Ukrajna húsz százaléka orosz kézen van – percről percre a háborúról
Utolsó frissítés:
Szergej Lavrov szerint Ukrajna provokál, amikor fegyvereket kér, a dánok csatlakoznak az Európai Unió védelmi politikájához.
Most érkezett
Szeverodonyeck 80 százaléka orosz kézen van
Folytatódnak az utcai harcok Szeverodonyeckben, az orosz csapatok azonban mostanra elfoglalták a város 80 százalékát – közölte a luhanszki régió katonai adminisztrációjának vezetője a CNN szerint.
Szerhij Hajdaj azt mondta, néhány utcában sikerrel állnak ellen az orosz támadóknak, hat orosz katonát fogságba ejtettek.
Hajdaj azt is jelentette, hogy Luhanszk még ukrán kézen lévő területeit folyamatosan bombázzák az oroszok, helyi önkénteseknek ennek ellenére sikerült humanitárius segélyeket eljuttatniuk több településre, és mentőakciókat is végrehajtottak.
Liszicsankszról azt mondta Hajdaj, hogy továbbra is az ukránok felügyelete alatt van. „Ez egy katonailag előnyös pozíció. A város egy dombon terül el, így számos lehetőséget biztosít. A védelme erős” – magyarázta.
Beszámolója szerint a Szeverodonyecktől délre és nyugatra található településeken továbbra is kemény harcok dúlnak: az oroszok megpróbálják körbekeríteni az ukrán védelmi erőket.
Percről percre
80 kilométer hatótávú rakétavető-rendszert küldenek a britek Ukrajnába
Az Egyesült Királyság olyan rakétavető-rendszereket küld Ukrajnába, amelyek segítségével megvédhetik magukat Oroszországgal szemben – jelentette be a brit védelmi miniszter, Ben Wallace.
Az ország M270-es rakéta-sorozatvetőket juttat el a háború sújtotta országba, amelyek hatótávja 80 kilométer. A brit külügyminisztérium közlése szerint mindez jelentősen növeli az ukrán haderő kapacitásait.
A lépést az Egyesült Királyság az Egyesült Államokkal koordinálva teszi meg. Utóbbi HIMARS típusú rakéta-sorozatvetőket küld az ukránoknak.
A brit kormány azt is közölte, hogy a szigetországban nyújt képzést ukrán katonáknak a rendszer használatáról.
Megszavazták a dánok, hogy hazájuk csatlakozzon az EU közös védelmi politikájához
A témáról tartott voksoláson a résztvevők kétharmada igennel szavazott – jelentette be a dán miniszterelnök szerda éjjel.
Mette Frederiksen az eredményt ismertetve kijelentette, hogy a jelentős mértékű támogatással üzenetet küldtek nemcsak az EU-nak, hanem a NATO-nak és Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is. „Megmutattuk, hogy miközben Putyin lerohan egy szabad országot, és Európa stabilitását fenyegeti, mi, többiek, még jobban összefogunk” – fogalmazott. Európa más lett az Ukrajna elleni orosz háború kezdete, február 24. után, mint előtte volt – tette hozzá a dán kormányfő az eredményt indokolva.
A NATO-tag Dánia – amely több más területen sem csatlakozott az uniós együttműködéshez – az egyetlen EU-tagország volt, amely nem vett részt az EU közös védelmi politikájában.
Üdvözölte a döntést Soren Pape ellenzéki vezető is.
Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke történelmiként méltatta a szavazás eredményét. Meggyőződésüket fejezték ki, hogy a döntés mind Dánia, mind az EU számára kedvező hatásokkal jár.
10 ezer fölött az Ukrajnából szerdán érkezettek száma
Az ukrán–magyar határszakaszon 5375-en léptek be Magyarország területére június 1-jén 0 óra és 24 óra között. Ugyanebben az időszakban a román–magyar határszakaszon belépők közül 5320-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek.
A beléptetettek közül a rendőrség 266 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes.
Budapestre vonattak 247 ember, köztük 93 gyerek érkezett.
Emlékeztetőül a háború 100. napjáról
Nagyobb hatótávolságú rakétarendszert küld az Egyesült Államok Ukrajnának. Oroszország szerint ezzel csak elodázzák a béketárgyalásokat. Az orosz Föderációs Tanács tagjai szerint az elfoglalt területek jó eséllyel az Orosz Föderáció részei lesznek. Az oroszok lassan elfoglalják az utolsó ukrán ellenőrzés alatt álló luhanszki nagyvárost, Szeverodonyecket.