Szisztematikusan ölték a civileket Bucsában, a NATO is elítélte a mészárlást – percről percre a háborúról
Utolsó frissítés:
Éppen ma hat hete, hogy Oroszország offenzívát indított Ukrajna ellen. Kövesse velünk a háború eseményeit.
Most érkezett
A német hírszerzés bizonyítékot szerzett arról, hogy az oroszok tudatos stratégia alapján ölték a civileket Bucsában
Az orosz csapatok – amelyek az ukrajnai Bucsa városában végrehajtották a mészárlásokat – a rádióban tárgyaltak a civilek megöléséről – állítja a német hírszerzés, amely lehallgatta a rádióüzeneteket.
Percről percre
Litvánia után Észtország is leállítja az orosz gázimportot
Néhány nappal azután, hogy Litvánia bejelentette, hogy teljesen leállította az orosz gázimportot, egy másik balti állam, Észtország is úgy döntött, hogy elvben ugyanígy tesz. A tallinni kormány azt mondja, hogy az orosz gázimportot az őszi "fűtési szezon" kezdetére szeretné megszüntetni. A miniszterek szerint megállapodtak Finnországgal egy úszó terminál bérléséről, amely lehetővé tenné a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát.
A Spotify inkább beszünteti az oroszországi szolgáltatását, nehogy baja legyen ebből bárkinek
Miután Oroszországban életbe lépett egy széles körű "álhír-törvény", amely börtönbüntetéssel fenyegette az orosz erőkről szóló "hamis információk" terjesztését, a Spotify bejelentette a teljes felfüggesztésről szóló döntését. Részletek itt.
Az orosz légicsapások most keletre összpontosulnak
Olekszij Arestovics ukrán elnöki tanácsadó tájékoztatást adott az országban zajló legújabb harcokról – írja a BBC. Az elnöki tanácsadó tájékoztatása szerint az orosz légitámadások most a keleti területekre koncentrálódnak. Oda, ahol az orosz csapatok célja az ukrán hadsereg bekerítése. Az orosz hadsereg offenzívájának kilenc hadműveleti területéből mára már csak két és fél maradt – ezek a Donbasz régióra és a déli Mariupol városára összpontosulnak. Mariupol azonban még mindig kitart. Aresovics reményét fejezte ki, hogy az orosz erőfeszítések hiábavalóak lesznek.
Nem mindenhonnan utasítottak ki még orosz diplomatákat, de az Európa azért odatette magát
Nagy-Britannia, Kanada és Ausztrália eddig elutasította az orosz diplomaták kiutasítását, szemben 15 uniós országgal, amelyek már több mint 200-at utasítottak ki az ukrajnai állítólagos háborús bűnök miatt – írja a The Guardian. Az előző két hónapban további 200 orosz diplomatát utasítottak ki.
Nagy-Britannia még 2018-ban 23 orosz diplomatát utasított ki, miután a Kreml nem adott magyarázatot arra, hogyan használtak orosz gyártmányú idegmérget Szergej Szkripal volt kém ellen Salisburyben. Az elmúlt héten Lengyelország, Németország, Franciaország, Szlovénia, Olaszország, Spanyolország, Belgium, Hollandia, Dánia, Lettország, Görögország, Portugália, Észtország, Írország, Svédország, Csehország, Ausztria, Luxemburg és Luxemburg utasított ki orosz diplomatákat. Magyarország nem utasított ki oros diplomatát. Orbán Viktor szerint "Magyarországon még nem tettek olyat orosz diplomaták, ami miatt ki kellene őket utasítani".
Ez fogadja az orosz tévénézőket
A Kreml mindent tagad a bucsai mészárlással kapcsolatban – írja a BBC. A bucsai utcákon heverő holttestekről készült felvételeket, a tömegsírokat és a szemtanúk szörnyű vallomásait is tagadják. Az állami televízió pedig csak ismételgeti a narratívát. Amióta a Kijev környéki településekről származó, nyilvánvaló orosz atrocitásokról szóló bizonyítékok napvilágot láttak, a műsor szerkesztői rendkívüli erőfeszítéseket tesznek, hogy a jelentéseket koholmánynak, Ukrajna és a Nyugat által kitalált hazugságnak minősítsék – írja a BBC.
Az orosz televíziót bekapcsolni hetek óta olyan, mintha egy furcsa párhuzamos univerzumba lépnénk, ahol fényes műsorvezetők és jól öltözött szakértői beszámolnak egy sikeres ukrajnai "különleges katonai műveletről". Nincs háború, csak hősies orosz katonák, akik védik a hazát, miközben ügyelnek arra, hogy ne civileket célozzanak. A szörnyű képeket Bucsából sugározzák, de a nézőknek azt mondják, hogy a borzalmas jeleneteket ukrán tisztviselők rendezték meg, nyugati, brit segítséggel.
BBC: élő pajzsként használtak ukránokat az oroszok
A BBC értesülései szerint az orosz csapatok emberi pajzsként használtak falusiakat Észak-Ukrajnában, hogy megpróbálják megvédeni magukat az ukrán erők ellentámadásától. A BBC tudósítója, Jeremy Bowen olyan településeket látogatott meg Kijevtől északra, amelyeket a közelmúltig az orosz erők szálltak meg. A csernobili atomkatasztrófa helyszínét körülvevő tilalmi zónától délre fekvő Obukhovicsi falu lakói elmondták neki, hogy március 14-én éjjel az orosz katonák embereket és páncélozott járműveket veszítettek az ukrán erők ellentámadása miatt. Az orosz csapatok ezután házról házra jártak, és fegyverrel fenyegetve összetereltek mintegy 150 embert, akiket egy jéghideg iskolai tornateremben tartottak fogva az orosz erők védelmében. A civilek felhasználása a fegyveres erők támadás elleni védelmére a nemzetközi humanitárius joggal ellentétes – jegyzi meg a BBC.
A G7 elítéli a bucsai mészárlást, Oroszország tagságát felfüggesztenék az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában
A G7 szerint nem kérdés, hogy mit művelnek az oroszok Ukrajnában. A G7-ek közös közleményéről itt olvashatnak.
A Kreml szerint negatív hatása lesz a béketárgyalásokra, hogy az USA fegyvereket ad Ukrajnának
A Kreml szóvivője szerint az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások nem segítik a tárgyalásokat. Részletek itt.
Zelenszkij szerint az ukránok életébe kerül, ha nem lesz olajembargó
Zelenszkij ukrán elnök hálás a nyugati szankciókért, de azt állítja, hogy azok nem mennek elég messzire. Részletek itt.