Benyomult az IDF Gázába, Iránban képezhették ki a terroristákat az Izrael elleni támadásra – tudósításunk az izraeli-palesztin háborúról
Utolsó frissítés:
Az ENSZ BT-ben egymásnak a gázai helyzettel kapcsolatos indítványait vétózták az oroszok és az amerikaiak, Joe Biden a háború utáni tartós béke megteremtése érdekében a kétállami megoldás fontosságát hangsúlyozta.
Most érkezett
Az EU vezetői a gázai humanitárius szünetre való felhívást fogják megvitatni
Az EU vezetői a mai nap folyamán megvitatják, hogy kérjenek-e „humanitárius szünetet” az Izrael és Hamász közötti háborúban.
A 27 országból álló blokk már régóta nem egységes a konfliktussal kapcsolatban. Vannak palesztinbarát tagjai, mint például Írország és Spanyolország, valamint olyan tagállamai is, akik Izrael elkötelezett támogatói, köztük Németországgal és Ausztriával.
Napokig tartó tárgyalások után a csúcstalálkozóra készült nyilatkozattervezet „a rászorulóknak a humanitárius segélyekhez való folyamatos, gyors, biztonságos és akadálytalan hozzáférésének biztosítására szólít fel, amihez minden szükséges intézkedést meg kell tenni, ideértve a humanitárius szünetet is”.
Ez a nyilatkozat – ami még változhat a vezetők brüsszeli találkozását követően – elmarad az ENSZ „tűzszünetre" vonatkozó követelésétől.
Németország, amely óvakodik egy olyan határozottabb fegyvernyugvást sürgetni, amely megkötné Izrael kezét, többes számban humanitárius „ablakokat" vagy „szüneteket" szorgalmazott.
„A betűk, a vesszők, a nyelvezet számít, és így lehet kompromisszumokra jutni” – mondja egy vezető uniós tisztviselő.
Percről percre
Egymásnak a gázai háborúval kapcsolatos indítványait vétózták meg az amerikaiak és az oroszok az ENSZ BT-ben
Az amerikai kezdeményezés Izrael önvédelemhez való jogának hangsúlyozása mellett a konfliktus szereplőit humanitárius fegyverszünetre szólította volna fel, míg az oroszok egy szélesebb körű tűzszünetet követeltek volna. Izrael mindkét indítványt elutasította.