Hiller és Veres másképp értékel

2 perc

2006.01.29. 14:34

A növekvő gazdaság, a csökkenő adók és a gyarapodó köztársaság a legjellemzőbb kifejezések a mai Magyarországra - jelentette ki Hiller István, az MSZP elnöke vasárnap Budapesten. Veres János pénzügyminiszterrel közösen értékelték a négyéves kormányzati ciklus gazdasági adatait s felzárkózónak, dinamikusnak nevezték a gazdaságot.

Hiller István az Elszámolás 2006 címmel tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy ma jobban élnek az emberek, mint négy évvel ezelőtt, a mérleg szerinte nyugodtan kiállja az összehasonlítást az előző kormányzati ciklussal.
   
Történelmi eredménynek mondta, hogy az árstabilitás korszaka jött el Magyarországon; 2001, a Fidesz-kormány utolsó teljes évének 9,2 százalékával szemben tavaly, a jelenlegi kormány utolsó teljes évében 3,6 százalék volt az infláció, ami 2006-ban 2 százalék alá csökkenhet - tette hozzá.

Veres János megítélése szerint a gazdasági növekedés, az adó- és járulékcsökkenés, a foglalkoztatás mértéke, az értéktőzsde indexe, valamint a GDP-arányos vásárlóerő-paritás lehetővé teszik, hogy Magyarország 2008-ban teljesítse az euró bevezetése előfeltételének tekintett maastrichti kritériumokat.

A pénzügyminiszter úgy fogalmazott: a Fidesz-kormány alatt 10 százalék körül "ragadt be" az infláció, amely most is beragadhat 2-3 százalék körül, "de az már nem nagyon zavar senkit."
   
Mondhatják azt, hogy ez a kormány 39-szer emelt adót - ő is elmondhatná, hogy a Fidesz-kormány 69-szer tette ezt -, de a jelen kormány esetében ez azt jelenti, hogy 39-szer volt változás - közölte Veres János.
   
Kérdésre válaszolva a pénzügyminiszter elmondta: a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő intézet azért rontotta stabilról negatívra Magyarország adósságkockázati kilátását, mert ezzel kívánja felhívni a figyelmet a kampányban során elhangzott "felelőtlen gazdasági ígéretek" veszélyére.


Veres János az Eurostat adatai és kormányzati statisztikák alapján elmondta: a magyar gazdaság növekedése az EU huszonötök átlagát 2,3 százalékkal haladja meg, míg a Fidesz kormányzása idején ez az adat 1,6 százalék volt. A visegrádi négyek közül Magyarország felzárkózása a leggyorsabb, az egy főre jutó GDP
vásárlóerő-paritáson számolva az uniós átlag 63,2 százaléka - tette
hozzá.
   
Az államháztartás hiánya a GDP arányában a 2002-es 8,4 százalékról folyamatosan csökkent, tavaly 6,1 százalék volt. A további csökkentés pályája megtervezett, az idei évre teljesülhet a 4,7 százalék - tette hozzá.

   

Veres adatokat sorol (Oldaltörés)


Az államadósság folyamatosan csökkent az elmúlt három évben, a GDP százalékában 57,7 százalék volt 2005-ben, míg az eurózóna átlaga 70 százalék - ismertette Veres János, pénzügyminiszter.
   
A reálbérekről elmondta: az elmúlt négy év alatt folyamatosan emelkedtek, a jelenlegi átlag az 1998-as érték 149,2 százaléka.
   
Az államháztartás összes adó- és járulékbevétele a GDP százalékában 2000-ben 39,5 százalék volt, 2002 óta folyamatosan csökkenve 2005-re 38 százalék lett, idén az áfacsökkentés miatt 36,3 százalék - közölte a tárcavezető.

Veres János sikernek nevezte, hogy a társasági adó mértéke az adóalap 10
százalék körüli mértékéről tavaly 8,4 százalékra, idén 6,3 százalékra csökkent. 
   
Rámutatott: az export üteme - elsősorban a termelőszektorok bővülésének köszönhetően - 2002 és 2006 között stabil, 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt. 
   
Magyarország a beruházások tekintetében az előző ciklusban jellemző "hektikus ingadozás" után a régió legvonzóbb célpontjává vált - jelentette ki. A beruházások értéke tavaly a Ferihegyi repülőtér privatizációs bevétele nélkül elérte a 4 milliárd eurót.
   
A foglalkoztatottságról szólva Veres János rekordnak nevezte a foglalkoztatottak 3 millió feletti létszámát. Megjegyezte: a regisztrált munkanélküliek száma a regisztrálásra ösztönző kedvezmények miatt mutat növekedést, közben azonban a foglalkoztatottak létszáma is nőtt.