Már Kijev közelében az orosz csapatok – percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
„Különleges katonai művelet” végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében csütörtök hajnalban Vlagyimir Putyin, az orosz hadsereg minden oldalról támadást indított. Ukrajnában pánikhangulat alakult ki, sokan igyekeznek elhagyni az országot. Tudósítóink a helyszínről számolnak be a helyzetről.
Most érkezett
Kijevben lakóházakban keletkeztek károk
A csütörtök hajnali orosz légitámadások következtében Kijevben lakóépületekben keletkeztek károk – közölte az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat. Személyi sérülésekről egyelőre nem érkezett hír.
Így szólnak a légvédelmi szirénák az ukrán fővárosban:
- Csütörtök hajnalban támadást indított Ukrajna ellen az orosz hadsereg.
- Putyin orosz elnök állítása szerint a „különleges katonai művelet” célja a helyi lakosság védelme, amely az elmúlt nyolc évben bántalmazást és „népirtást” szenvedett el a „kijevi rezsimtől”.
- Az oroszok a tüzérség mellett a légierőt is bevetik a támadáshoz, Kijevben is csapódtak be lövedékek. A haderő délutánra már Kijev közelébe jutott.
- Ukrajna-szerte óriási sorok alakultak ki a benzinkutaknál, a bankoknál és az üzletekben, a magyar határátkelőkön is nagy a forgalom.
- Szijjártó Péter jelezte: Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. A külügyminiszter bekérette Oroszország budapesti nagykövetét, a kormányfő összehívta a nemzetbiztonsági operatív törzset.
- Márki-Zay Péter tüntetést hirdetett este hétre az orosz nagykövetséghez.
- Orbán Viktor miniszterelnök az esti EU-csúcs előtt jelezte: elítéli a magyar kormány a katonai fellépést.
Percről percre
Megszólalt Joe Biden
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy Oroszország „szándékosan háborút kezdett” Ukrajna ellen, és egyedül felelős azért, hogy emiatt emberek fognak szenvedni és meghalni. Hozzátette: az Egyesült Államok és szövetségesei elszántak arra, hogy Oroszországot ezért „felelősségre vonják”.
Biden helyi idő szerint szerda éjjel közölte, hogy követni fogja a helyzet alakulását a Fehér Házban, és biztonsági csapata tájékoztatja őt a fejleményekről. Csütörtök reggel a korábbi tervek szerint a hét legfejlettebb ipari ország (G7) vezetőivel a további lépésekről fog tanácskozni.
Zárva az orosz légtér egy része
Oroszország március 2-ig lezárta a légterét a polgári légi járművek számára az Ukrajnával és Fehéroroszországgal közös nyugati határa mentén – közölték kedden az orosz légügyi hatóságok.
A döntést a polgári repülőgépek repülésbiztonságát fegyverek és katonai felszerelések használata miatt fenyegető nagyfokú veszéllyel indokolták. A légtérzárlat az ukrán és fehérorosz határ mentén minden magasságban érvényes. A tilalom az állami légi járművekre nem vonatkozik.
Korábban az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal honlapja számolt be róla, hogy az Ukrajna felett korlátozták a polgári légi közlekedést a lehetséges fenyegetések miatt. Korábban az Avianews című szakkiadvány arról számolt be, hogy a Ukrajnában harkivi és a dnyiprói repülőteret szerda estétől csütörtök reggelig bezárták.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban különleges katonai művelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében. A dollár árfolyama a moszkvai tőzsdén 2016 januárja óta először lépte át a 84 rubelt.
Részletek Putyin beszédéből
Miután bejelentette a „különleges katonai művelet” elrendelését, Putyin kilátásba helyezte mindazok bíróság elé állítását, akik véres bűncselekményeket követtek el a szakadár békés lakosok, köztük orosz állampolgárok ellen.
Fegyverletételre és hazatérésre szólította fel az ukrán fegyveres erők tagjait. Az esetleges vérontásért az „ukrán rezsimet” tette felelőssé. Kijelentette, hogy Oroszország haladéktalanul válaszolni fog, ha valaki kívülről beavatkozik az ukrajnai helyzetbe. Leszögezte: Oroszország nem fogja megengedni, hogy Ukrajnának atomfegyvere legyen.
A katonai művelet jogi alapjául Putyin szerint a Moszkva által kétfőn elismert délkelet-ukrajnai szakadár köztársaságok segélykérelme, a velük megkötött barátsági és együttműködési szerződés, a katonai erő alkalmazására való orosz szenátusi felhatalmazás és az ENSZ-alapokmány 7. fejezetének 51. cikke szolgál.
