A kormány lefújta a V4-es védelmi csúcsot, Zelenszkij elmagyarázta, hogy mit ért semlegesség alatt – percről percre az orosz-ukrán háborúról
Utolsó frissítés:
A cseh miniszter után lengyel kollégája is lemondta a részvételét a Budapestre szervezett V4 találkozón, az ukránok szerint csak akkor elfogadható az ország semlegessége, ha a biztonsági garanciák közé bekerül az agresszió esetén nyújtandó katonai segítség is. Percről percre követjük az orosz–ukrán háború keddi eseményeit.
Most érkezett
Ne egyenek, ne igyanak, ne nyúljanak semmihez – kéri az ukrán külügyminiszter a tűzszünetről tárgyalókat
Nincs bizonyíték az ukránok szerint, ami azt támasztaná alá, hogy az előző béketárgyalás résztvevőit bárki meg akarta volna mérgezni, de jobb az elővigyázatosság.
Percről percre
Direkt36: Évek óta ki-be járkál az orosz titkosszolgálat a magyar külügy számítógépein
Már 2012 óta lehetnek kibertámadások, azt pedig 2021 második felében tudhatta a külügy, hogy feltörték a „korlátozott terjesztésű” és „bizalmas” minősítésű állami és diplomáciai információk továbbítására használt, csak szigorú biztonsági előírások betartásával használható titkosított hálózatot is. A Telexen megjelent cikk szerint az orosz titkosszolgálat állhat a háttérben.
Az ukrán hadsereg szerint hét orosz támadást vertek vissza egy nap alatt
Összesen hét orosz támadást vertek vissza hétfőn az ukránok – áll az ukrán hadsereg vezérkarának szokásos reggeli összesítésében. Ezeknek a számoknak a hitelességét nem lehet természetesen megerősíteni, az ukránok mindenesetre azt állítják: 12 tankot, 10 páncélos harci járművet, 8 repülőgépet, 4 robotrepülőt, 3 helikoptert és 2 szárnyas rakétát semmisítettek meg.
Az ukránok állítása szerint az orosz hadsereg lakóépületeket, valamint üzemanyag-raktárakat támad.
„Nincs fizetés, nincs gáz” – mondta a Kreml szóvivője
Dmitrij Peszkov interjújából elsőre mindenki azzal foglalkozott, ahogyan megpróbálta elmagyarázni, hogy akármi történjen Ukrajnában, az nem indokolhatja atomfegyver bevetését, de fontos részlet volt az is, amikor a gázszállításról kérdezték.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis nemrég közölte, hogy rubelben kéri a pénzt az orosz gázért, amire válaszul a G7-ek bejelentették, hogy nem mennek ebbe bele. Erről kérdezték a Kreml szóvivőjét, aki azt válaszolta: „Nem tudom, mi fog történni, ha elutasítják ezt a lehetőséget. Amint meghozzák a végleges döntést, át fogjuk nézni, mit tehetünk. De egyértelmű, hogy nem fogunk jótékonykodni és ingyen küldeni gázt Nyugat-Európába.”
A riporter erre megkérdezte, konkrétan hogy kell ezt érteni, kikapcsolják-e a gázt, ha a nyugatiak nem fizetnek rubelben. Peszkov válasza annyi volt: „Nos, attól függ. Nincs fizetés, nincs gáz.”
Vagyis azt nem mondta ki, hogy biztosan leállítanák a gázszállítást, hiszen a nyugatiak azt nem állították egy szóval sem, hogy ingyen gázt kérnek, csak azt, hogy az érvényes szerződés szerinti pénznemben fizetnének érte továbbra is. Úgy tűnik, az orosz kormánynak továbbra sincs jó válasza arra, hogy hogyan jöhetnek ki ebből a helyzetből. Azt Peszkov egy későbbi kérdésre válaszul maga is elismerte: nem szeretné azt, hogy a nyugati országok ne akarjanak orosz gázt vásárolni.
Sean Penn visszatért Ukrajnába
A színész ezúttal Lvivből jelentkezett, Makszim Kozickij regionális kormányzó társaságában. Mint elmondta, a menekülteket segítő program támogatására érkezett.
Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, Penn Kijevben forgatott dokumentumfilmet, utána elhagyta az országot. Azóta azon dolgozik, hogy ukrán menekülteket segítsen Lengyelországban. Néhány napja azzal fenyegetőzött, hogy ha Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt nem kapcsolják az Oscar-gálán, akkor beolvasztja az Oscar-díjait – nem tudni, végül megtette-e.
Zelenszkij arra kérte a nyugatot, hirdessenek olajembargót Oroszország ellen
A széles körű orosz támadásoknak ellenállni próbáló Ukrajnában „nagyon nehéz a helyzet” annak ellenére, hogy az ukrán erők az elmúlt napokban értek el harci sikereket, például visszavették az orosz csapatoktól a Kijevtől északnyugatra fekvő Ipriny települést – jelentette ki hétfő éjjeli videóüzenetében Volodimir Zelenszkij elnök.
Az ország számos részében heves harcok zajlanak, így Csernyihiv, Szumi, Harkiv városoknál, a Donyec-medencében és Dél-Ukrajnában. Kijev északi részét továbbra is az orosz erők ellenőrzik, és Iprinynél is folytatódnak az összecsapások – sorolta. Az elnök azt mondta, hogy a támadókat jelentős veszteségek érték, de ez nem állítja meg őket.
Zelenszkij ismét az Oroszország elleni szankciók szigorítására szólította fel a nemzetközi közösséget, és kifogásolta, hogy a büntetőintézkedések nagyobb mértékű fokozását egyelőre arra az esetre helyezték kilátásba, ha Moszkva vegyi fegyvert vet be. Az ukrán elnök egyebek között az orosz olajexport átfogó korlátozását sürgette.
Megérkezett Isztambulba az ukrán delegáció
Leszállt Isztambulban az orosz–ukrán tárgyalásokra készülő ukrán delegáció repülőgépe. A tárgyalásokon Olekszij Reznyikov védelmi miniszter és Mihail Podoljak, az elnöki hivatal vezetője képviseli Ukrajnát.
A terv szerint itteni idő szerint délelőtt 9-kor ülnek le egymással az orosz és az ukrán tárgyalófelek, akiket Recep Tayyip Erdogan török elnök fogad. Az ukránok arról beszéltek: a fő céljuk az, hogy tűzszünetet érjenek el, de szkeptikusak, ha arról van szó, az oroszok mennyire lennének erre hajlandóak.
Kreml-szóvivő: Akármi történik Ukrajnában, az nem indokolhatja az atomfegyver bevetését
Érthető okokból nem hangzott túl megnyugtatóan, amikor az orosz vezetők arról beszéltek az elmúlt hetekben, hogy csak az országuk létét fenyegető helyzetben használnának atomfegyvert, Dmitrij Peszkov most egy fokkal finomabban próbálta ugyanezt megfogalmazni: egy interjújában arról beszélt, hogy akármi lesz az ukrajnai „katonai művelet” eredménye, az nem jelentheti azt, hogy Oroszországnak oka volna az atomfegyver bevetésére.
Igaz, arról is beszélt, hogy a nyugati országok szerinte gazdasági háborút indítottak Oroszország ellen, valamint hogy az orosz hadsereg nem lő civil célpontokra. Azt is elmondta, meg fogják vizsgálni, mivel jár az, hogy a nyugatiak nem hajlandóak rubelben fizetni az orosz gázért.