szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tavaly májusban telepíthették a telefonra a kémszoftvert. A kormányfőn kívül még a védelmi miniszter készülékét is megfigyelték.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Pegasus kémprogrammal figyelték meg Pedro Sánchez spanyol kormányfő és Margarita Robles védelmi miniszter mobiltelefonját – közölte hétfőn Felix Bolanos, a miniszterelnöki hivatalt vezető miniszter.

A Reuters tudósítása szerint Bolanos elmondta, Sanchez telefonját 2021 májusában legalább két alkalommal történt külső behatolás a miniszterelnök telefonjára. Azt nem árulta el, hogy kik kémkedhettek a kormányfő után, külföldi hatalmakat vagy spanyol csoportokat gyanúsítanak-e a háttérben.

"A beavatkozások törvénytelenek voltak és kívülről érkeztek. Utóbbi azt jelenti, hogy nem hivatalos szervek által és állami engedély nélkül hajtották végre" – mondta, hozzátéve, hogy az ügyet jelentették az igazságügyi minisztériumnak, és a legfelsőbb bíróság foglalkozik majd az üggyel.

Azután vizsgálták meg Pedro Sanchez telefonját, hogy a Citizen Lab kanadai kutatócsoport áprilisban nyilvánosságra hozott egy jelentést, ami szerint több mint hatvan katalán szeparatista politikus telefonján találtak a kémszoftverre utaló nyomokat.

Az autonóm katalán kormánykoalíció nagyobbik pártja, Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) a botrány kipattanása után úgy vélte, hogy a megfigyelés mögött a spanyol központi hírszerzés (CNI) áll.

Félix Bolanos elmondta: a megfigyelőszoftverek használatára irányuló ellenőrzések még folyamatban vannak, és kiterjednek a spanyol kabinet összes tagjára. A kormány a központi büntetőbírósághoz fordult, és átadta a ügyben eddig összegyűlt összes információt – tette hozzá.

A tagállamokban elszaporodó esetek miatt az Európai Parlament március elején 38 tagú különbizottságot hozott létre a megfigyelőszoftverek használatának és a lehetséges jogsértések kivizsgálására. A magyar esetek miatt kezdeményezték Varga Judit igazságügyi minizster meghallgatását is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

“Ez még csak a jéghegy csúcsa” - megkezdte a munkát az EP Pegasus-vizsgálóbizottsága

Megtartotta első ülését az Európai Parlament a Pegasus szoftver használatát vizsgáló bizottsága, ahol az ügyet felderítő civil szervezetekkel és újságírókkal beszéltek. A magyar kormány tevékenysége ezúttal is központi szerepbe került a meghallgatás során. A testület első alelnökévé Rónai Sándor DK-s képviselőt választották.