosz elnök állítása szerint a „különleges katonai művelet” célja a helyi lakosság védelme, amely az elmúlt nyolc évben bántalmazást és „népirtást” szenvedett el a „kijevi rezsimtől”.
- Az oroszok a tüzérség mellett a légierőt is bevetik a támadáshoz, Kijevben is csapódtak be lövedékek. A haderő délutánra már Kijev közelébe jutott.
- Ukrajna-szerte óriási sorok alakultak ki a benzinkutaknál, a bankoknál és az üzletekben, a magyar határátkelőkön is nagy a forgalom.
- Szijjártó Péter jelezte: Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. A külügyminiszter bekérette Oroszország budapesti nagykövetét, a kormányfő összehívta a nemzetbiztonsági operatív törzset.
- Márki-Zay Péter tüntetést hirdetett este hétre az orosz nagykövetséghez.
- Orbán Viktor miniszterelnök az esti EU-csúcs előtt jelezte: elítéli a magyar kormány a katonai fellépést.
Percről percre
Az ellenzék este tüntet az orosz nagykövetség előtt
Márki-Zay Péter szerint Magyarországnak a Paks II.-engedélyezés leállításával és az "orosz kémbank" kiutaításával kell csatlatkoznia az Oroszország elleni szankciókhoz.
A magyar honvédelmi miniszter négy hete: Nem úgy tűnik, hogy Oroszország le akarná rohanni Ukrajnát
Egészen pontosan így értékelte akkor a helyzetet:
a honvédség értékelése szerint az ukrán határ menti orosz haderőátcsoportosítások nem utalnak arra, hogy Oroszország le akarná rohanni Ukrajnát.
Rendkívüli ülést hív össze az Európai Parlament
Rendkívüli ülést hív össze az Európai Parlament jövő héten keddre, Brüsszelbe. A találkozót az Európai Néppárt kezdeményezte, de minden képviselőcsoport egyetértett a javaslattal. A délután egy órakor kezdődő ülésnek egyetlen témája az orosz invázió. A másfél órásra tervezett vita végén állásfoglalást fogadnak majd el az EP-képviselők.
Befogadóközpontokat építenek Lengyelországban
Lengyelország a legközelebbi órákban befogadóközpontokat létesít az ukrán határnál, a Lublini és Kárpátaljai vajdaságokban a menekültek számára – közölte csütörtök reggel a lengyel belügyminiszter-helyettes.
Pawel Szefernaker megerősítette, hogy az ukrajnai orosz támadás esetére a lengyel kormány a vajdaságok vezetőivel együtt az utóbbi időben kidolgozta az ukrajnai menekültek befogadásának terveit. A forgatókönyv első lépéseit a hajnali óráktól már megvalósítják.
Egyelőre nyolc befogadóközpont jön létre, a menekültek a helyszínen ételt és orvosi ellátást kapnak, valamint a szükséges információkat is.
A miniszterhelyettes tájékoztatása szerint a lengyel–ukrán határon egyelőre mérsékelt a forgalom, a határőrség azonban teljes készültségben van. Az ukrajnai események dinamikus alakulása miatt a forgalom egyik óráról a másikra megugorhat.
Február közepén Michal Wos igazságügyi miniszterhelyettes és Ryszard Terlecki, a szejm kormánypárti alelnöke úgy látta: Ukrajna orosz megtámadása esetén akár egymillió menekült is érkezhet Lengyelországba.
Óriásit zuhant az OTP árfolyama a harcok hírére
20,6 százalékot esett az OTP részvényeinek árfolyama a tőzsdenyitás utáni percekben – a bankcsoport profitjának 14 százalékát adta a tavalyi első három negyedévben az orosz és az ukrán leányvállalata. Azóta némileg korrigált az árfolyam, délelőtt 10-kor már csak 6 százalékos volt a napi esés. A Mol is komoly veszteséggel kezdte a napot, a tőzsdenyitás után 6,4 százalékos mínuszban kezdett, pedig az olajár emelkedik.
Kárpátalján vége a nyugalomnak: pánikszerű vásárlásba kezdtek az emberek
Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője elmondta portálunknak Kárpátalján pánik van, megrohamozták az emberek a bankokat, az ATM-eket, benzinkutakat, maga Dunda is Ungváron egy órája áll sorban a benzinkúton, és félő, hogy el fog fogyni az üzemanyag. Iskolák, óvodák leálltak, a nagyvárosokból menekülnek az emberek nyugatra.
A hatóságok nyugalomra intenek és arra figyelmeztetnek, hogy a cirkuláló, egymásnak ellentmondó hírek az orosz propaganda működésére utalnak. Dunda szerint nagyon is valószínű, hogy a kárpátaljai magyarok közül hamarosan többen megindulhatnak a magyar határ felé.
Megerősítette Dunda értékelését Fehér Gábor, a kárpátaljai megyei közszolgálati csatorna nemzetiségi műsorainak főszerkesztője is. Őszerinte is a háborús hírekre sok helyen felütötte a fejét a pánik. Az emberek megrohamozták a boltokat, bankokat, töltőállomásokat. Megerősítette azt is, hogy az oktatási intézmények bezártak, de hozzátette, hogy ez a távoktatásra való átállást jelenti. A megyei vezetés arra kéri a kárpátaljaikat, aki közvetlenül katonai létesítmények közelében él, költözzön rokonokhoz vagy ismerősökhöz. Fehér Gábor elmondta még, hogy ugyan a kárpátaljaiak Magyarországra való menekülése benne van a pakliban, de ő nem számít ebben tömeges méretekre.
Peking mérsékletre int a helyzet további éleződésének megelőzésére
Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: Kína szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. A szóvivő a csütörtöki, orosz katonai hadművelet hátterével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy egyes országok az Egyesült Államok nyomdokaiban járva hozzájárultak a lángok felszításához. Leszögezte: Kína nem fog fegyvereket bocsátani a másik fél rendelkezésére, mint ahogyan azt az Egyesült Államok tette. Peking a háború szítására tett minden lépést ellenez – mondta. Az orosz döntést Hua azzal kommentálta, hogy Oroszország független ország, amely maga határozhat a saját érdekei alapján. A szóvivő elutasította továbbá azt a megfogalmazást egy újságíró részéről, hogy az orosz katonai akció "invázió" lenne. Újságírói kérdésre válaszolva Hua elmondta: minden országnak együtt kellene működnie annak érdekében, hogy közösen óvják a globális energiabiztonságot. A kérdés arra utalt, hogy az orosz támadást követően az olajárak az egekbe szöktek. A kínai külügyi szóvivő szerdán az Egyesült Államokat tette felelőssé az Ukrajna és Oroszország közötti feszültségek elmérgesedéséért. Azzal érvelt, hogy az Egyesült Államok félelmet keltett azzal, hogy fegyvereket küldött Ukrajnába. Emellett úgy foglalt állást, hogy az "egyoldalú szankciók" soha nem jelentettek hatékony megoldást a problémák kezelésére.