Magyarországon tárgyalt von der Leyen, Macron szerint évtizedekbe telhet, mire felveszik Ukrajnát az unióba – percről percre a háborúról
Utolsó frissítés:
Az Európai Bizottság elnöke szerint történt előrelépés a tárgyaláson, az újraválasztott franciaállamfő pedig egy az uniónál tágabb európai politikai közösség felépítésében gondolkodik – kövesse a hvg.hu-n az ukrajnai háború híreit.
Most érkezett
Az orosz állami tévé szerint már Berija kellene a népnek
Igen szürreális időnként belepillantani az orosz propagandagépezet működésébe. A minap például egy beszélgetős műsorban a Rosszija 1-es csatornán a résztvevők azt fejtegették, hogy egy Berija típusú szervezőzsenire lenne szüksége az orosz gazdaságnak. Persze könnyű lenne ezt elütni azzal, hogy Berija egy tömeggyilkos volt, és őt akarják vissza ezek az őrültek, viszont sokkal érdekesebb a kontextusa ennek a beszélgetésnek.
Itt ugyanis arról van szó, hogy a kialakuló hiánygazdaság miatt lenne szükség egy szervezőzsenire, mivel a Nyugat abban reménykedik, hogy a túlárazott és hozzáférhetetlen áruk miatt kialakul egy 1917 októberi, vagy 1991 augusztusi (itt a Gorbacsov elleni puccskísérletre utaltak) helyzet és ennek megakadályozásához kellene egy új Berija. Magyarán lehet, hogy nem is Berija emlegetése itt az igazán érdekes, hanem az, hogy Oroszország jelenlegi vezetéséből ezen képességeket tulajdon propagandistáik sem nézik ki.
Lavrentyij Pavlovics Berija egyébként a szovjet állambiztonság vezetője volt és ebben a minőségében engedelmes végrehajtója volt a sztálini terrorgépezetnek. Sztálin halála után egy rövid ideig a Szovjetunió nem hivatalos vezetője volt, de utolérte sorsa és politikai ellenfelei pontosan ugyanúgy számoltak le vele, mint ahogyan azt ő tette annak idején másokkal. Koholt vádak alapján letartóztatták, halálraítélték és kivégezték.
Percről percre
Kínai elnök: Meg kell akadályozni, hogy az ukrajnai konfliktus helyrehozhatatlanná váljon
Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn videokapcsolaton keresztül egyeztetett Olaf Scholz német kancellárral egyebek mellett az ukrajnai háborúról, és kijelentette, hogy meg kell akadályozni, hogy a konfliktus helyrehozhatatlanná fajuljon – tudatta a pekingi külügyminisztérium.
A minisztérium által kiadott közlemény szerint a megbeszélés során Hszi emlékeztetett: Kína mindig is a béke oldalán állt, és a "maga módján" dolgozik a feszültség enyhítésén. Elmondta: az ukrajnai válság ismét válaszút elé állította az európai biztonságot. Az európai félnek történelmi felelősséget és politikai bölcsességet kell mutatnia – fogalmazott. A kínai elnök úgy vélekedett: az érintett feleknek támogatniuk kell Ukrajnát és Oroszországot a béke tárgyalásos megvalósításában. Kína minden nemzetközi igyekezetet támogat a béke előmozdítására – tette hozzá. (MTI)
Óvóhelyen vészelt át egy rakétacsapást az EU egyik vezetője
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az odesszai látogatásakor egy rakétacsapás miatt kénytelen volt óvóhelyre húzódni – állítják uniós források a BBC-nek. Az ukrán miniszterelnökkel, Denisz Smihallal folytatott megbeszélésük során „a résztvevőknek meg kellett szakítaniuk a találkozót, hogy menedéket találjanak, mivel ismét rakéták csapódtak be a környékre”.
Michel azért látogatott a délnyugat-ukrajnai városba, hogy szemtanúja legyen az oroszok indította háború globális ellátási láncokra gyakorolt hatásának. Az ukrán haditengerészet vezetője a tengerről kilőtt orosz rakéták által okozott károkról tájékoztatta, és saját szemével láthatta egy lakóépület pusztulását és annak a civilekre gyakorolt hatását.
A miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen, amelyhez Kijevből videokapcsolaton keresztül Volodimir Zelenszkij elnök is csatlakozott, arról volt szó, hogy az EU miként tudná továbbra is a tőle telhető legjobban támogatni Ukrajnát a humanitárius, gazdasági és katonai kihívások kezelésében.
Az oroszok átkelhettek egy nagyobb folyón Kelet-Ukrajnában, amivel elvághatják az ukrán csapatok utánpótlását
Ukrán tisztviselők riadót fújtak egy néhány napja felállított orosz pontonhíd miatt, amely most lehetővé teheti az orosz erők számára, hogy veszélyeztessék az ukrán védelmet és az utánpótlási útvonalakat a luhanszki térségben.
Szerhij Hajdaj, a luhanszki területi katonai közigazgatás vezetője hétfőn azt mondta, hogy az oroszok megpróbálják elvágni "az élet útját", amely összeköti a keleti frontvonalakat Szjevjerodoneck környékén a fontos hátországi bázisnak számító Bahmut városával. „Az oroszok a Sziverszkij Donyec folyón átvezető pontonon keresztül szállítottak felszerelést a túlpartra” – mondta Hajdaj.