„A mai események nem azzal állnak összefüggésben, hogy meg szándékozzuk sérteni Ukrajna és az ukrán nép érdekeit, hanem azzal, hogy megvédjük magát Oroszországot azoktól, akik túszul ejtették Ukrajnát, és megpróbálják felhasználni országunk és népe ellen” – mondta Putyin.
Az orosz katonai fellépést „önvédelemnek” nevezte az Oroszország ellen létrehozott „fenyegetésekkel” és „a jelenleginél is nagyobb csapás ellen”. Megértést és együttműködést kért az orosz lakosságtól. Mint mondta, Oroszország továbbra is az egyik legerősebb nukleáris hatalom, így egyetlen potenciális agresszornak sem lehetnek kétségei afelől, hogy teljes vereséget szenved ellenében.
Ismételten veszélyforrásnak nevezte a NATO keleti bővítését és a szövetség katonai infrastruktúrájának közeledését az orosz határok felé. Nehezményezte, hogy a NATO harminc éve elutasítja Oroszország tárgyalási kezdeményezését az egyenlő és oszthatatlan európai biztonság elvéről.
Újabb washingtoni szankciók
Az Egyesült Államok szankcióval sújtja az Oroszország és Németország közötti Északi Áramlat 2 földgázvezetéket üzemeltető céget és vezető tisztségviselőit is, az Ukrajna elleni agresszió miatt – jelentette be szerdai közleményében Joe Biden amerikai elnök.
„Ezek a lépések újabb részét képezik azoknak a szankcióknak, amelyeket Oroszország ukrajnai lépéseire válaszul vetünk ki” – fogalmazott Biden. Az elnök ismét kiemelte, hogy „nem fogunk habozni” további lépések megtételével, ha Oroszország továbbra is növeli katonai tevékenységét.
„Amióta Oroszország csapatokat telepített az ukrán határra, az Egyesült Államok szorosan együttműködik szövetségeseivel és partnereivel, hogy erőteljes, egységes választ adjon” – tette hozzá Biden, aki kiemelte, hogy Olaf Scholz német kancellár és Németország „vezető szerepet játszott ebben az erőfeszítésben”.
Biden már keddi, a Fehér Házban elmondott beszédében is kifejtette: az amerikai kormányzat együttműködik Németországgal annak érdekében, hogy az Északi Áramlat 2 földgázvezetéket ne helyezzék üzembe. Scholz kedden jelentette be, hogy a német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország elismerte a délkelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét.
Biden kedden azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi szankciókat rendelt el orosz bankok és oligarchák ellen. Az elnök közölte, hogy két nagy orosz pénzintézettel – a Vnyesekonombankkal (VEB, külkereskedelmi bank) és az általa „katonai banknak” nevezett Promszvjazbankkal – szemben „teljes kizáró szankciót” vezetnek be.
Ezenkívül szankciókat vezetnek be az orosz szuverén államadóssággal szemben is, amely – mint mondta – azt jelenti, hogy „elzárjuk az orosz kormányt a nyugati finanszírozástól”. Az amerikai elnök szerint az intézkedés bevezetését követően Moszkva „nem kereskedhet új adósságával sem az amerikai, sem az európai piacon”.
„Az orosz elitekkel és családtagjaikkal szemben is szankciókat fogunk bevezetni” – folytatta kedden Biden, aki szerint „mivel ők is osztoznak a Kreml korrupt nyereségén, osztozniuk kell a fájdalomban is”.
Hadiállapot Ukrajnában
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hadiállapotot vezet be Ukrajna teljes területén, és összehívta a védelmet koordináló Biztonsági Tanácsot. Kijev közben lezárta az ország légterét.
Zelenszkij az éjszaka folyamán mondott beszédében közölte, Vlagyimir Putyin orosz államfő nem volt hajlandó telefonon beszélni vele. A beszédben megkérdezte az oroszokat, valóban akarják-e a háborút. „Velem nem volt hajlandó beszélni az elnök, biízom abban, hogy állampolgárait hajlandó meghallgatni” – tette hozzá.
Rakétatámadásoktól számol be tudósítónk
Már Kijevben is robbanások hallatszanak. A belügyminisztérium közlése szerint az oroszok rakétákkal lövik a kijevi és harkovi katonai vezetési központokat.