szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főügyészség szerint nem állja meg a helyét az az érvelés, hogy a külföldi hivatalos személy a feljelentési kötelezettség szempontjából azonos megítélés alá esik a magyar hivatalos személlyel, másrészt tartalmilag sincs feljelentési kötelezettség, mivel a rendelkezésre álló adatok alapján nem azonosítható be konkrét bűncselekmény.

A békemeneteket is szervező CÖF két hete tett ismeretlen tettes ellen feljelentést, amiért nem jelentették az Egyesült Államok által elrendelt beutazási tilalommal összefüggő, a tudomásukra jutott korrupciós bűncselekményt.

A Központi Nyomozó Főügyészség szerdán közölte: bűncselekmény hiányában elutasította a vesztegetés feljelentésének elmulasztása bűntette miatt a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány által tett feljelentést.

MTI / Soós Lajos

A büntető törvénykönyv szerint a vesztegetés feljelentésének elmulasztása bűncselekményét az a hivatalos személy követi el, aki e minőségében hitelt érdemlő tudomást szerez arról, hogy még le nem leplezett vesztegetést vagy vesztegetés elfogadását követték el, és erről a hatóságnak, mihelyt teheti, nem tesz feljelentést – írta Keresztes Imre főügyész közleményében.

A feljelentés elutasításának indoka egyrészt az volt, hogy nem állja meg a helyét a feljelentő azon érvelése, hogy a külföldi hivatalos személy a feljelentési kötelezettség szempontjából azonos megítélés alá esik a magyar hivatalos személlyel. Másrészt tartalmilag sincs feljelentési kötelezettség, mivel a rendelkezésre álló adatok alapján nem azonosítható be konkrét bűncselekmény. A feljelentési kötelezettség elmulasztását ugyanakkor csak még le nem leplezett, konkrét korrupciós bűncselekménnyel kapcsolatban lehet elkövetni – tette hozzá.

Ifjabb Lomnici Zoltán, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) szóvivője korábban azt mondta, hogy a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt. Az amerikaiak ezt nem tették meg a kitiltási ügyben – tette hozzá. Erre reagálva André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti ügyvivője Twitter-üzenetében azt írta, hogy a Bécsi Egyezmény "mindig hasznos olvasmány diplomáciatörténeti szempontból", valamint a nemzetközi kapcsolatok alapjainak ismeretéhez is.

A CÖF-CÖKA pénteki közleményében kiemelte: ismeretlen tettes ellen tették meg a feljelentést, ezért – mint fogalmaztak – "számunkra érthetetlen, miért helyezi az ügyvivő úr saját magát a célkeresztbe, és miért vonul rögtön diplomáciai védettsége sánca mögé".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!