ESG-trend 2025 – minden, amit tudni kell a zöldítésről
A HVG idén immár harmadszor megjelenő ESG-melléklete azokat a gyorsan változó információkat szedi naprakészen össze, amelyeket a hazai vállalatoknak ismerniük kell.
Európa a közelmúltban a gázra lépett: a nagy gazdasági blokkok közül itt szabályozták elsőként a vállalatok úgynevezett ESG-minősítését (environmental – környezeti, social – társadalmi, governance – irányítási). Így a greenwashinggal próbálkozó cégek is lelepleződhetnek. Egységessé vált az ESG-minősítést nyújtó szolgáltatók szabályozása is, az ESG-értékelések alapján a befektetők olyan cégekbe akarnak pénzt tenni, amelyek hitelesen bizonyítják, hogy hajlandók javítani teljesítményüket e három területen.
Csakhogy a folyamat indulása, 2022 óta nagyot változott a globális gazdasági helyzet. Márpedig a tavaly hivatalba lépett, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság (EB) fő céljai közt szerepel a kontinens versenyképességének új növekedési pályára állítása. Ennek pedig a tavaly nagy felhajtás közepette publikált, Mario Draghi-féle versenyképességi jelentés szerint az egyik fő kerékkötője a cégeket sújtó túlzott adminisztráció.

Most következik az olcsósítás: a ez előírások enyhítése és a határidők kitolása. Az uniós módosítások két ütemben érkeznek. Az elsőt, az úgynevezett Stop-the-Clock javaslatot, ami két évre elhalasztja az újabb szereplők fenntarthatósági (CSRD) jelentéstételi kötelezettségét, a magyar kormány már beleírta a parlament előtt lévő adótörvény-módosítási tervezetbe. A második ütemben, idén ősszel zárul az EU-s jogalkotási folyamat, annak eredményét az év végén ültethetik át a magyarok.
Eközben az USA-ba romlott a helyzet, Donald Trump amerikai elnök nekiment az ESG-nek, mondván: az visszafogja a gazdasági növekedést. Az érintett szereplők aggódnak, de úgy vélik, korai temetni a keretrendszert.
Eredményes zöldítést mindenkinek!
A 2025. május 22-i HVG hetilap 22 oldalas kiadványa alább érhető el: