Az EU bekeményít a szankciók védelméért, az ukrán külképviseletek véres csomagokat kaptak – háborús híreink
Utolsó frissítés:
Az Egyesült Államok elnöke akkor hajlandó egy asztalhoz ülni az orosz elnökkel, ha az valóban eldöntötte már, hogy véget akar vetni a háborúnak.
Most érkezett
Az USA nélkül nem megy
Nagyon őszinte leszek önökkel, Európa jelenleg nem elég erős, az Egyesült Államok nélkül bajban lennénk
– jelentette ki Sanna Marin finn miniszterelnök pénteken, amikor Európa védelmi képességeiről beszélt az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban.
A NATO-tagjelölt ország vezetője ausztráliai látogatásán hangsúlyozta, hogy Oroszország támadása a szomszédos Ukrajna ellen megmutatta Európa gyengeségeit és stratégiai hibáit Moszkvával szemben.
Sanna Marin arról beszélt, hogy Ukrajnát "minden eszközzel" segíteni kell, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok kulcsszerepet játszott abban, hogy Kijevnek fegyvereket, pénzt és humanitárius segítséget nyújtson az orosz előrenyomulás megállításához.
"Biztosítanunk kell, hogy ezeket az európai védelmet, az európai védelmi ipart is megerősítsük, hogy különböző helyzeteket tudjunk kezelni" – tette hozzá.
A finn vezető bírálta a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való kapcsolat fontosságát hangsúlyozó uniós politikát, és azt mondta, hogy a blokknak hallgatnia kellett volna tagállamaira, amelyek egykor a Szovjetunióhoz tartoztak.
Kifejtette: Európa sokáig olyan stratégiát épített Oroszországgal szemben, hogy szorosabbra fűzze gazdasági kapcsolatait, energiát vásárolt Oroszországtól. Azt hitte, hogy ez megakadályoz egy háborút, de ez a megközelítés "teljesen tévesnek" bizonyult – vélekedett a finn kormányfő.
"Túlságosan függők lettünk az olyan rezsimekkel való együttműködéstől, melyek nem osztják közös értékeinket" – tette hozzá.
Percről percre
Lőszerhiánnyal szenvednek az oroszok
Oroszország azzal, hogy visszavonult a Dnyipro partjáról, lehetőséget adott Ukrajnának arra, hogy logisztikai csomópontjaikat, utánpótlási vonalaikat lője – állítja friss jelentésében a brit védelmi minisztérium. Az oroszok a visszavonulás miatt a front déli részére igyekeznek költöztetni a számukra fontos logisztikát, és az ellátási útvonalakat is.
Ez azonban rendkívül munkaigényes folyamat, és a szállító járművek folyamatos célpontjai az ukránoknak.
A védelmi minisztérium emellett közölte: szerintük az orosz ellentámadás azért lehetetlenült el igazán, mert az oroszok lőszerhiánnyal kínlódnak.
Biden kész egyeztetni Putyinnal
„Készen állok tárgyalni Putyinnal, ha valóban a háború befejezéséről lenne szó, és valóban ennek a módját keresi az orosz elnök” – jelentette ki az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban, Emmanuel Macronnal tartott közös sajtótájékoztatóján.
A francia elnök azt mondta, továbbra is folyamatosan is fenn fogja tartani a kapcsolatot Putyinnal, valamint azon van, hogy elkerülje a háború további eszkalálódását.
Azonban mind Biden, mind Macron arról számolt be, hogy megdöbbentette őket Oroszország brutalitása. Mindkét vezető hangsúlyozta, hogy a polgári infrastruktúra tudatos szétlövése háborús bűncselekmény.
13 ezer katona halhatott meg az ukránok szerint
Tíz és tizenháromezer közé tette az elhunyt ukrán katonák számát Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója a BBC beszámolója szerint, azonban az áldozatok pontos számát, ahogy Oroszország, úgy Ukrajna sem hajlandó nyilvánosságra hozni.
Podoljak nyáron azt mondta, naponta nagyjából száz-kétszáz ukrán katona veszti életét az oroszok elleni háborúban.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von der Leyen szerdán egy videóüzenetben fogalmazott úgy, hogy nagyjából százezer ukrán katona halhatott meg a háborúban. Később azonban szóvivője korrigálta őt: azt mondta, a Bizottság elnöke a halottak és a sebesültek számáról beszélt egyszerre.
A BBC szerint a háborúban Ukrajnában júniusig nagyjából 3600 civil veszthette életét.