szerző:
sabater
Tetszett a cikk?

Az egy egészen természetes folyamat, ha egy politikai párt egy sorsdöntő választási vereség után meneszti kampánytanácsadóját. De ha az MSZP-ben bárki azt gondolja, hogy kizárólag Ron Werberre tolhatja a párt 2010 utáni második kétharmados vereségéért a felelősséget, akkor súlyosan téved.

Fogalmunk sincsen, milyen tanácsadó Ron Werber. Lehet, hogy a legprofibb szakemberek között van, de az is elképzelhető, hogy egy óriási lufiról van szó, akivel csak a Fideszt, illetve a Fidesz szavazóit lehet ijesztgetni. Nem tudjuk, hogy indokolt-e a menesztése, hiszen fogalmunk sincsen, milyen munkát végzett. Azt tudjuk, hogy a Fidesz szeret vele riogatni, de nem tudjuk, van-e alapja. Az MSZP kampánya semmivel nem volt gyűlölettel telibb, mint egy Magyarországon szokásos kampány, és egyébként is ostoba érv egymást a negatív kampány részeként negatív kampánnyal vádolni.

Azt azonban tudjuk, hogy Magyarország nem az Egyesült Államok. Itt nem tanácsadók találnak ki politikusokat, itt nem profi marketingstratégiákat hajtanak végre lépésről lépésre. Nálunk a tanácsadó jog- és hatásköre meglehetősen korlátozott, főként a kommunikációba szólhatnak bele, és ez fokozottan igaz a baloldalra.

Azt is tudjuk, hogy a baloldal kampánya sikertelen volt. Elég ránézni ehhez a választási eredményekre. Az MSZP vezette lista 250 ezerrel kapott több szavazatot, mint a 2010-es mélypont alkalmával – mindezt tette úgy, hogy a Fidesz-KDNP példátlanul, förtelmesen rosszul kormányzott. Persze, lejtett a pálya, a médiát elfoglalta a Fidesz, a választási rendszert magára szabta, a kampányt korlátozta, kamupártokat talált ki és pénzelt, de erre az eredményre ez önmagában nem elég magyarázat, még akkor sem, ha figyelmen kívül semmiképpen nem hagyható.

Az MSZP „elmúlt négy éve” folyamatos belső harcokkal telt. Nem volt elég bátor a párt ahhoz, hogy rendszerellenzékként viselkedjen, és hiába cserélte le a vezetését, nem tudta elhitetni a szavazókkal a megújulást sem, a Gyurcsány Ferenccel közös lista összeállítását követően pedig ez reménytelen vállalkozás is lett volna. Voltak a pártnak súlyos korrupciós ügyei, persze pont a kampányfinisre időzítve, nem volt viszont hatékony válasza lényegében semmire, amit a Fidesz csinált, legyen szó szimbolikus politikáról vagy rezsicsökkentésről.

Ennek csak egy része lehet Ron Werber hibája, ha egyáltalán. Nincs az a gonosz tanácsadó ugyanis, aki azt javasolná ügyfelének, hogy vitatkozzon három és fél évig arról, hogyan induljon a választáson. Ez politikai kérdés, amit politikusok csinálnak, politikai felelősségük tudatában. A kampánytanácsadó menesztése lehet logikus lépés, sőt, mintegy természetes következménye egy kétharmados vereségnek.

De ha ennyivel le is tudta az MSZP a konzekvenciák levonását, akkor hosszabb távon sem számíthat több szavazóra, mint amennyit most kapott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!