Horváth Tamás a gyógyszerész kamara új elnöke

1 perc

2006.11.25. 14:05

Horváth Tamást választotta elnökének a Magyar Gyógyszerész Kamara küldöttközgyűlése. A titkos szavazás eredményeként alelnöki megbízatást kapott Hankó Zoltán, Hávelné Szatmári Katalin és Zalai Károly.

Horváth Tamás rövid beszédében furcsa helyzetnek nevezte a mostanit. "Reményeink és félelmeink között őrlődünk" – fogalmazott, a kötelező tagság eltörlésére és arra utalva, hogy az erről szóló jogszabály kapcsán a kamara törvényességi kifogással élt a köztársasági elnök felé. A kamarán fog múlni, hogy milyen stratégiát választ, de határozottnak kell lennie a köztestületnek. Most fog kiderülni, hogy a tagságot csak a törvény ereje tartotta-e össze, vagy vannak-e közös célok.
 
"Most fog kiderülni, emberi és szakmai kapcsolataink kibírják-e a nyomáspróbát" – fogalmazott az új elnök, aki szerint nincs még egy szakmai testület, amely ilyen erővel és súllyal tudta véleményét képviselni és azért kiállni. Horváth Tamás hozzátette: a jövőben a kamara tagjainak meg kell adni minden szakmai, jogi, gazdasági segítséget, és ha a testület jól végzi feladatát, nincs mitől félnie. 
 
Hávelné Szatmári Katalin, aki kitöltötte a lehetséges két kamarai elnöki ciklust, beszédében sorsfordítónak nevezte az elmúlt időszakot. Szerinte az egészségügyi reform címén olyan intézkedéshalmaz készült, amely a magyar lakosság életszínvonalát csökkenti és a szolgáltatások minőségét kockáztatja. Ilyen mértékű belpolitikai feszültség nagyon régen nem volt Magyarországon, és ezek következményei még nem láthatók – mondta a leköszönő elnök, hozzátéve, hogy a kormány a társadalom szinte minden rétegével konfliktusba került, és nem tud, vagy nem akar kompromisszumot kötni.
 
Megismételte, hogy véleménye szerint az egészségügyben a nagybefektetők számára "zajlik helycsinálás", s ennek során a kormány egy európai színvonalon működő gyógyszerellátást zilál szét. "A teljes megsemmisítés volt a cél" – fogalmazott, hozzátéve, hogy "a koalíció egybentartása érdekében ennek az érdeknek a kiszolgálója lett az Magyar Szocialista Párt, akiknek nevéből adódóan szociálisan érzékenynek kellett volna lenniük ahelyett, hogy a liberális gazdaságpolitika megvalósítását támogatja". 
 
Hávelné Szatmári Katalin továbbra is az összefogást sürgette, mert szerinte csak egy erős kamara tudja a véleményét érvényesíteni.