Hazaárulással gyanúsítanak egy rakétafejlesztőt Oroszországban, Putyin szankciókat jelentett be – a háború pénteki hírei
Utolsó frissítés:
Újabb orosz fizikust tartóztattak le a novoszibirszki kutatóintézetben, Vlagyimir Putyin a török elnökkel tárgyal, az ukrán védelmi tárca szerint eddig 41 ezer orosz katona halt meg a háborúban. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán pénteki eseményeiről.
Most érkezett
Az ukrán sereget kritizálta az Amnesty, Zelenszkij szerint a civil szervezet az oroszok szekerét tolja
Szükségtelenül sodorja veszélybe a civileket az ukrán hadsereg az Amnesty International szerint azzal, hogy rakétatámaszpontjait és kilövőit a lakóházakhoz közel telepítik. A civil szervezet szerint ezzel emberek életét sodorják veszélybe.
Volodimir Zelenszkijnek azonban nem tetszett az Amnesty megállapítása: „semmilyen körülmény sem igazolja Oroszország ukrajnai háborúját. Elméletileg sem. Ha ilyen manipulatív jelentéseket tesznek közzé, vállalják a kioltott emberéletekért is a felelősséget” – nyilatkozta az ukrán elnök.
Zelenszkij éjszakai videóüzenetében azt mondta, a jogvédő szervezet megpróbálja jelentésében felmenteni Oroszországot. Hanna Maljar védelmi miniszterhelyettes szerint az orosz sereg tetteinek vizsgálata nélkül közzétenni egy jelentést olyan, „mintha az áldozat viselkedését tanulmányoznánk anélkül, hogy figyelembe vennénk a fegyveres agresszor cselekedeteit” – írja összeállításában az Euronews.
Dmitro Kuleba külügyminiszter szintén elítélte az Amnesty jelentését, valamint arra szólította fel őket, hogy hagyjanak fel az „alternatív valóság létrehozásával”.
Percről percre
Erőteljes robbanások Mikolajivban
Péntek reggel 7 óra előtt erőteljes robbanások voltak hallhatók Mikolajivban – számolt be róla Olekszandr Szenkevics polgármester. A település vezetője azt kérte a lakosságtól, hogy ne menjenek az ablakok közelébe. Mikolajivot napok óta bombázzák az oroszok. (Kyiv Independent)
Újabb gabonával megrakott hajók indulnak el Ukrajnából
Hulusi Akar török védelmi miniszter szerint augusztus 5-én, pénteken újabb gabonát szállító hajók hagyják el Ukrajnát. A jelentésben három ilyen hajót említenek. Az ukrajnai kikötőkben ezeken felül még legalább tíz, már megrakott hajó várja, hogy útnak indulhasson. (CNN Turk)
Kémműholdat állít pályára Irán, de várhatóan az oroszok is használni fogják
Erős a gyanú, hogy az oroszok is felhasználhatják majd azt az iráni kémműholdat, amit Moszkva segítségével állítanak pályára hamarosan. A Khayyam nevű berendezés elsősorban a Közel-Kelet érzékeny létesítményei után kémkedhet majd, de úgy tudni, Moszkva is igényt tart rá, méghozzá azért, hogy ukrajnai területeket ellenőrizhessen. (Washington Post)
ORFK: 15 605-en érkeztek Ukrajnából csütörtökön
Az ukrán–magyar határszakaszon 7116 ember lépett be csütörtökön Magyarországra, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 8489-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) pénteken. A beléptetettek közül a rendőrség 424 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik fel kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – írták. Az ORFK tudatta: az ukrajnai háború elől menekülve csütörtökön 223-an, köztük 66 gyerek érkezett Budapestre vonattal. (MTI)
Kiutasítottak egy dán újságírót Oroszországból, mert háborúnak nevezte az Ukrajna elleni inváziót
Matilde Kimer, a DR (Danmarks Radio) oroszországi tudósítója hétfőn érkezett meg egy moszkvai repülőtérre, ahol először még átment az útlevél-ellenőrzésen, de aztán a repülőtér egyik alkalmazottja odarohant hozzá, és arra kérte, menjen vele. Az újságírónak később egy irodában átadtak egy dokumentumot, miszerint „biztonsági és védelmi okokból” megtagadják számára a belépést Orosz Föderáció területére, és azonnal ki kell őt toloncolni. Matilde Kimer nem kapott hivatalos magyarázatot a kitiltására, de a hírek szerint a történteknek két oka is lehet: Dániát az oroszok egyrészt „barátságtalan államnak” minősítették, másrészt az újságíró korábban háborúnak nevezte a háborút. (Media1, DR)