Megkezdődtek a Live 8 európai rendezvényei

2 perc

2005.07.02. 13:25

Százezres tüntetés vezette fel Edinburgh-ben szombat délután minden idők legnagyobb, földrészeken átívelő szegénységellenes demonstráció- és koncertsorozata európai rendezvényeit.

Párizs.
A globális szegénység ellen
© AP
Helyi idő szerint kora délután békés, zömmel fehérbe öltözött tüntetők kezdték körbevenni a skót főváros híres, magaslatra épült várkastélyát, hogy összekapaszkodva alkossanak teljes kört az erőd körül, jelképezve a harmadik világ nyomora elleni összefogást.

A menet részvevői közül sokan antikapitalista jelszavakat hirdető transzparenseket vittek.

A demonstráció célja, csakúgy, mint a magyar idő szerint 15 órakor elkezdődött londoni Live 8 koncerté, a nemzetközi közvélemény - elsősorban is a nyolc vezető ipari hatalom (G8) jövő héten Skóciában összegyűlő állam- és kormányfőinek - figyelmeztetése arra, hogy az 1985-ös Live Aid-koncertek óta csak romlott a legszegényebb fejlődő térség, főleg Afrika helyzete.

A rendezvénysorozat legfontosabb helyszínén, a londoni Hyde Parkban a koncertet Paul McCartney és a U2 közösen nyitott meg a Beatles-klasszikussal, a Sgt. Pepper´s-szel. 

Utána - a legismertebb nevek közül - a Coldplay, Sir Elton John, Dido, a Stereophonics és az REM következik, majd a Keane, Annie Lennox, a UB40, Madonna, Joss Stone, a Scissor Sisters, a Velvet Revolver, Sting és Mariah Carey váltja egymást a hatalmas színpadon.

A Hyde parki koncert sztárparádéja estére teljesedik ki: a záró két órában lép fel Robbie Williams, a The Who, a negyed század után először összeálló Pink Floyd és - ismét - Sir Paul McCartney, ezúttal a The Long and Winding Roaddal.

Ezután, este kilenc óra felé következik a nagy finálé, McCartney-val, George Michaellel, és Sir Mick Jaggerrel. A Rolling Stones frontembere a londoni rendezvényre a Stones amerikai turnéjának próbáiról utazott haza.

Bob Geldof és szervezőtársai a szombati brit sajtóban nyílt levelet tettek közzé a jövő heti G8-csúcs részvevőinek címezve. Ebben azt üzenik a Nyolcaknak: a világ ugyanúgy követeli a naponta 50 ezer ember halálát okozó szélsőséges nyomor "abszurd igazságtalanságának" megszüntetését, ahogy annak idején követelte a rabszolgaság felszámolását, a női választójogot, vagy az apartheid eltakarítását.

A nyílt levél aláírói 25 milliárd dollárnyi pótlólagos segélyt kértek a gazdag országoktól Afrikának, és ugyanennyit a többi szegény térségnek, valamint azt, hogy a G8-vezetők szentesítsék az országcsoport néhány héttel ezelőtti londoni pénzügyminiszteri értekezletén tett vállalást egyes szegény, eladósodott országok adósságának 100 százalékig terjedő leírására.

Az aláírók felszólították az ipari hatalmakat, hogy ezt a vállalást az összes rászoruló országra terjesszék ki, és építsék le a szegény térségeket sújtó kereskedelmi akadályokat is.