A CNN megerősítette a műholdfelvételeket, amelyeken vasárnap egy pontonhíd látható a Sziverszkij Donyeck felett. Május 3-án még nem volt ilyen híd. A híd kevesebb mint két mérföldre van Bilohorivka falutól, amelyet szombaton orosz repülőgépek bombáztak. A falu iskoláját, ahol 90 ember keresett menedéket, találat érte, és a feltételezések szerint mintegy hatvan ember vesztette életét. A mentési munkálatokat azóta is akadályozza a folyamatos ágyúzás.
Most úgy tűnik, hogy a bombázással az orosz erők szárazföldi előrenyomulását készítették elő. Nem tudni, hogy az orosz erők meddig jutottak előre, már ha egyáltalán átkeltek a folyón.
(CNN)
Ukrán agrárminiszter: A világ összes élelmiszerére hatással lesz a gabonahiány
Globális élelmiszerhiányt fog okozni az ukrán termények hiánya a világpiacon – közölte Mikola Szolszkij, Ukrajna agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszter hétfőn. Az orosz agresszió következményei a világgazdaságra nézve nyilvánvalóak – tette hozzá.
Putyin ellen fordult az orosz propagandagépezet zászlóshajójának néhány szerkesztője
Hétfőn reggel egyik pillanatról a másikra mintha homlokegyenest az ellenkező irányba fordult volna korábbi arculatához képest az orosz propaganda egyik kiemelt oldala, a Lenta.ru – vette észre a 444.hu. A Lentán olyan címek tűntek fel, minthogy
"Az orosz hadsereg tolvajok és martalócok serege lett”,
„Vlagyimir Putyin szánalmas diktátorrá és paranoiássá vált”,
„A háború nem fedi el a gazdasági buktát, Putyinnak mennie kell”.
Vörös festékkel dobálták meg az orosz nagykövetet Lengyelországban
"Fasiszták" skandálás mellett tüntetők egy csoportja vörös festékkel öntötte le Szergej Andrejev orosz nagykövetet Lengyelországban. A diplomata Varsóban, a szovjet katonák emlékművét látogatta meg a temetőben, és virágot akart elhelyezni a síroknál május 9-re, a győzelem napjára emlékezve. A videofelvételeken jól látható, hogy a festékkel teli "bombákból" több is eltalálja a nagykövetet, aki ezt némán tűri, és még a biztonsági emberei sem igazán avatkoznak közbe.
Elhagyta Ukrajnát Wali, a mesterlövész, azt is elmondta, miben csalódott
Hivatalos Facebook oldalán jelentette be Wali, a legendás mesterlövész, hogy hazatért családjához Kanadába. Bejegyzésében a férfi szűkszavú volt, nem árulta el hazatérése okát, azonban a La Presse róla szóló cikkében azt írta, az ukránok Walit a Donbaszba küldték, ahol
kis híján meghalt, mert két ukrán katona kiment cigarettázni a lőállásból, ahol ő is tartózkodott éppen, egy orosz harckocsi pedig észrevette őket, és repeszromboló töltettel tüzelt rájuk.
Elemzők: Az orosz narratíva arra épül, hogy be kell fejezni azt a harcot, amit őseik kezdtek a nácik ellen
Sorra érkeznek az elemzések Vlagyimir Putyin győzelem napi beszédéről és katonai parádéjáról, közülük a legfrissebb ismét Paul Adamsé, aki BBC-n azt írja, Putyin beszédében visszatért ahhoz a narratívájához, amit a háború legelején vázolt fel.
Az orosz elnök ugyanis már korábban is emlegette, hogy Ukrajna atomfegyvereket vásárolna, ez pedig szerinte egy esetleges Oroszország elleni támadásra való felkészülést jelentett volna. Adams szerint azonban a feltételezés sem állja meg a helyét, az ukrán vezetés nem készült támadásra a Donbaszban Oroszország ellen, hiszen az az orosz hadsereg létszámbeli fölénye miatt öngyilkosság lett volna. Ugyanígy van Adams szerint az atomfegyverekkel is: Ukrajna nem dúsított uránt, és nem is vásárolt atomrakétákat.
Vitalij Sevcsenko Oroszország-szakértő szintén a BBC-n megjelent írásában arról értekezett, hogy Putyin beszédében sem a múlttal, sem a jövővel nem volt hajlandó érdemben foglalkozni, kizárólag a jelenre koncentrált. Szerinte ez szokatlan, ugyanakkor az orosz elnök üzenete világos: harcolni kell Ukrajnával, mert neonácik, valamint be kell fejezni azt a munkát, amit őseik elkezdtek a náci Németország legyőzésével.
Putyin beszédéből egy szó hiányzott: Mariupol
Egy szó hiányzott az orosz elnök hétfői, győzelem napi beszédéből: Mariupol – írja gyorselemzésében a BBC dnyiprói tudósítója, Hugo Bachega. Bachega írásában kiemelte, hogy az oroszok számára oly fontos város élte meg ebben a háborúban talán a leghevesebb harcokat, egyúttal az ukránok ellenállásának szimbólumává is vált.
Az orosz elnök azonban beszédében annak ellenére nem szólt Mariupolról, hogy az oroszok számára is stratégiai jelentőséggel bír a város: ha beveszik, szabad, szárazföldi folyosót biztosítanak maguknak a Krím felé. Azonban ez egyelőre még várat magára.