Már Kijev közelében az orosz csapatok – percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
„Különleges katonai művelet” végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében csütörtök hajnalban Vlagyimir Putyin, az orosz hadsereg minden oldalról támadást indított. Ukrajnában pánikhangulat alakult ki, sokan igyekeznek elhagyni az országot. Tudósítóink a helyszínről számolnak be a helyzetről.
Most érkezett
Az orosz hadsereg sokszoros erőfölénnyel rendelkezik az ukránokhoz képest
A létszámot és a bevethető eszközöket tekintve is messze felülmúlja az orosz hadsereg az ukránt.
- Csütörtök hajnalban támadást indított Ukrajna ellen az orosz hadsereg.
- Putyin orosz elnök állítása szerint a „különleges katonai művelet” célja a helyi lakosság védelme, amely az elmúlt nyolc évben bántalmazást és „népirtást” szenvedett el a „kijevi rezsimtől”.
- Az oroszok a tüzérség mellett a légierőt is bevetik a támadáshoz, Kijevben is csapódtak be lövedékek. A haderő délutánra már Kijev közelébe jutott.
- Ukrajna-szerte óriási sorok alakultak ki a benzinkutaknál, a bankoknál és az üzletekben, a magyar határátkelőkön is nagy a forgalom.
- Szijjártó Péter jelezte: Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. A külügyminiszter bekérette Oroszország budapesti nagykövetét, a kormányfő összehívta a nemzetbiztonsági operatív törzset.
- Márki-Zay Péter tüntetést hirdetett este hétre az orosz nagykövetséghez.
- Orbán Viktor miniszterelnök az esti EU-csúcs előtt jelezte: elítéli a magyar kormány a katonai fellépést.
Percről percre
Jönnek az uniós szankciók
Masszív és példátlan szankciós csomaggal, Ukrajna támogatásával reagál az EU az orosz agresszióra – erről beszélt reggel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Rendszerváltást tankokkal
Oroszország általános offenzívát kezdett Ukrajna ellen, a katonai célpontok elleni rakétatámadások, illetve a szárazföldi akciók mellett átmenetileg megbénultak az ukrán kormányzati szerverek is. Bár Ukrajna harcosnak mutatkozik, aligha van esélye az agresszió visszaverésére. Az viszont biztos, hogy végleg megromlanak a Nyugat és Oroszország kapcsolatai, és visszafordíthatatlanul eljön az újabb hidegháború korszaka.
Isteníti az ukrajnai hadműveleteket az orosz állami média, a bombázást azonban elhallgatják
Dicsőíti az orosz állami média az orosz beavatkozást Ukrajnában, azonban a Guardian beszámolója szerint figyelmen kívül hagyják azt, hogy az orosz haderő több várost is bombázott csütörtökön hajnalban.
A Guardian azt írja, hogy miközben orosz tankok lépik át az ukrán határt Kijevtől északra, az orosz Rosszija-24 lap csupán arról ír, hogy az „ukrán neonacionalisták csupán a megfelelő pillanatra várnak, hogy lecsapjanak Oroszországra”.
Az orosz médiumok élő adásban jelentkeznek be Donyeck és Luhanszk városából, azonban kizárólag a helyi összecsapásokról számolnak be, az invázióról nem.
Az RT egyik vezetője Twitteren azt írta, hogy az orosz beavatkozás csupán egy „katonai felvonulási próba, amit idén kivételesen Kijevben rendezünk meg”.
Sorok alakultak ki Kárpátalján a határátkelőkön és a benzinkutaknál
Szemtanúk beszámolói szerint óriási sorok alakultak ki a kárpátaljai határátkelőknél és a közelükben található benzinkutaknál – számolt be az MTI.
Kijevből jelentkezik tudósítónk
Bihari Ádám jelentkezik az ukrán fővárosból.
Rögtönzött bunker lesz a kijevi metró
A kijevi metró jelenleg nem csak közlekedési eszköz a fővárosiak számára: a CNN beszámolója szerint az állomásokból rögtönzött bunkerek válnak.
A helyszínen készült fotók tanúsága szerint sokan csomagokkal szálltak fel az egyelőre menetrend szerint közlekedő szerelvényekbe, és megpróbálják elhagyni a várost, de szemtanúk arról beszélnek, hogy csoportokba szerveződött emberek ellátmányt visznek az állomások területére.
Kijevben már kora reggel megszólaltak a légvédelmi szirénák, amelyek hangjára sok ezer autós indult nyugat felé a városból kivezető utakon.
Gyurcsány: A magyar kormány beszéljen világosan, ítélje el az agresszort!
„Oroszország agresszor. Megtámadott egy független, szuverén államot. Háború van a szomszédban. Akkor lépni kell nekünk is” – írta közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke azt követően, hogy az orosz katonaság csütörtök hajnalban támadást indított Ukrajna ellen.
A politikus úgy folytatta: „A magyar kormány, amely régóta sajátos, a közös európaitól eltérő orosz politikát folytatott, most ne bújjon Brüsszel szoknyája mögé! Beszéljen világosan, ítélje el az agresszort! Meg tegye meg, amit megtehet. Például függessze fel a paksi beruházást, valamint Szputnyik vakcina magyarországi gyártásáról szóló tárgyalásokat. Fejezze ki szolidaritását Ukrajnával, az ukrán néppel, mondja ki világosan, hogy Ukrajna határai sérthetetlenek. Szóval viselkedjen becsületesen. Esetleg olvassa el ma reggel Teleki Pál miniszterelnök búcsúlevelét. Ugye érti, hogy miért!?”
A magyar kormány mostanáig nem mondta ki, hogy elítéli Oroszország lépéseit. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter reggeli videós üzenetében is csak azt közölte, hogy Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. Oroszországot egy szóval sem említette.
Romániában szállt le egy ukrán harci repülőgép
Belépett a román légtérbe csütörtökön reggel egy ukrán Szu-27-es vadászrepülőgép, amely – az elfogására küldött román harci gépekkel együtt – a kelet-romániai Bákó katonai repülőterén szállt le.
A bukaresti védelmi minisztérium közlése szerint a román légierő két, NATO-parancsnokság alatt álló F-16-os járőrgépét 6 óra 15 perckor riasztották, hogy tisztázza a román légtér felé észak felől engedély nélkül közeledő repülőgép helyzetét. A gépet a nemzetközi eljárásoknak megfelelően azonosították, elfogták és a bákói katonai repülőtérre kísérték, elrendelve azonnali leszállását. A művelet 7 óra 5 perckor ért véget.
A leszállást követően az ukrán katonai pilóta a román hatóságok rendelkezésére állt, az ügyben vizsgálat kezdődött.
Az esetről beszámoló Digi24 hírtelevízió úgy értesült, hogy az ukrán pilóta műszaki gondokra hivatkozott.
A román védelmi minisztérium közölte, hogy a román hadsereg valamennyi érintett parancsnoksága figyelemmel követi az ukrajnai helyzetet és növelte a készültségi szintet.
A román elnöki hivatal bejelentette, hogy Klaus Iohannis román államfő csütörtökre összehívta a román Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT), hogy megvizsgálja az Ukrajna elleni orosz támadás kihatásait az euro-atlanti térség biztonságára.
Sietve távozó kijeviek
Az Ukrajnát ért orosz támadás hírére rengeteg kijevi döntött úgy, hogy nyugat felé indul. Nagyobb biztonságban reménykednek Lengyelország és a NATO-csapatok közelében.