Kína 2020-ra az Egyesült Államok világhatalmi társa lesz

2 perc

2006.06.02. 13:26

Az Egyesült Államok az elkövetkező másfél évtizedben el fogja veszíteni vitathatatlan vezető szerepét a világon, Kína válik jelentős versenytársává - derül ki a német Bertelsmann Alapítvány legújabb tanulmányából.

A 10, 250 különböző nemzetiségű személy megkérdezése alapján elkészített tanulmány szerint a megkérdezettek 57 százaléka hiszi azt, hogy 2020-ban az Egyesült Államoké lesz a vezető erő, míg 55 százalék Kínát látta ebben a szerepben. Jelenleg 81 százalék szerint világhatalom az Egyesült Államok, míg Kínát csak a válaszolók 45 százaléka tekinti annak.

A kutatást - Világhatalmak a XXI. században címmel - a Gallup és a TNS Emnid szervezte kilenc országban (Brazília, Kína, Franciaország, Németország,  India, Japán, Oroszország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) 2005 októbere és decembere között; minden országban 1000-1500 interjút készítettek.

A kutatás eredménye szerint a kínaiak bíznak abban, hogy globális tényezővé válnak: 71 százalékuk állítja, hogy országuk világhatalmi szerepet játszik majd 2020-ban, míg jelenleg 44 százalékuk véli Kínát meghatározónak.

Összehasonlításképpen, jelenleg az amerikaiak 51 százaléka szerint számít Kína globális hatalomnak, 2020-as szerepét is csak 54 százalékuk véli annak.

A kutatás szerint India szerepe is nő: a jelenlegi helyzetben 12 százalék, 2020-at illetően 24 százalék azoknak a válaszolóknak az aránya, akik fontos globális hatalomnak tartják.

Az Egyesült Államok mellett az elkövetkező 15 évben veszíthet pozíciójából az Egyesült Királyság, Németország és Japán is.    Az általános irányzattal szemben értékelték országuk helyzetét a francia válaszolók, akik szerint országuk helyzete inkább erősödni fog. Jelenleg 33 százalékuk véli jelentősnek a globális folyamatok francia befolyásolását, 2020-ra már 35 százalékuk számít erre.

A világhatalmi szerep legfontosabb tényezőjeként a válaszolók a "gazdasági erőt és a növekedési potenciált" emelték ki. Nem volt egyetértés a "hadászati erő" fontosságát illetően. Kínában és az Egyesült Államokban minden harmadik válaszoló szerint kulcsfontosságú, ám a németeknek csak 7 százaléka, a japán válaszolók 17 százaléka tekinti annak.

Különbségek voltak abban is, hogyan tekintik az országok a világ előtt álló legnagyobb kihívásokat. A kilenc ország közül hétben a válaszolók több mint fele a legfőbb problémák közé sorolta a nemzetközi terrorizmust. Kínában és Brazíliában azonban kevesebb, mint egyharmad vélekedett így; Kínában a környezetrombolás és a természeti erőforrások szűkössége áll a lista élén.

Végezetül, csak Kínában és Németországban az a népesség többségének a véleménye, hogy a béke és a stabilitás az Egyesült Államok vezetésével érhető el leginkább.