Az izraeli csapatok kettéosztották Gázát - a gázai háború vasárnapi eseményei
Utolsó frissítés:
Kövesse itt az izraeli-palesztin háború vasárnapi fejleményeit.
Most érkezett
Izrael a túszok elengedésért cserébe nyitott a humanitárius tűzszünetre
Izrael nyitott az úgynevezett humanitárius tűzszünetre a Gázai övezetben, de csak akkor, ha az a túszok szabadon bocsátásával is együtt jár – jelentette be Mark Regev, az izraeli miniszterelnök főtanácsadója.
A BBC kérdésére Regev nem erősítette meg a Hamász állítását, akik szerint 60 izraeli túsz halt meg a Gáza elleni légicsapásokban.
„Ez a Hamász pszichológiai propagandájának a része” – tette hozzá.
Percről percre
Csaknem 10 ezer áldozat lehet
A Hamász azt állítja, 9.770 palesztin halt meg az izraeli támadások következtében, közülük állítólag 4.800 gyerek.
A hírről beszámoló Sky News megjegyzi, hogy ezeket a számokat nem tudták független forrásból megerősíttetni.
Legalább 36 újságírót megöltek eddig
Legalább 36 újságíró vagy médiamunkás halt meg az izraeli-palesztin háborúban október 7 óta - közölte az Újságírók Védelmének Bizottsága (CPJ). Ebből a szempontból 1992 óta ez a leghalálosabb periódus.
(Sky News)Találkozott az amerikai külügyminiszterrel Mahmúd Abbász, és azonnali tűzszünetet követelt
Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével tárgyalt Ciszjordániában Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője szerint Blinken megerősítette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a humanitárius segítségnyújtás és az alapvető szolgáltatások újraindítása mellett Gázában. Azt is világossá tette, hogy a palesztinokat nem szabad erőszakkal kitelepíteni.
A Reuters szerint Abbász a találkozón azonnali tűzszünetre szólított fel.
„Nincsenek szavaim arra a népirtásra és pusztításra, amelyet palesztin népünk a Gázai övezetben szenved el Izrael háborús gépezete által, a nemzetközi jog alapelveinek semmibe vételével" – mondta Blinkennek a palesztin elnök.
Felfüggesztettek egy izraeli minisztert, aki akár atombombát is dobna Gázára
Felfüggesztették az izraeli kormány egyik miniszterét, aki egy interjúban arról beszélt, hogy Izrael számára „opció” lehet, hogy atombombát dobjon a Gázai övezetre - írta a Haaretz.
Amichai Elijahu, Izrael jobboldali örökségvédelmi minisztere – aki egyébként semmilyen döntési helyzetben nincs a háborúval kapcsolatban – egy rádióban beszélt az atombomba bevetésének lehetőségről. Később igyekezett tompítani kijelentését, mondván, az csak „metaforikus” volt.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Twitter-oldalán is elhatárolódott Elijahu kijelentésétől.
„Amichai Elijahu miniszter kijelentései nem a valóságon alapulnak. Izrael és az Izraeli Védelmi Erők a nemzetközi jog legszigorúbb normái szerint járnak el, hogy elkerülje, hogy ártatlanoknak essen baja. Így fogunk tenni egészen a győzelemig” – írta a miniszterelnök.
A Hamász szerint tucatnyian haltak meg egy menekülttábor elleni támadásban
Több mint 30 ember meghalt az Al-Maghazi menekülttáborban szombat késő este történt robbanásban. A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint Izrael hajtott végre légicsapást, az izraeli védelmi erők szóvivője az AFP-nek azt mondta, „kivizsgálják, hogy az IDF ebben az időben végzett-e tevékenységet a térségben”.
A BBC nem tudta független forrásokból megerősíteni a sebesültek számát, vagy azt, hogy pontosan mi történt a Gázai övezet középső részén található táborban.
A CNN-nek az Al-Aksza Mártírjai kórház egyik orvosa azt mondta, hogy legalább 33 halottat látott, akikkel az izraeli légierő támadása végzett.
Izraelbe látogatott Novák Katalin, a magyar túszok családtagjaival is találkozik
Szolidaritási látogatásra érkezett Izraelbe Novák Katalin, Ausztráliából hazafelé tartva.
A köztársasági elnök Isaac Herzog izraeli elnökkel, majd a Hamász által elrabolt magyar származású túszok családtagjaival találkozik. Az államfő hozzátette:kiállunk Izrael mellett”.
Az amerikai külügy arra kéri állampolgárait, azonnal hagyják el Libanont
Libanon azonnali elhagyására kérte az amerikai állampolgárokat az Egyesült Államok külügyminisztériuma szombaton. A konzuli szolgálat oldalán megjelent figyelmeztetés a kiszámíthatatlan biztonsági helyzetre hivatkozva arra kéri az amerikaiakat, hogy addig távozzanak Libanonból, ameddig a kereskedelmi repülőjáratok közlekednek.
Szünetel a külföldiek evakuálása a rafai határátkelőn
Egy hatósági vita miatt szombat óta szünetel a sebesültek és a külföldi állampolgárok evakuálása a rafahi határátkelőn keresztül. Az elmúlt napokban több száz külföldi, és beteg palesztin hagyta el Gázát Egyiptom felé, de szombaton senkit sem engedtek át.
A brit külügyminisztérium megerősítette, hogy a Gázai övezetben tartózkodó brit állampolgárok nem tudtak távozni.
„A helyzet továbbra is összetett, minden diplomáciai csatornát felhasználunk, hogy nemzetközi partnereinkkel együtt segítsük az újranyitást” – mondta a külügyi szóvivő.
Rafahon keresztül a héten több magyar állampolgár is el tudta hagyni a Gázai Övezetet, erről ebben a cikkünkben írtunk:
Négyórás evakuációs ablakot nyit Izrael a gázaiaknak, hogy délre meneküljenek
Az izraeli hadsereg "négyórás ablakot" nyit a Gázai övezet északi részén élők számára, hogy délre meneküljenek. Az evakuálás útvonala az övezet észak-déli főútvonala - lesz helyi idő szerint 10:00 és 14:00 óra (magyar idő szerint 9:00 és 13:00) között.
A BBC szerint szombaton is volt egy hasonló terv, de az izraeli hadsereg szerint a Hamász fegyveresei megtámadták a katonáikat.
Izrael már korábban felszólította a lakosokat, hogy távozzanak délre, de a biztonsági helyzet miatt sokan nem merik vállalni az utat. Ráadásul az övezet déli részén, például a rafahi átkelő közelében is voltak már izraeli légicsapások. Egy amerikai forrás szerint jelenleg mintegy 350-400 ezer ember lehet északon.