szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A céljuk az, hogy megakadályozzák a fegyverek szélsőségesek kezébe kerülését.

Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is – írja a BBC. A helyi média beszámolói szerint a célpontok között volt egy gyaníthatóan vegyi fegyverek előállításán dolgozó kutatóközpont és egy olyan létesítmény is, ahol állítólag iráni tudósok fejlesztettek rakétákat.

A brit székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont (SOHR) szerint több mint 100 csapást hajtottak végre izraeli harci gépek szíriai katonai létesítmények ellen. Az izraeli vezetés a támadásokat azzal indokolta, hogy meg akarják akadályozni a fegyverek szélsőségesek kezébe kerülését az Aszad-rezsim bukása után. 

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő esti sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Bassár el-Aszad bukása után egy másik Szíriát akar látni Izrael és a szíriaiak érdekében. „Kinyújtjuk a kezünket azok felé, akik békében akarnak velünk élni, de levágjuk annak a kezét, aki megpróbál ártani nekünk” – mondta. 

Mint fogalmazott, vasárnap új fejezet nyílt a Közel-Keleten az Aszad-rezsim bukásával, amely szerinte Izraelnek „a Hamászra, a Hezbollahra és az Iránra mért súlyos csapásainak közvetlen következménye” volt. 

Bassár el-Aszad vasárnap menekült el Damaszkuszból, alig néhány órával azelőtt, hogy az iszlamista lázadók elfoglalták a fővárost. A bukott elnöknek Vlagyimir Putyin személyesen adott menedékjogot Oroszországban, ahol Aszadnak több luxusingatlanja is lehet. Az is biztos, hogy Moszkvának most azoknak kell keresnie a kegyeit, akiket pár napja még terroristának tartott. A Szíriában történtekről és a várható következményekről alábbi cikkünkben írtunk bővebben: 

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

hétvégi beszámolók szerint az izraeli hadsereg fegyverraktárakat és fegyvergyárakat is elfoglalt Szíriában, illetve benyomult a két ország közötti ütközőzónába a Golán-fennsíkon.

(Nyitókép: AFP / Bakr Alkasem)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!